הרשם לניוזלטר
רוצה לקבל עדכונים בנושא הפרישה?
הרשם עכשיו וקבל את עידכוני החקיקה למייל שלך
שם מלא:
כתובת דוא"ל:
שלח
כל המידע בפרישה ובמעבר קריירה
מאמרים
משכורת 13 - פטור על הקצבה בתקופת עבודה
אפתח בדעה אישית: לאחר צפייה רבת שנים בפורשים שונים, הבנתי את הצורך בשינוי גישתם של החוסכים בדבר חסכונותיהם כחיסכון פנסיוני. "פנסיה" היא מילה ממקור צרפתי (ואפילו לטיני) שמשמעותה "תשלום".
הדפס מאמר
"משכורת 13"

פטור על הקצבה בתקופת עבודה / ניהול משאבים פנסיוניים

 

משכורת 13 אפתח בדעה אישית: לאחר צפייה רבת שנים בפורשים שונים, הבנתי את הצורך בשינוי גישתם של החוסכים בדבר חסכונותיהם כחיסכון פנסיוני. "פנסיה" היא מילה ממקור צרפתי (ואפילו לטיני) שמשמעותה "תשלום".

שינוי התפיסה של החוסכים יביא לשינוי תודעה, לשינוי התנהגותי ולנקיטת פעולה. כך, אם החוסכים יפנימו את ההבדל בין חיסכון פנסיוני למשאב פנסיוני, ייפול הפור ויחול השינוי: ההתנהלות והמחשבה על משאבי הפנסיה תהפוך מחיסכון המתרחש תחת מועקה וחוסר חשק לתהליך של תשוקה.

כן. יש תשוקה גדולה בניהול חיסכון.

חיסכון לפנסיה, קצבה, גיל, גיל פרישה:
כדי שנוכל לקבל פנסיה חייבים קודם כל לחסוך בכלי קיבול שונים, כדוגמת  קרן פנסיה, ביטוח מנהלים או קופות גמל לקצבה. נאמר לנו בעבר שיש קשר ישיר בין הגיל ובין קבלת פנסיה. האמת היא שאין כל קשר בין גיל לפנסיה. יש קשר בין תקנון הקרן (כלי הקיבול) לבין ההחלטה האישית של החוסך להתחיל ולקבל קצבה.  

חוסך/חוסכת יכולים להחליט להתחיל לקבל קצבה גם לפני גיל פרישה, גם במקרה בהם הם עדיין עובדים או שפרשו פרישה מוקדמת. אלה מהם שעובדים יכולים להתחיל לקבל קצבה (בכפוף למקדם הגיל בתקנון) לפני הגעתם לגיל פרישה ולהמשיך לקבל משכורת. אך בהגיעם לגיל הפרישה מתרחש "קסם" הפטור, (המילה "קסם" היא לא יותר מניסיון לתאר את המצב לפני הפטור ולעומתו לאחר מימוש הפטור.


טופס 161ד': לדעתי, התנאי לקביעת גיל פרישה לאישה/גבר הוא טופס 161ד'. זה הטופס עליו כל מי שהגיע לגיל מחוייב בחתימה. הבעיה היא שרובו של ציבור הגמלאים חותם עליו רק בהגיעו בגיל פרישה, בעת ניתוק יחסי עובד מעביד. אין לכך כל סיבה, מלבד "התנהגות חברתית". מקובלת מי אמר שזה נכון? יעיל?

מהו טופס 161ד'? הוא קיים משנת 2014 לצורכי "קיבוע": משמעות הקיבוע היא קביעת אחוזי הפטור המגיעים למקבל הפנסיה. אחוז הפטור תלוי בסכומי הפיצויים שקיבל העובד - עד 32 שנה מגיל הזכאות ממעסיקים קודמים, או כאלה שהוא עתיד לקבל מהמעסיק הנוכחי. ניתן לחזור מהחלטה והחתימה תוך 90 ימים בלבד.

חתימה על טופס 161ד' בתקופת העבודה יכולה להיות "המשכורת השלוש-עשרה", בזכות שיעור מס מופחת על הפנסיה ועל משכורת החודשית.


