הרשם לניוזלטר
רוצה לקבל עדכונים בנושא הפרישה?
הרשם עכשיו וקבל את עידכוני החקיקה למייל שלך
שם מלא:
כתובת דוא"ל:
שלח
כל המידע בפרישה ובמעבר קריירה
מאמרים
פרישה: עצות לסוף שנת המס חלק ב'
זהו חלקו השני של הספר עצות הזהב חלק ב' של רן חובב, בחלק ב' נדבר על חובות וזכויות, פריסת מס, הפקדות לקופות גמל, צוואות וירושות, פנסיית שארים לתלוי ועוד...
הדפס מאמר
פרישה - עצות לסוף שנת המס
חלק ב' - חובות וזכויות.

Retirement’s Check Up
 
עצות הזהב חלב ב חובות וזכויות

 1. פריסת מס: מי שבצעו פריסה, כמו על פיצויים, היוון, הפרשי שכר, מס שבח - חייבים להגיש דו”ח שנתי בעבור כל שנת פריסה. בשנה הראשונה ניתן לתבוע הפסדים עסקיים מאותה השנה של בעל הפריסה או של בן/בת הזוג. במהלך השנים הבאות ניתן לקבל זיכויים כנגד הסכומים שחולקו בפריסה כגון: הפקדה לקופת גמל, תשלומי ביטוח חיים ותרומות.

  במקרה של נכות ופטור 9(5) ממס הכנסה, יכול בעל הפריסה בלבד לתבוע את מקדמות המס ששולמו בגין כל שנה בה הפטור תקף. לדוגמא: פריסת פיצויים משנת 2015 ועד שנת 2020. אם בשנת 2016 התקבל פטור 9(5) לצמיתות, יוכל בעל הפריסה לתבוע את מקדמות המס מ- 2016 ועד 2020.
 
 1. הפקדה לקופת גמל: עד ליום תיקון 3 1/2008, מרבית הפורשים המשיכו לחסוך בקופות גמל. זאת לצורך ניצול הטבת המס המידית (הקטנת המס המשולם בפנסיה) וקבלת סכום אחד, הוני, בסוף התקופה. מיום תיקון 3 1/2008 והלאה נקבע שכל ההפקדות מאותו היום הן לקצבה וכי החוסך לא יוכל למשוך סכום חד פעמי. הדבר גרם להפסקת ההפקדות. (הערה חשובה: דעתי שונה! קיימת כדאיות יתרה בהפקדה לקופת הגמל המזכה בהטבת מס מידית בפנסיה. הפקדה כזו יכולה להתבצע בעבור מעבר עושר מסובסד לילדים. יהיו מפקידים שיוכלו להוון את הסכומים שהופקדו בפטור. תמיד ניתנת האפשרות למשוך את הכספים ולהחזיר את הטבת המס שהתקבלה.)
   
 1. "הגענו לגיל": יש כאלה שיצאו לפרישה מוקדמת, בטרם הגיעו לגיל זכאות. לכן נשללה זכותם לקבל הפטור על הקצבה - גם אם זכות זו הגיעה להם. כשיגיעו לגיל הזכאות יהיה זה נכון לבדוק כמה אחוזי פטור מגיעים להם. לצורך כך יש להמציא טפסי 161 ממקום העבודה ממנו פרשו ולחשב את הפטור המגיע. לכל אחד מגיעים לפחות 8.5% אחוזי פטור. תוצאת מימוש הזכאות תהיה מס מופחת על תשלומי הפנסיה.
   
 1. "טופס אריכות ימים ": זוג גמלאים חייב לוודא כי חתמו על הטופס הזה בכל חשבונותיהם בבנקים. חתימה על הטופס מעניקה את הזכות לשימוש בחשבון, כך שמי שנשאר בחיים מבני הזוג יוכל לתפעל את חשבון הבנק. טופס אריכות הימים מעניק את הזכות לשימוש בכל חשבון בנפרד, כך שאם באותו בנק יש מספר חשבונות יש לוודא כי הטופס נחתם לכל חשבון. 
   
 1. צוואה: איך ההרגשה להגיע הביתה ולראות אי סדר ? לא נעים. מקרה פטירה של אדם שלא השאיר אחריו צוואה הוא מתכון לפירוק משפחות. כפי שמקפידים לסדר את הבית, ראוי להסדיר את העניינים לגיל 120. ישנם כאלה שנרתעים אף מלומר את המילים "פטירה", "מוות", צוואה"... אבל לאחר 120 מגיע הסוף. החיים מסתיימים. נא לא להשאיר מהומה ליורשים! סוף השנה הוא הזדמנות מצוינת לערוך ולעדכן צוואה.
   
 1. פנסיית שארים ל"תלוי": כל מה שנחוץ הוא ידע. הדעה הרווחת בציבור היא כי כאשר מדובר במקרה של פנסיית שארים, הזכאים הם אלמנה/אלמן, ידוע/ה בציבור וילדים עד לגיל 21 (וגם אם ילד חורג שקיומו היה על הנפטר). כדאי לדעת כי קרנות הפנסיה משלמות פנסיית שארים במקרים נוספים:
 • ילד מוגבל: נטול יכולת וכזה שהוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי, בשיעור זכאות 30%.
   
 • הורה נתמך: שהיה תלוי לפרנסתו בנפטר, אינו מסוגל לכלכל את עצמו והוא מקבל הבטחת הכנסה. שיעור הזכאות 20%.

  בגלל העדר הידע הזה נמנעת תביעת זכויות, לאחר פטירתו של אדם. (המלצתי: במקרים שכאלה יש לרשום זאת בצוואה. יש ליידע את המוטבים בדבר הזכויות.)

