הרשם לניוזלטר
רוצה לקבל עדכונים בנושא הפרישה?
הרשם עכשיו וקבל את עידכוני החקיקה למייל שלך
שם מלא:
כתובת דוא"ל:
שלח
כל המידע בפרישה ובמעבר קריירה
מאמרים
רן חובב – חוויה אישית שלי
הפעם אתחיל בסיפור אישי מאד: בהיותי ילד וכנער מתבגר היה לי חלום. חלמתי כי יום אחד אזכה להוביל להנהיג. בסיסו של חלום זה נבע מכך כי כל חיי חשתי שכבן אדם אני מאוהב בחיים ובקסמה של האנושות. אני גם גאה להיות משויך למורשת בת אלפי השנים של העם היהודי. אגלה לכם עוד סוד: לעתים, כשאני הולך ברחוב אני חש רצון ל"חבק" את ההולכים ושבים, לקרוא אליהם, להקשיב להם ואם צריך - לתת כתף ולעזור. ממש להיות יחד עם האנשים ולהתחבר אליהם.
הדפס מאמר

רן חובב – חוויה אישית שלי
 
רן חובב – חוויה אישית שליהפעם אתחיל בסיפור אישי מאד: בהיותי ילד וכנער מתבגר היה לי חלום. חלמתי כי יום אחד אזכה להוביל להנהיג. בסיסו של חלום זה נבע מכך כי כל חיי חשתי שכבן אדם אני מאוהב בחיים ובקסמה של האנושות. אני גם גאה להיות משויך למורשת בת אלפי השנים של העם היהודי. אגלה לכם עוד סוד: לעתים, כשאני הולך ברחוב אני חש רצון ל"חבק" את ההולכים ושבים, לקרוא אליהם, להקשיב להם ואם צריך - לתת כתף ולעזור. ממש להיות יחד עם האנשים ולהתחבר אליהם.

כאשר הכרתי לראשונה את מי שהפכה להיות אשתי, רחל, התוודיתי בפניה כי אני מאמין שיום יבוא ואהיה בצוות ההנהגה. עוד אעצב מדיניות. עוד אהיה מוביל ציבור. בהתחלה (לפחות כך אני מניח) עוד לא ידעה רחל שלי כיצד ואיך בדיוק "לעכל" אותי ומה הוא בדיוק היצור שהיא פגשה. היא אמרה לי בחיוך:  "אם זה יקרה, לא ארצה לעבור לבית ראש הממשלה... יהיה לי מספיק טוב בבית שלנו".

כך חלפו להן השנים והדרכים שבהן עברתי הובילו אותי לצמתים של קבלת החלטות בתקופות מורכבות. מנהיגות וגם יוזמה היוו חלק מחיי והקריירה שלי. אז מגיע יום אחד ואני מוצא עצמי מהרהר בקורות חיי עד עתה, מחייך חיוך רחב של סיפוק אדיר: הנה אני, עם המקצוע "הטוב ביותר בעולם", רואה את ייעודי כשליח אוהב אדם, משמש ללקוחותיי מדריך ומורה, עוזר להם בכל שלב, מגשים את חלומותיהם ועוזר להם לצלוח גם תקופות קשות. אני הוא זה שמזהיר אותם מפני הסכנות, דואג למיצוי זכויותיהם, משמש כיד ימינם ולוקח אחריות על כתפיי. הנה אני מנהיג. חלומי התגשם! אמנם לא בדיוק כפי שראיתיו בנעורי – אך גם כך הוא ממלא אותי בשמחה ואושר.

