הרשם לניוזלטר
רוצה לקבל עדכונים בנושא הפרישה?
הרשם עכשיו וקבל את עידכוני החקיקה למייל שלך
שם מלא:
כתובת דוא"ל:
שלח
כל המידע בפרישה ובמעבר קריירה
מאמרים
הנחות לגמלאים
מדינת ישראל מכירה בצורך החשוב לשמר ולטפח את אוכלוסיית הגמלאים בישראל, אי לכך מכוח חוק האזרחים הוותיקים כל אזרח שהגיע לגיל הפרישה (67 לגברים, 62 לנשים) יוכל לגשת אל משרד העבודה והרווחה במטרה שינפיקו לו תעודת אזרח וותיק, שבה הגמלאי יוכל לקבל הטבות והנחות במקומות ציבוריים ופרטיים. מטרת חוק אזרחים וותיקים היא לספק רשת הגנה לאוכלוסיית הגמלאים במדינת ישראל על מנת שיוכלו לאחר פרישתם מהעבודה לקבל מצד אחד קצבת זקנה ומצד שני להתאים להם גם סל הטבות כדי לאפשר להם לא לרדת ברמת החיים שהיו רגילים בה.
הדפס מאמר

 רשימת הנחות לגמלאים
 • פטור מתשלום אגרת טלוויזיה – כל גמלאי זכאי לקבלת פטור מלא מתשלום אגרת הטלוויזיה, הפטור מעניק לגמלאי במדינת ישראל אפשרות להוריד מעצמו את הנטל הכלכלי של אגרת הטלוויזיה וזאת לאור העובדה שהגמלאי יצא לפנסיה וכושר ההשתכרות שלו ירד.

 • נסיעה בתחבורה ציבורית – גמלאי ישראל זכאים ל- 50% הנחה לנסיעה בתחבורה ציבורית בחברות: אגד, דן ורכבת ישראל. על מנת לממש זכאותך עליך להציג את תעודת אזרח וותיק שקיבלת ממשרד העבודה והרווחה בקופות המכירה של כרטיסי הנסיעה.

 • הנחה בארנונה – כל אזרח וותיק יכול לקבל הנחה בארנונה בשיעור של כ- 30% כשהתנאים לקבלת אחוזי ההנחה הם: שהנכס יהיה רשום על הגמלאי בין אם הוא שוכר או בעליו, הנכס חייב להיות קטן מ- 100 מ"ר ושהכנסותיו אינם עולות על השכר הממוצע.

 • הנחות למוזיאונים וגנים לאומיים – אם אתם גמלאים בעלי תעודת אזרח וותיק תוכלו ליהנות מזכאותכם להנחה משמעותית בשיעור של  כ- 50% לכניסה למוזיאונים, והנחה של בין 25% עד 35% ברכישת כרטיסים לגנים לאומיים בכפוף להצגת תעודת אזרח וותיק.

 • הנחות ברכישת כרטיסים לתיאטרונים – הנחות בשיעור של בין 25%-50% לרכישת כרטיסים להצגות תיאטרון בכל רחבי הארץ, התיאטרונים שמעניקים את ההנחה הם:
  הבימה, הקאמרי, בית לסין, תיאטרון חיפה, תיאטרון באר שבע, החאן, והיידיש פיל.

 •  הנחה בתרופות – גמלאי הרוכש תרופות על בסיס זמני או קבוע זכאי לקבל הנחה משמעותית של 50% לקניית תרופות שכלולות בסל הבריאות, הנחה זו תאפשר לך בתור גמלאי לחסוך כספים רבים המיועדים לרכישת תרופות לשמירה על בריאותך הכללית.

