הרשם לניוזלטר
רוצה לקבל עדכונים בנושא הפרישה?
הרשם עכשיו וקבל את עידכוני החקיקה למייל שלך
שם מלא:
כתובת דוא"ל:
שלח
כל המידע בפרישה ובמעבר קריירה
מאמרים
בואו נדבר על אהבה - ילד של אבא השקעות בפרישה
בואו נדבר על אהבה, ילד של אבא השקעות הפרישה, אבא למד אותי את עולם ההשקעות, ילד אני לא חושב שאני יכול, אבא למה כי אין לך את הזמן?
הדפס מאמר
 
בואו נדבר על אהבה, ילד של אבא השקעות הפרישהבואו נדבר על אהבה
ילד של אבא - השקעות בפרישה
"אבא, למד אותי את עולם ההשקעות."
"ילד, אני לא חושב שאני יכול."
אבא, למה? כי אין לך את הזמן?"
"לא ילד, זה לא קשור לזמן."
"אהה... הבנתי! אתה חושב שאני לא מספיק מוכשר!"
"ממש לא. אתה מוכשר ממני."
"אם כך, אז אתה חושב שאין לי צורך ללמוד את עולם ההשקעות?"
"ילד, אתה חייב ללמוד!"
"אז מה, אבא: למה אתה לא מוכן ללמד אותי את עולם ההשקעות?"
"זהו העניין. עכשיו הבנתי: אני לא יכול ללמד אותך את עולם ההשקעות, אך אני יכול לקחת אותך למסע בעולם הרומנטיקה הפיננסית ויחסי האהבה."
 
"אבא, שוב אתה! מה זה קשור? זוגיות? יחסי אדם וחווה? לא ביקשתי ממך ללמד אותי כיצד אוכל להתחיל מערכת יחסים עם אישה. ביקשתי כי תלמד אותי השקעות."

"טוב, ילדי. אם ככה אסביר קצת: הדבר הקרוב ביותר לעולם ההשקעות הוא עולם האהבה, הרומנטיקה והזוגיות. אני לא יכול ללמד אותך השקעות מבלי לחבר אותך עם עולם האהבה. זו דרכו של עולם: כפי שגבר או אישה יוצרים קשרים עם כמה בני זוג במהלך חייהם ובסוף גם מתחתנים. ולמה? קוראים לזה אהבה. ניתן לקרוא לזה גם התאמה. אפיק אחד של השקעות, אותו תבחר כי מבין כל ההצעות והאפשרויות הוא שיתאים רק לך.
 
"דוגמה נוספת שאתן לך היא המדפים ב"סופרמרקט ההשקעות": אני יכול לקחת לעבור אתך על המדפים השונים, שבהם אפיקי השקעות רבים. תוכל לצאת ל"דייט" עם כל אחד מהאפיקים, אך בסופו של התהליך תצא מ"סופרמרקט ההשקעות" עם הבחירה המתאימה למשך החיים. לכל אפיק השקעה ישנו האופי המיוחד לו. לכל תחום השקעה נדרשת התאמה אנושית שונה. כל צורת השקעה היא עולם ומלואו."
 
"זכור: השקעות, בדומה לזוגיות יש בהם מורדות ועליות, יש בהם תשוקה ולעיתים גם שעמום. התפקיד שלך יהיה לתחזק את "בחירת ליבך" בעולם ההשקעות ולהבין כי היחסים חייבים להיות ארוכי טווח."

בוא ונצא ל"דייט" כזה, ילדי. אתה ואני ב"סופרמרקט ההשקעות". נצרף אלינו את קוראינו הפורשים ונעבור יחד על המוצרים המונחים על המדפים, כאלה המתאימים לעת פרישה:
 
התפקיד שלי יהיה להשליך אור על המוצרים. התפקיד שלך, ילדי ושלכם, הפורשים, יהיה לדמיין "דייט" עם אותו מוצר. אם תתפתח רומנטיקה פיננסית זה יהפוך כנראה לסיפור אהבה ארוך-טווח.
 