 
פנסיה פטור /קיבוע זכויות   משכורת הכנסה מס הכנסה נטו
4,000 ש"ח אין פטור 10,000 14,000 ש"ח 1,514 ש"ח 12,488 ש"ח
4,000 ש"ח פטור 31.11% שווי פטור 2,647.42 ש"ח לחודש. 10,000 11,352.58 ש"ח  בניכוי 2,647.42 ש"ח  984 ש"ח 13,016 ש"ח
תוספת להכנסה חודשי         528 ש"ח חודשי
6,336 ש"ח שנתי .  "משכורת שלישית"
 
 

מה נדרש מעובד/ת שהגיע לגיל פרישה לחתום על טופס 161ד' בתקופת העבודה?:

סעיף ב2 – פירוט מענקים פטורים שקיבל ממעסיקים שקדמו למעסיק הנוכחי, בתקופת 32 שנות העבודה שקדמו לפרישה. זאת כדי לחשב את הפטור המגיע.
האם ישנם מענקים פטורים שאין לכלול בסעיף ב2?
  1. פורשי כוחות ביטחון דוגמת: שב"ס, צה"ל, שב"כ , מוסד ועוד.
  2. מענק שנתקבל לאחר גיל זכאות.
  3. מענק פרישה שנתקבל עקב פרישה מנכות, של 75% נכות ויותר.
  4. מענקים שקדמו לתקופה של 32 שנות עבודה.
  5. מענק פטור שנתקבל לפני 1.1.2012 בתנאי שעברו לפחות 15 שנה מיום תחילת תשלום קצבה מזכה.
טופס 161ד' סעיף 3: מידע על היוון.
רק במידה בעבר ביקש העובד היוון. זה מצב שכיח בעיקר בעת פרישה מכוחות הביטחון.

הסעיפים המתייחסים לגמלאים שעובדים:

סעיף 4: עליו יחתום כל מי שהגיע לגיל פרישה, מקבל פנסיה וממשיך לעבוד - כלומר נשוא המאמר.

סעיף 5: יש לבקש ממקום העבודה אינפורמציה: מידע והערכה של כספי הפיצויים שאותם עתיד העובד לקבל לכשיפרוש. יש לזכור: הכספים בקרן הפנסיה/ביטוח המנהלים מהם העובד מקבל את הפנסיה אינם נחשבים ואין צורך לפרט את הסכום בסעיף.

לאחר מילוי הטופס יקבל העובד תאומי מס חדשים הכוללים את הפטור המגיע על הפנסיה ואת שיעור המס המופחת על ההכנסה ממשכורת

אם חתם העובד על טופס 161ד' גם לאחר הגיעו לגיל פרישה, הוא יכול לפנות למס ההכנסה בבקשה להחזרים, עד 6 שנים לאחור.מאמרים קשורים:

 
1.   קיבוע זכויות: טופס 161 ד' 
 
הרצאה: קיבוע זכויות - טופס 161ד​


 רן חובב – מומחה למיסוי ולפרישה ©
המקצוע שלי הוא הטוב ביותר בעולם.
בזכותה של אשתי אני מה שאני.
 
הנתונים הינם למועד כתיבת המאמר. המידע כולל הערכות ואומדנים שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים/בלתי מעודכנים. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. וכן אין לראות בו כהמלצה לקנות ו/או למכור את ני"ע המוזכרים בו ו/או ני"ע אחרים. המידע המוצג הוא לידיעה בלבד. ולא מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. הכותב לא אחראי לכל נזק. אובדן. הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא. לרבות ישיר ו/או עקיף. שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה. כולו או חלקו. ככל שייגרמו. ולאמת חייב כי שימוש במידע הכלול במסמך זה עשוי ליצור רווחים בידי העושה בו שימוש. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.
 


קרדיט קישור:
renjith krishnan
חזרה לרשימת מאמרים
רן חובב מומחה למיסוי ופרישה
072-222-3335, 054-7500405
הארבעה 21 בניין פלטינום ק.9 תל אביב

האתר עוצב ונבנה ע"י חברת קומסטאר פיתוח מערכות © כל הזכויות שמורות