בעקבות תחושות אלה החלטתי לעשות טיול של "דמיון מודרך" יצאתי לדרכי בגן גדול ודמיוני, שבו ספסלים רבים. על ספסלי הגן יושבים אנשים המוכרים לכל עם ישראל ישר מהתנך, מספר "בראשית": בני יעקב – תריסר שבטי ישראל. כל אחד מהם שואל אותי שאלה. את התשובות שאני עונה לשאלותיהם בכוונתי לכתוב כאן. אנסה לתמצת ולהעביר לכם, קוראי, במילים פשוטות את התשובות שנתתי ליושבים בגן. כל ספסל ותשובתו – ובכל תשובה יהיו מונחים ומושגים שאהפוך אותם לנגישים וברורים לכל:


הספסל של ראובן:
תיקון 190. שואל ראובן: "אמור לי בבקשה, במה עוסק תיקון 190?"
אני משיב: "התיקון עוסק במגוון תחומים של זכויות שארים. אלה יוכלו להעביר כספים מחשבון קופת הגמל של נפטר, לקופת גמל חדשה על שמם. הכספים יהיו נזילים ויהיו חייבים במס רווח-הון על החלק הריאלי, בסך 25%. תקרת הקצבה המזכה (פטור לקצבה המשולמת), שהיא הסכום שעל פיו מחושבים הפטורים המגיעים היא 8,460 ₪, (נכון לשנת  2015). תיקון 190 עוסק גם בתשלומי פטורים, פטור על הפנסיה ובקצבת שארים שבגינה התשלומים פטורים מכל מס. יש בתיקון "נוסחת שילוב" שהיא קביעת דרך חישוב הפטור המגיע. תיקון 190 מיטיב את מצבם של כל המוזכרים. בנוסף, בתיקון 190 נקבע פטור בשיעור 8.5% על הפנסיה, (נכון ל-2015) ללא כל תנאי, לכל מי שהגיע לגיל פרישה" 


הספסל של שמעון:
פיצויים: שואל שמעון: "אמור לי בבקשה, מה מאפיין כספי פיצויים?"
אני משיב: "תחילה יש להבין כי מקור השם "פיצויים" בא מדיני נזיקין. כל אדם במדינת-חוק שחושב כי נגרם לו נזק יכול לתבוע פיצויים. המונח הושאל גם אל תחום יחסי העבודה, במיוחד בגלל שמערכת יחסי העבודה רוויה ברגשות ואמוציות ביחסים שבין עובד למעביד. הפיצויים ניתנים לעובד על אובדן מקור הפרנסה. הפיצויים יכולים להיות מופקדים בחסכונות הפנסיוניים וניתן לקבלם כתשלום בעת ניתוק יחסי עובד-מעביד (זאת החל מיום הכנסו לתוקף של "חוק פנסיה חובה" משנת 2008). כספי הפיצויים מופקדים בדרך-כלל בקופות הפנסיה של העובד ובכל סיבה של ניתוק יחסי עובד-מעביד כספי הפיצויים שייכים לו (למעט עזיבה על רקע פלילי). כספי הפיצויים מחוייבים במס, בכפוף לתקרת הפטור. זו נקבעת כוותק של העובד (מספר שנות עבודתו) מוכפלת בתקרת הפטור שמתפרסמת בכל שנה. בשנת 2015 היא  12,340 ₪."


הספסל של לוי:
רצף פיצויים: שואל לוי: "רן ידידי, אמור לי בקצרה מהו רצף פיצויים?"
אני משיב לו: "בכל ניתוק יחסי עובד-מעביד וללא כל קשר לגיל, העובד הבוחר ברצף פיצויים דוחה את התחשבנות המס על כספי הפיצויים. התחשבנות נדחית והיא תתבצע בעת ניתוק הבא לאחר מכן של יחסי עובד-מעביד, או בעת שבה יחליט העובד כי אינו מעוניין להמשיך ולעבוד כשכיר. ברצף הזכויות טמון פוטנציאל של חיסכון גדול בתשלומי המס."


הספסל של יהודה:
גילוי מרצון: שואל יהודה: "מה מאפיין "נוהל גילוי מרצון?"
ואני עונה: "זה מסלול שבו שלטונות המס בישראל מאפשרים למי שהעביר כספים, או שנחסכו בעבורו, או ירש כספים בחו"ל ולא דיווח עליהם – לדווח עליהם. בעבור הדיווח ובכפוף לתנאי-סף מקלים, שלטונות המס "יסלחו לו" ויפתח בעבורו "דף-חדש". גילוי מרצון - כשמו כן הוא: מרצונו החופשי של האדם לדווח. אחד התנאים הוא שהגילוי חייב להיות כן ומלא."


