הרשם לניוזלטר
רוצה לקבל עדכונים בנושא הפרישה?
הרשם עכשיו וקבל את עידכוני החקיקה למייל שלך
שם מלא:
כתובת דוא"ל:
שלח
כל המידע בפרישה ובמעבר קריירה
מאמרים
הידעת?: בקשת עמית מקופת גמל למשיכת כספי תגמולים ללא ניכוי מס
הסנקציה על משיכת כספים מקופת גמל לתגמולים או לקצבה ניכוי מס 35% במקור, המחוקק השכיל להבין כי לעיתים החיים מורכבים יותר מחקיקה ויצק לתוך החקיקה חמלה, במקרים מסוימים נהיה זכאים לקבל את הכספים ללא ניכוי מס או נוכל לקבל הנחה בשיעור המס, במסגרת תקנות 34-38 נוכל לקבל את פירוט המצבים בהם יהיה אדם זכאי להפחתה בשיעור המס.
הדפס מאמר
משיכת כספי תגמולים ללא ניכוי מסהסנקציה על משיכת כספים מקופת גמל לתגמולים או לקצבה ניכוי מס 35% במקור, המחוקק השכיל להבין כי לעיתים החיים מורכבים יותר מחקיקה ויצק לתוך החקיקה חמלה, במקרים מסוימים נהיה זכאים לקבל את הכספים ללא ניכוי מס או נוכל לקבל הנחה בשיעור המס, במסגרת תקנות 34-38 נוכל לקבל את פירוט המצבים בהם יהיה אדם זכאי להפחתה בשיעור המס.

3.1 "מיעוט הכנסות":
הכוונה להכנסה בשנה שבה מבקש העמית למשוך את כספי התגמולים בהנחת מס.

דוגמא: אדם פרש מעבודתו בינואר 2012 ובמהלך השנה לא השתכר, יכול לגשת לפקיד השומה ולבקש הנחה במשיכת כספי תגמולים, בקשתו תענה בחיוב, אין לכך כל קשר למצב בו בשנת 2012 ימצא עבודה וישתכר בה בשכר גבוה.

כיצד מגישים את הבקשה:
נהוג להגיש בקשה זו ישירות לקופה, דעתי: עדיף לעבור דרך משרדי מס הכנסה באזור המגורים ולמלא טופס 159 א, פקיד השומה יפיק אישור ניכוי מס מופחת המופנה ישירות לקופה, את אישור זה ימסור העמית המבקש את המשיכה לקופה.

3.2: "הוצאות רפואיות":
(רק בריאות) הנחה בגין עילה כזו תינתן דרך פקיד מס הכנסה בלבד, יש למלא טופס 159, ההנחה תינתן בגין הוצאות רפואיות שהיו לעמית או לקרובו, התנאי שסכום ההוצאות הרפואיות בגינן מבוקשת המשיכה צריכה להיות גבוהה ממחצית ההכנסה השנתית של העמית, בשנת המס שבה מבקש את הפטור קרובו, בן זוגם.
סכום המשיכה הפטור ממס בגין עילה של הוצאות רפואיות לא יכול לעלות על סכום הוצאות שהוצאו בפועל על ידי העמית או קרובו, יש להמציא קבלות חשבונות מסמכי מקור.

הגדרת קרוב: בן זוג, הורה, הורי הורה, צאצא, צאצאי בן/ת הזוג של כל אחד מהם.

3.3 נכות רפואית:
פטור בגין נכות רפואית 75% לצמיתה בכפוף לסעיף 9(5) לפקודת מס הכנסה, הפטור יינתן במקרים בהם המחלה התרחשה לאחר שהעמית הצטרף לקופה.

כלומר הנכות נקבעה (לאחר שהצטרף לקרן) לעמית או לקרובו נכות צמיתה בדרגה של 75% או יותר יש להגיש טופס 159 של מס הכנסה, כאשר הוא חתום ע"י פקיד שומה.

ושוב רק בריאות פרנסה וטוב

המאמר נכתב ע"י רן חובב מומחה למיסוי ופרישה

חזרה לרשימת מאמרים
רן חובב מומחה למיסוי ופרישה
072-222-3335, 054-7500405
הארבעה 21 בניין פלטינום ק.9 תל אביב

האתר עוצב ונבנה ע"י חברת קומסטאר פיתוח מערכות © כל הזכויות שמורות