 • הנחות בבתי קולנוע – כל גמלאי זכאי לקבל הנחה בשיעור של 50% לרכישת כרטיסים בבתי קולנוע לצפייה בסרטים, חשוב מאוד להביא אתכם את תעודת אזרח וותיק על מנת שתוכלו להציג את התעודה בדלפק המכירה בבית קולנוע כדי שתוכלו לקבל הטבה זו.
 • הנחות בבנקים – הטבות והנחות משמעותיות לגמלאים שברשותם חשבון בנק. ההנחות הם על עמלות בביצוע פעולות בחשבון, ופטור מדמי ניהול חשבון הבנק, ההנחות לא ניתנות באופן אוטומטי וחייבים לדרוש אותם על מנת לקבלם, גשו והסדירו את נושא ההטבות בבנק.
 • סיוע בשכר דירה – הדיור הוא חלק בלתי נפרד מאורך חייו של הגמלאי. גמלאים זכאים להטבה של 661 ₪ לגמלאי יחיד בתוספת 102 ₪ כל חודש לשכירות, ולזוג גמלאים שזכאים להשלמת הכנסה הם רשאים לקבל הטבה של 883 ₪ לחודש לשכירת דירה לשניהם. במידה ואין באפשרותו הכלכלית של הגמלאי הבודד או זוג גמלאים לשכור דירה פרטית הם רשאים למלא טופס בקשה לקבלת דיור ציבורי במחיר מוזל יותר משכירת דירה פרטית, הפניה תהיה לאחת מהחברות הבאות: עמידר, עמיגור, חלמיש, פרזות, שקמונה וחלד.
 • הנחה בחברת החשמל – גמלאים המקבלים קצבת אבטחת הכנסה מביטוח לאומי זכאים לקבל הנחה בשיעור של 50% מצריכה של עד 400 קוט"ש בכל חודש, הזכאות נקבעת ע"י המוסד לביטוח לאומי השולח את פרטיו של הגמלאי לחברת החשמל לקבלת ההנחה.
 • הנחות באתרי תיירות ונופש בירושלים – משרד התיירות בשיתוף עם עיריית ירושלים מזמינים את כלל הגמלאים בכל רחבי הארץ להגיע אל ירושלים וליהנות ממגוון רחב של חבילות נופש הכוללים מגוון רחב של פעילויות ואטרקציות במחירים מסובסדים ובלעדיים.
 • בתי מלון ונופש – בתי מלון ונופש ברחבי ישראל מציעים הנחות משמעותיות לגמלאים בהצגת תעודת אזרח וותיק, שיעור ההנחות הוא בין 20%-50% אחוזי הנחה ללינה בבתי מלון כשאפשר להוסיף ללינה גם את כל סוגי הארוחות: בוקר, צהרים וערב וגם אטרקציות.
 • הנחה בתזמורת הפילהרמונית – התזמורת הפילהרמונית מעניקה לגמלאים הנחה בשיעור של 3% לרכישת מנוי לפילהרמונית, ולרכישת כרטיסים לחזרות בשיעור של 10%, התזמורת הפילהרמונית בירושלים מעניקה לגמלאים הנחה קבועה של 10% לקונצרטים.
 • החזר הוצאות סיוע לקשישים – לקשישים סיעודיים שגרים בביתם יש אפשרות לקבל מטפל מחברות סיעוד שעובדות ביחד עם ביטוח לאומי על מנת לאפשר לקשיש לקבל עזרה בהכנת אוכל, קניות בסופר, רחצה, הלבשה וכדומה. באם הקשיש גר במקום שאינו מאפשר לו לקבל שירותי סיעוד לביתו יוכל הקשיש לקבל החזר הוצאות לחשבון הבנק האישי שלו.
 • ספרים וספריות – ספריות עירוניות מעניקות לגמלאים הנחה של 50% על השאלת ספרים בספריה העירונית, על מנת לאפשר לגמלאים להשתמש בשירותי הספרייה העירונית להחלפת ספרי קריאה ולהגברת המודעות לקריאת ספרים בקרב ציבור הגמלאים בארץ.
 • חברות תעופה – חברות תעופה מעניקות הנחה משמעותית למחירי הטיסה לגמלאים.
  חברת ארקיע מעניקה הנחות לטיסות קצרות כדוגמת טיסה לאילת, לגליל ולים המלח.
  חברת אל על מעניקה הנחות לטיסות ארוכות בלבד כמו טיסות לחו"ל: ארה"ב, קנדה וכדומה, ישנם חברות תעופה זרות שמעניקות הנחות לגמלאים כמו אייר קנדה וקונטיננטל.
 • הנחות באוניברסיטאות ומכללות – אוניברסיטאות מעניקות הנחות לגמלאים שתמחור ההנחה הוא בין 15%-25% למגוון קורסים ותארים של האוניברסיטה. מכללות מעניקות גם הנחות לגמלאים בשיעורים דומים כמו של האוניברסיטה אך נדרש לבדוק זאת מול המכללה.
 • החזרי מס לגמלאים – גמלאים רבים לא יודעים על זכאותם בנוגע להחזרי מס שהם יכולים לקבל ממס הכנסה, הקריטריונים להחזרי מס הם רבים, חשוב מאוד להתייעץ עם יועץ מס מורשה על מנת שיבדוק את זכאותכם לקבלת החזר מס עודף ששילמתם בעבודתכם.
סיכום הנחות לגמלאים
לאחר שקראתם את המאמר "הנחות לגמלאים" ראיתם שההנחות להם אתם זכאים בתור גמלאים הם רבות מאוד, לעיתים גמלאים לא משתמשים בזכאותם מפאת היעדר ידע בנושא, לפיכך מאמר זה סיכם את המקומות הציבוריים והפרטיים המשמעותיים ביותר שבהם תוכלו לקבל הנחות רציניות. זכרו! כשאתם מגיעים למקום אל תשכחו להציג את תעודת אזרח וותיק שלכם ולשאול בדבר הנחה.
המאמר נכתב ע"י רן חובב מומחה למיסוי ופרישה
חזרה לרשימת מאמרים
רן חובב מומחה למיסוי ופרישה
072-222-3335, 054-7500405
הארבעה 21 בניין פלטינום ק.9 תל אביב

האתר עוצב ונבנה ע"י חברת קומסטאר פיתוח מערכות © כל הזכויות שמורות