הספסל של דן:
מס על שכר דירה: אומר דן: "מהם המסלולים בתשלום מס על שכ"ד?"
 ותשובתי היא: "אלה מסלולי המיסוי לתשלום ולהקלות במס: יש אפשרות לפטור ממס מלא או חלקי. פטור מלא יינתן כאשר סכום ההכנסה החודשית משכ"ד לא עולה על 5,080 ₪ (נכון לשנת 2015). כאשר סכום שכר הדירה גבוה מתקרת הפטור האמורה (5,080 ₪) אך עדיין נמצא במגבלה של פעמיים תקרת הפטור (10,160 ש"ח), מפחיתים מסכום הכנסה החודשית משכ"ד שהתקבל את סכום תקרת הפטור. ההפרש ייחשב כ"סכום עודף". מפחיתים מסכום תקרת הפטור את הסכום העודף. ההפרש המתקבל הוא הסכום הפטור. מסכום ההכנסה החודשית משכר דירה למגורים שהתקבל בפועל, מפחיתים את הסכום הפטור. ההפרש המתקבל הוא הסכום החייב במס. קיים מסלול נוסף, המאפשר תשלום מס מופחת של 10% ומסלול המאפשר תשלום לפי שיעור המס השולי. בחירה מושכלת תחסוך סכומים ניכרים בתשלום מס שכ"ד.    הספסל של נפתלי: מעבר קריירה: נפתלי שואל: "מהם הדברים החשובים בעת מעברי קריירה?"
אני עונה: "בעבר, בתקופה שבה היו העובדים עוסקים בעבודה אחת במשך עשרות שנים וממנה פורשים, לא הייתה משמעות לשמירת זכויות הרציפות בין המעסיקים השונים. בעידן הנוכחי, שבו (סטטיסטית) כמעט בכל חמש שנים מחליפים עובדים את מעסיקיהם, שמירה על הזכויות היא מתכון מנצח להגעה לפרישה עם חיסכון ראוי. בכל ניתוק יחסי עובד-מעביד מונחות החלטות פנסיוניות גורליות לפתחו של העובד. ללא כל כוונה ובשל העדר ידיעה או משיכת כספים פזיזה יכול להתרחש "פיגוע פנסיוני": הקטנה של ערכי החיסכון והפנסיה בעת הפרישה. שמירת רציפות הזכויות והמשך ההפקדה בתוכניות איתן התחיל העובד היא קריטית לגורלו ולחיסכון הפנסיוני שלו.


הספסל של גד: תכנון מס בפרישה: שואל גד: "מהן הנקודות העיקריות בתכנון מס הפרישה?"
אני משיב לו: "הפרישה לפנסיה היא נטישה של "מעגל חיים" בו הורגל אדם בכל שנותיו ובו שותפים במסע הקריירה שלו החברים לעבודה והמנהלים. לפתע הוא מוצא עצמו נטוש ונעזב ועליו להחליט לבדו ולתכנן את גורלו. הרשימה ארוכה מאד: ניתוח מקדים של צרכים, אופטימיזציה בניהול תכנון המס, טפסים כמו 161 ו-161 א',ב' ג', ד' , בדיקת חישובי קופות הפנסיה וחברות הביטוח בקביעת תשלומי הקצבה, רצף קצבה, רצף פיצויים,  פטור על פיצויים, פטור על קצבה, פטור משולב, פריסת מס, טפסי 101, תאומי מס, מעקב אחר התקנות והזכאויות במס הכנסה, הגשת דוחות שנתיים, תביעת זכאויות להחזרי מס, הביטוח הלאומי, מקלטי מס, תכנון מס בתזרים מזומנים בפרישה, ניהול ואחזקה של היעדים. רוב הפורשים לא יכולים להתמודד עם המשא הזה לבדם. מומלץ מאד לקבל סיוע ועזרה מקצועית מאדם שעיסוקו בכך."