   
 1. מוטבים: סוף שנת מס מהווה הזדמנות מצוינת לבדוק רשימות מוטבים. זה נכון גם למי שירצה לחלק - באחוזים - בשונה ממה שרצה עד כה. חשיבות קביעת המוטבים היא מהותית. בהעדר מינוי מוטבים מועברים הכספים למנהל העיזבון, או לכל המוטבים הם מחולקים ביחס שווה. במקרים בהם נקבעו מוטבים שונים ממה שנכתבו בצוואה, המינוי האחרון הוא זה שיקבע, בדרך-כלל.
   
 1. 8.5%: מיום תיקון 190 נקבעו קריטריונים חדשים לחישוב הפטור, מאידך כל מי שהגיע לגיל זכאות (62 לאישה ו- 67 לגבר) זכאי לפטור מינימאלי של 8.5% ללא תנאי!, שווי ההטבה הזו הוא כ- 9,000 שקלים בשנה, המופחתים מסכום הקצבה ברוטו. תלוש דצמבר מהווה הזדמנות לוודא כי התקבל אחוז הפטור המגיע. מי שבדק ומצא שלא זוכה, יוכל לתבוע עד שש שנים לאחור, בהנחה כי היה בהן בגיל הזכאות.
   
 1. ביטוח סיעודי : רבים מתלוננים על יוקר המחיה. אחת הסיבות לכך היא רכישת מוצרים שאין בהם צורך. אחד מהם הוא גם הביטוח הסיעודי. סוף שנה מהווה זמן טוב לבדוק את התאמת הביטוחים כמו בריאות / סיעוד לצרכים האישיים. זה נכון עוד יותר בתקופה האחרונה, שבה צפויים שינויים דרמטיים בביטוחים הקולקטיביים - עד כדי ביטולם והלאמת זכויות. חברות הביטוח מציעות לעמיתים קיימים ביטוחיי בריאות וסיעוד חדשים, בתעריפים גבוהים בהרבה יותר! ההיגיון מאחורי כל ביטוח מניח שמבטחים אירוע לא על מנת להרוויח ממנו אלא כדי לא להיקלע למצוקה כלכלית כתוצאה ממנו. על כן יש להתאים את הביטוחים למצב הכלכלי המתאים של כל תא משפחתי. החיסכון בעלויות וההוצאות על הפרמיות בביטוחים כפולים או מיותרים יוכל להיות מופנה לצריכה חודשית או לחיסכון לטווחים בינויים וארוכים.
   
 1. ניהול סיכונים: "סולמות, זמנים, שימושים": סוף שנה הינו מועד מתאים לקביעת ואימוץ אסטרטגיה של סיכון בקורלציה של הזמן: ככל שצופים כי השימוש בחלק מהכספים יהיה לטווחים ארוכים יותר, ניתן ליעד את הכספים הללו לאפיקים תנודתיים יותר. ההיסטוריה הכלכלית מוכיחה כי לאורך טווח, אפיקים מניתים הפיקו תשואות גבוהות יותר. ניהול נכון של סכומים שסומנו לטווחים ארוכים יכולים לשלב רווח הון, יחד עם תשלומי ריבית ודיבידנדים -  דבר שיגדיל תזרים ההכנסה החודשי.

   
 2. מקלטי מס: תכנון מס לגמלאים הינו מהלך ישים בכל יום ובעל פוטנציאל חיסכון גדול ביותר בניהול הון וקביעת גודל ההכנסה החודשית. ישנן דרכים רבות ומגוונות לתכנן את המס. חיסכון בתשלום המיסים יביא להגדלת תזרים ההכנסה החודשי. לדוגמה ניתן לבדוק ניהול הכנסה חודשית מתיק השקעות המחויב במס, אל מול הכנסה חודשית מ"תכניות פרט" המקלות - ואף פוטרות - את הגמלאים מתשלום המס.
   
 1. הורים מפקידים לילדים : זרעים של תקווה... דור הילדים אינו חוסך זכויות אלא חוסך כסף. כל מי שמוגדר כ"עמית מוטב"(כזה שאצלו מופקדים לפחות 16% מהשכר השנתי הממוצע במשק, בקופת גמל לקצבה) יוכל להפקיד גם בעבור ילדיו ולקבל את הטבת המס.
 
רן חובב – מומחה למיסוי ולפרישה ©
המקצוע שלי הוא הטוב ביותר בעולם.
בזכותה של אשתי אני מה שאני.
 
הכותב הינו בעל רישיון בייעוץ מס רישיון פנסיוני ורישיון בניהול תיקי השקעות. הנתונים הינם למועד כתיבת המאמר. המידע כולל הערכות ואומדנים שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים/בלתי מעודכנים. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. וכן אין לראות בו כהמלצה לקנות ו/או למכור את ני"ע המוזכרים בו ו/או ני"ע אחרים. המידע המוצג הוא לידיעה בלבד. ולא מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. הכותב לא אחראי לכל נזק. אובדן. הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא. לרבות ישיר ו/או עקיף. שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה. כולו או חלקו. ככל שייגרמו. ולאמת חייב כי שימוש במידע הכלול במסמך זה עשוי ליצור רווחים בידי העושה בו שימוש. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. 


קרדיט תמונות:
antpkr
Stuart Miles


חזרה לרשימת מאמרים
רן חובב מומחה למיסוי ופרישה
072-222-3335, 054-7500405
הארבעה 21 בניין פלטינום ק.9 תל אביב

האתר עוצב ונבנה ע"י חברת קומסטאר פיתוח מערכות © כל הזכויות שמורות