את הדרך לפיתוח מערכות היחסים בחיסכון ארוך הטווח רצוי להתחיל בהקדם, כי כאן דווקא יש גיל לאהבה. ראוי שהיא תתחיל כמה שיותר מוקדם.
 
ב"סופרמרקט" של עולם ההשקעות בפרישה, במדפי החיסכון ארוך הטווח יש חלוקה לשני תחומים עיקריים: הריאליים והפנסיוניים .
 
עולם ההשקעות הריאלי: בחירה בעולם ההשקעות הריאלי תדרוש מהפורש הבנה של תהליכים כלכליים ברמת המיקרו (פרט) והמאקרו (כלל). היא תחייב אותו הבנה בעולם הביקוש "D" וההיצע "S", בתהליכים דמוגרפיים, בתשתיות תחבורה, במגמות בעולם התעסוקה ובעיקר סבלנות במעקב אחרי התפתחויות מגמות. הכסף הגדול בנדל"ן טמון ביכולת של המשקיע לראות את הפוטנציאל.
 
ריאלי: נדל"ן מגורים
יתרונות: נדל"ן מגורים הוא בעל ביקוש יציב. ניתן להתאים את השקעה הכספית בנכס ליכולות הכלכליות. ניתן לביצוע מחקר מקיף ולנסות להתחקות אחר מגמות הביקוש באזורים שונים בהתבסס על האזור, הדמוגרפיה והתשתיות. ניתן למימון על ידי הלוואות בתכנון תזרים המזומנים של החזר ההלוואה כנגד ההכנסות משכר דירה.

חסרונות: נדל"ן למגורים כתלות בדמוגרפיה ובתחזוקה. לא תמיד ניתן למימוש מידי.

מיסוי: מיסוי שכר דירה: תקרת הפטור לשנת 2021 היא 5,100 ₪. ישנם מספר מסלולים המתאימים לגמלאים. בחירה מתאימה במסלול הנכון יכולה לפתור אותם מתשלום מס על שכ"ד ובכך להעלות את התשואה.
 
נדל"ן מסחרי:
יתרונות: ניתן להקדים ולבצע מחקר ובו להתחקות אחר מגמות התפתחות אזורי תעשייה ואזורי ביקוש, תחבורה וכיו"ב התשואות על ההון בנכס מסחרי גבוהות יותר מנדל"ן למגורים .

חסרונות: ניהול אחזקה. המיסוי בכפוף לדו"חות של הוצאות, הכנסות ושיעור מס שולי. בפרישה ניתן להתאים מסלולי מיסוי בכפוף לשיעור מס שולי בקצבאות, במימוש קיבוע הזכויות 161ד' כך לחסוך בתשלומי מיסוי נדל"ן מסחרי בפרישה.
 
נדל"ן למגורים השבחה: ישראל היא אוצר של הזדמנויות. ישראל היא אחת המדינות הצפופות עם קרקע מוגבלת, אך זה אינו מונע מהדמוגרפיה להמשיך ולהוליד ילדים. אלה יגיעו ליום שבו יצאו מבית הוריהם ויחפשו לרכוש קורת גג משלהם. פרויקטים של "פינוי בינוי" יהיו חלק ממנועי הקטר של הכלכלה הישראלית בעשורים הקרובים.

יתרונות: ניתן להעמיק במחקר אחר אזורים מתאימים בכל הארץ.

חסרונות: הזמן – אך הזמן יעשה לנכסים אלו רק טוב.
 
נדל"ן מסחרי להשכלה: בדומה לנדל"ן מגורים, גם נדל"ן מסחרי הוא יעד להתחדשות עירונית, או כל סוג של השבחה.

יתרונות: פוטנציאל רווח משמעותי. בחירת המיקום. למידה יסודית תביא לתשואות גבוהות על ההון

חסרונות: מחייב בדיקות עומק מעמיקות, אחזקה, תחזוקה, תכנון מס.