הספסל של אשר:
תכנון תזרים כלכלי בפרישה: אשר שואל: "כיצד עלי לתכנון תזרים מזומנים בפרישה?"
ותשובתי היא: "אשר היקר: לידיעתך, תם העידן שבו לאנשים הייתה קריירה אחת ועבודה אחת, ממנה פורשים עם פנסיה אחת מובטחת. החל עידן חדש, שבו היוצא לפרישה צריך לתכנן את תזרים המזומנים שלו. תזרים זה בנוי מרבדים ורבדים שונים של חסכונות פנסיוניים ושל נכסים ריאליים שנחסכו עם השנים. תכנון נבון של המס בתזרים המזומנים יכול להביא לחיסכון בתשלומי המסים ובכך מגדיל את הסכומים הזמינים בפרישה. תזרים המזומנים יכול להיות מורכב מאלמנטים שונים כמו הביטוח הלאומי, תשלומי הפנסיה, "אנונה" (הכנסה חודשית פטורה מקופ"ג / קרן השתלמות), קרנות נאמנות, תעודות סל, אגרות חוב (בארץ ובעולם) המשלמות הכנסה חודשית ודיבידנדים מתיק ההשקעות. כמו שכ"ד למגורים או שכ"ד עסקי. 


הספסל של יששכר:
קופות הגמל: יששכר שואל: "מהם הדברים העיקריים בנוגע לקופות הגמל?"
אני משיב לו: "קופות הגמל נחלקות לכמה סוגים: קופות שכירות עם הפקדות עובד ומעביד, קופות עצמאיות וקופות בהן העובד מפקיד לבדו. הקופות נועדו לחיסכון ארוך טווח, הוני, בסכום חד פעמי הפטור ממס. להלן כמה  צמתים עיקריים באבולוציית קופות הגמל: עד 31/12/1987 היו קופות גמל שהבטיחו תשואה, בדומה לתוכנית חיסכון. משנת 2004 ואילך הפכו קופות הגמל למשתתפות ברווחים (מושקעות בשוק ההון). מיום 1.1.2008 כל קופות הגמל הפכו מחיסכון הוני לקיצבה. בשנת 2016 אומץ המודל הצ'יליאני, המקשר בין גיל לסיכון: ככל שאדם צעיר יותר הוא יורשה לקחת סיכונים פיננסיים גדולים יותר - ולהיפך בגיל מבוגר, עם סיכונים מועטים יותר. אין חובת הצטרפות למודל. בהתייחס לנזילות ופטור ממס על קופות הגמל של "מעמד עצמאי": בהפקדות שלפני 2006 הזכאות למשיכה היא לפי המוקדם: 15 שנה או הגעה לגיל פרישה. בהפקדות מ 1/2006 הגעה לגיל 60. בקופת גמל "מעמד שכיר": מיום 31.12.2007 חצי שנה לאחר פרישה, אם הפורש אינו עובד. מיום 1.1.2008 המשיכה תכלול 35% מס במקור.


הספסל של זבולון: היוון: זבולון שואל:
"מהו היוון?"
תשובתי היא: "בתיקון 190 נקבעו כללים חדשים להיוון (משיכה) של כספים מקופה לקצבה.
יתאפשר לבצע היוון אך ורק בגיל פרישה. בהינתן כי לאדם ישנה קצבה  בת לפחות 4,481 ₪ (נכון לשנת 2015), הוא יוכל למשוך כספים מקופה לקצבה עד לתקרת ההון הפטורה, נכון לשנת 2016: 180*50%*8,190=737,100 ₪ מתקרה הזו מנוכים כספי פיצויים שהעובד קבל עם השנים, כך שאם סכום הפיצויים שקיבל הוא 700,000 ₪ הוא יוכל להוון (למשוך) בפטור 37,100 ₪ (737,100-700,000=37,100). תכנון מושכל בהלכות היוון יביא לתוצאה של הפחתת המיסוי על הפנסיה וקבלת סכומים חד פעמיים פטורים ממס. זאת לצורך הגדלת תזרים המזומנים בעת הפרישה.