נדל"ן מסחרי קרקעות: בדומה למגורים, ניתן להשקיע בקרקעות מיועדות לנדל"ן מסחרי. השיקולים בהשקעה בקרקע המיועדת לנדל"ן מסחרי מורכבים: מיקום, נגישות, תשתיות, היצע נכסים מסחריים באישור ועוד .
 
חסכונות פנסיוניים: אלה הם כל מה שאדם יכול לאגור במהלך תקופת עבודתו, כשכיר או כעצמאי. במדף המוצרים נמצאים מוצרים כמו קופות גמל, פוליסות לביטוח, קרנות פנסיה, ביטוחי מנהלים וקרנות השתלמות. לכל אחד מהם הטבות המס – כלומר השתתפות המדינה בהפקדה - התואמות לו.
מרבית החיסכון של עובד שבחר להיות שכיר בחברה בתקופות עבודתו נמצא בחסכונות במעמד שכיר (הפקדות עובד מעסיק), אך גם לשכיר יש אפשרות לחסוך בחיסכון פנסיוני במעמד עצמאי עובד בלבד. נזילות הכספים שונה בין חיסכון לחיסכון ובמעברים בין מעסיקים.
 
החשיבה והתכנון בחיסכון פנסיוני חייבים להיות ארוכי טווח. משקיע לגיל פרישה השם את מבטחו בחיסכון פנסיוני בלבד, מן הראוי שידע כי הפקדות המעסיק לבדן אינם מספיקות ועליו להפקיד ולהרבות ככל שיוכל בהפקדות במעמד עצמאי, דרך קופת גמל או קרן השתלמות (הגדלה באופן עצמאי לקרן ההשתלמות השכירה). רצוי שהחוסך ידע לנצל היטב את הטבות המס המגיעות בהפקדות לחיסכון פנסיוני.
הסוד בחיסכון הפנסיוני הוא לשמר רציפות בין מעסיקים שונים ולא לבצע "פיגוע פנסיוני" על ידי משיכת כספים בכל ניתוק יחסי עובד מעביד. יש לבצע התאמת הסיכון לטווחים של החיסכון ולמצב הכלכלי במשק. חיסכון פנסיוני הוא אחד מהאפיקים ה"מפונקים" ביותר ב"סופרמרקט ההשקעות" ודורש תשומת לב, טיפוח ואהבה פיננסית.
 
פיננסי: בחירה בחיסכון פיננסי היא בחירה בדרך קשוחה ומצביעה על אופיו של האדם המשקיע. שלא בדומה לחיסכון ריאלי דוגמת נדל"ן, החיסכון הפיננסי מאתגר את המשקיע בכל יום מחדש, מאחר והיתרה מתעדכנת כל הזמן. חיסכון כזה דורש מהמשקיע סיבולת והתמדה.
 
בהשקעה ארוכת טווח, בתחילת המרוץ יעמדו על קווי הזינוק הרבה משקיעים הרואים עצמם כיכולים לפתח תיק השקעות פיננסי, אך מעט מאוד מהם יגיעו לקו הגמר. נדרשת מהם משמעת עצמית, יכולת בקרה והרבה למידה עצמית, הפקת לקחים והתמדה. בדומה לעולם השקעות הריאלי גם כאן תידרש הבנת תהליכים כלכליים: מיקרו ומאקרו.
 
קיים הבדל גדול בבחירה במוצר פיננסי והמשקיע יחווה את התנודות בכל יום מחדש. הוא יצטרך יכולת הבנה וניתוח, להסיק מסקנות, לשנות מרכיבים ולדעת להפוך הפסדים למדרגות בדרך לרווחים. העולם הפיננסי מאופיין בדרישה ליכולת למידה, תחזוקה ו"סיבולת לב-ריאה" פיננסית בלתי פוסקת.
דוגמא למוצרים על המדף:
 
תיק השקעות פיננסי:
תיק ניירות ערך: טיפוח תיק ניירות ערך דורש, מחייב ואף מלמד על נחישותו של המשקיע לעמוד ביעדים כלכליים, תיק ניירות יכול לכלול מניות, בחירה בדרך זו תחייב את המשקיע ללמידה מעמיקה של החברות בהן בחר להשקיע, מעקב אחר התפתחות החברות והבנה של ממש בקריאת דו"חות כספיים. יש משקיעים שאפילו משתתפים בישיבות של בעלי מניות בחברות בהן השקיעו.
 
יתרונות: נזילות, יכולת החלפה / התאמה של מניות

חסרונות: מיסוי, תנודתיות גבוהה, מיסוי במימוש השקעה, במקרים רבים יש להגיש דו"ח למס ההכנסה, מעקב מתמיד, יכולת איפוק בקבלת החלטות. נדרש חוסן פיננסי נפשי.
 
תיק השקעות נכסים עוקבים: כמו קרנות נאמנות או תעודות סל. בחירה בדרך זו מלמדת על התחקות אחר מגמות בארץ ובעולם. לדוגמה: אם המשקיע מאמין בחברות המפתחות טכנולוגיית "ענן" (אחסון ממוחשב) במקום לרכוש מניות של חברה בתחום זה, ירכוש תעודת סל או קרנות נאמנות או כל נכס העוקב מדד מסוג זה.
 
יתרונות: נזילות, יכולת שינוי טקטיקה והתאמת אסטרטגיה. יכולת פיזור גדולה, מיסוי רק באירוע של מימוש (יכולת השקעה לטווח ארוך מבלי לשלם מיסים), יכולת קיזוז מיסוי בתוך שנת מס נוכחית.

חסרונות: נזיל. לא לכולם יש את הכוח הנפשי לשמר תיק נזיל. תנודתיות, עמידה בלחצים תקופות של תנודתיות, קבלת החלטות כדי להתחשבן בין שנות מס (דוגמת הפסד בשנת מס ורווח בשנת מס הבאה). יש להגיש דוחות למס ההכנסה.
 
פוליסות פרט: זו אינה פוליסה לביטוח, כמו אלה המשווקות על ידי חברות הביטוח. זה מבנה פיננסי בפוליסה המשתתפת ברווחים, בעלת מסלולים ודרכים שונות בהשקעת כספים, החל מאי חשיפה לנכסים מסוכנים ועד חשיפה מלאה לנכסי סיכון ולמניות. פוליסת פרט היא למעשה מנגנון לחיסכון ארוך טווח.
היא אינה נחשבת לקופת גמל, אינה מקנה כל הטבת מס בהפקדה, אך היא מהווה עולם גדול ורחב של תועלת בניהול כספי הון - ובדגש לגמלאים.

יתרונות: אין הגבלה בהפקדה בצבירה, ניתן להתאים סיכון, שינוי מסלול ללא אירוע מס רווח הון, דחיית מס רווח הון, גמלאים זכאים בניצול הסעיף 125ד'.

חסרונות: נזילה. לא לכולם יש את הכוח המנטלי לשמר נזילות, תנודתיות, עמידה בלחצים תקופות של תנודתיות, קבלת החלטות נדרשת.
 
קופת גמל להשקעה: זה מוצר הנמצא על המדף מ- 2016. הוא הגיע כפתרון לתיקון 3 ינואר 2008 שקבע שבכל ההפקדות בקופת גמל לקצבה בקופת גמל להשקעה אין הטבת מס בהפקדה. הכספים נזילים וניתנים למשיכה בכל עת. המיסוי עד גיל פרישה לאישה/גבר 25% ריאלי, מגיל פרישה אישה/ גבר 15% נומינאלי. ניתן לייעד חלק מהכספים לטובת קצבה פטורה ממס הכנסה.

יתרונות: נזילות, בחירה תקופת השקעה, התאמת מסלולים.