הספסל של יוסף: אובדן כושר עבודה: יוסף שואל:
"מהו ביטוח אובדן כושר עבודה?"
אני משיב לו: "אירוע של אובדן כושר עבודה יכול להיות זמני או חו"ח קבוע, כתוצאה ממחלה או תאונה. ביטוח זה הוא כמקלט למצבים הללו. הוא שיעמוד לצידו של העובד הפגוע, כדי שיוכל להמשיך ולפרוע את ההתחייבויות הכספיות שלו ויוכל לקיים את רמת החיים שהורגל בה. גם שכיר וגם עצמאי יכולים לבטח עצמם. בקרנות הפנסיה החדשות הביטוח הוא חלק אינטגרלי מהחיסכון. בביטוחי המנהלים הוא מוצר שניתן לרכוש אותו ביחד עם החיסכון. עצמאים ושכירים יכולים גם לרכוש פוליסה באופן עצמאי ולבטח עצמם  כנגד אובדן כושר עבודה. הפרשה לאובדן כושר עבודה מזכה בהטבת מס. כמו כל חישוב אחר, גם כאן יש לבדוק את הנחיצות ואת רמת ההכנסה אותה רוצים לבטח. 


הספסל של בנימין: הביטוח הלאומי: בנימין הצעיר שואל: "מה עלי לדעת בעניין הביטוח הלאומי?"
ואני משיב לו: הביטוח הלאומי נותן תוספת של 2% קצבה מעבר לעשר שנות הביטוח הראשונות, עד לתוספת וותק מקסימלית של 50% מהקצבה. הקצבה משולמת בגיל פרישה לנשים/גברים. עד לגיל 70 מתקיים מבחן הכנסה: הוא מבדיל בין זוגות שבהם שני בני הזוג עובדים ומשתכרים ובין מי שבן זוגו אינו עובד. האחרון יכול לעבוד ולהרוויח יותר ולהיות זכאי לקצבת הזקנה. מגיל 70 ואילך אין מבחן הכנסה ויש חופש השתכרות מלא. קצבת הזקנה אינה חייבת במס וממנה מנוכה מס בריאות מס הבריאות של נשים נשואות מנוכה מקצבת הזקנה של הגבר. 

* * * * *

סיימתי את הטיול הדמיוני שלי בגן. חלפתי על שנים-עשר ספסלים וסקרתי לפני תריסר בני יעקב (המייצגים את כל עם ישראל) נושאים שאמורים להעסיק כל עובד, שכיר או עצמאי בישראל, עם הגיעם לפרישה. שמחתי על ההזדמנות לעבור בקצרה על תחומים חשובים כל כך בשפה פשוטה ובמונחים המובנים לכל קורא. לנוחיות הקריאה סימנתי אותם בכחול

כל כך נעים היה לי לטייל במחוזות הדמיון – ואם מישהו גם למד והחכים מהסיור הווירטואלי שלי – מה טוב! תמיד אהיה מוכן לעזור בעצה ובהכוונה למי מקוראיי הרוצים להעמיק ולנהל את תקופת הפרישה שלהם בהתאם לכתוב כאן.
 
רן חובב – מומחה למיסוי ולפרישה ©
המקצוע שלי הוא הטוב ביותר בעולם.
בזכותה של אשתי אני מה שאני.
 
הנתונים הינם למועד כתיבת המאמר. המידע כולל הערכות ואומדנים שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים/בלתי מעודכנים. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. וכן אין לראות בו כהמלצה לקנות ו/או למכור את ני"ע המוזכרים בו ו/או ני"ע אחרים. המידע המוצג הוא לידיעה בלבד. ולא מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. הכותב לא אחראי לכל נזק. אובדן. הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא. לרבות ישיר ו/או עקיף. שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה. כולו או חלקו. ככל שייגרמו. ולאמת חייב כי שימוש במידע הכלול במסמך זה עשוי ליצור רווחים בידי העושה בו שימוש. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.

חזרה לרשימת מאמרים
רן חובב מומחה למיסוי ופרישה
072-222-3335, 054-7500405
הארבעה 21 בניין פלטינום ק.9 תל אביב

האתר עוצב ונבנה ע"י חברת קומסטאר פיתוח מערכות © כל הזכויות שמורות