חסרונות: ישנה תקרה להפקדה לחוסך, בסך 70,913 ₪ לשנת 2021. על כן חוסך יכול למצוא עצמו עם מספר קופות במהלך השנים. מדובר בחיסכון פיננסי הדורש את היכולת הנפשית של המשקיע לקבל החלטות ויכולת שימור חיסכון פיננסי.
 
פיזי: ההבדלים בין "השקעה פיננסית" לבין "השקעה פיזית". זהים בדיוק להבדל שבין רכישת "תעודת סל" המשקיעה בזהב לבין רכישה פיזית של המטבע. זה כמו ההבדל בין אם הנך הבעלים של חווה חקלאית שמייצרת סחורות או שרכשת חוזה עתידי לאותה הסחורה בבורסה. האפשרויות במדפים בעולם הפיזי רבות ומגוונות, כמו מתכות, אומנות, פרטי אספנות ועוד.
 
יתרונות: אחזקה פיזית בנכס, בדרך-כלל בתנאי ריבית נמוכה השקעה פיזית מתגלמת,
חסרונות: זיופים, ספקים הגונים, תלות בריבית, מורכבות ועלויות במימוש אחסון מורכב.
"עכשיו, ילדי: כשאתה נמצא בתוך "סופרמרקט ההשקעות" עם עגלת קניות, גש למדפים ובחר: מי מבין "המוצרים" יהיו אלה שתוכל לפתח איתם מערכת יחסים ארוכת טווח. חשוב היטב: מי הוא המתאים מכולם, שאתו תוכל לפתח "זוגיות השקעה"? מותר גם לטעות לפעמים. תמיד תוכל לחזור ל"סופרמרקט השקעות" אך נסה להפעיל שיקול דעת מקדים. חשיבה מושכלת בבחירת הזוגיות והתאמה שתתגמל את עצמה לשנים ארוכות. נסה לבחור נכון. זכור גם כי הפסד יכול לחוש רק אדם שהשקיע. הפסד הוא חלק מתהליך גדילה והתפתחות. אל תחשוב שאתה חף מטעויות. הפסד או ניצחון אינם אלא רגעים וחוויות במסע. השאר תמיד נאמן לבחירה לדרך ולמטרה.
 
אחת ממטרותיו של האדם בחייו, גם בשאיפתו לזוגיות וגם בתחום ההישגים הכלכליים היא למצוא את החווה שלו, כמו הצלע שלו שממנה נוצרה האישה, התאמה אליהן תיתן לך תשוקה, תעניק לך תקווה, תיתן לך מזור. מסע חייו של אדם, עם המורדות והעליות בדרכו אינו אלא בחירה מתוך נקודת התחלה של חופש. הכול יהיה מונח לפנייך לבחירה, בני.
 
דע כי בחירתך תעצב את דרכך במסע, כך באהבה. כך בזוגיות. כך גם בהשקעות."
 
רן חובב, מומחה למיסוי ולפרישה ©
המקצוע שלי הוא הטוב ביותר בעולם. בזכותה של אשתי אני מה שאני.
הנתונים הינם למועד כתיבת המאמר. המידע כולל הערכות ואומדנים שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים/בלתי מעודכנים. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ, המידע המוצג הוא לידיעה בלבד, ולא מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. הכותב לא אחראי לכל נזק, אובדן, הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא, לרבות ישיר ו/או עקיף, שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה, כולו או חלקו, ככל שייגרמו, ולא מתחייב כי שימוש במידע הכלול במסמך זה עשוי ליצור רווחים בידיה עושה בו שימוש. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.
 
 
Pic credit
Stuart miles
https://www.freedigitalphotos.net/images/view_photog.php?photogid=2664
 
 
 
 
חזרה לרשימת מאמרים
רן חובב מומחה למיסוי ופרישה
072-222-3335, 054-7500405
הארבעה 21 בניין פלטינום ק.9 תל אביב

האתר עוצב ונבנה ע"י חברת קומסטאר פיתוח מערכות © כל הזכויות שמורות