הרשם לניוזלטר
רוצה לקבל עדכונים בנושא הפרישה?
הרשם עכשיו וקבל את עידכוני החקיקה למייל שלך
שם מלא:
כתובת דוא"ל:
שלח
כל המידע בפרישה ובמעבר קריירה
מאמרים
קול קורא: ביטול הפרישה מהעבודה מטעמי גיל
מים עומדים: כתלמיד בביה"ס זוכר אני שהמורה שלי שאלה: "ילדים, איך תדעו שהמים הם נקיים וראויים לשתייה?" והשיבה מיד: "אם המים במעיין או בנחל זורמים ונמצאים בתנועה בדרך הם ראויים לשתייה. אם המים עומדים, סביר להניח בוודאות כמעט מוחלטת שהמים מסוכנים לשתייה."
הדפס מאמר
 
 
קול קורא: 

ביטול הפרישה מהעבודה מטעמי גיל
 

ביטול פרישה מעבודה מטעמי גילמים עומדים: כתלמיד בביה"ס זוכר אני שהמורה שלי שאלה: "ילדים, איך תדעו שהמים הם נקיים וראויים לשתייה?" והשיבה מיד: "אם המים במעיין או בנחל זורמים ונמצאים בתנועה בדרך הם ראויים לשתייה. אם המים עומדים, סביר להניח בוודאות כמעט מוחלטת שהמים מסוכנים לשתייה."

כתלמיד צעיר לא הבנתי את המשמעות העמוקה של דברי המורה. רק לאחר שנים ירדתי לעומקם וראיתי בבהירות את כוונתה המילים האלה הפכו לסימן דרך, לתמרור לחיים: כל מה שעומד, שדורך במקום ולא זז ומתפתח, אינו בריא, השינוי הוא הוא העדות להיותנו חיים, בריאים ופעילים.

פרישה: אחת הדוגמאות לפרישה שאינה תלויה בגיל היא מעולם הספורט: כל ספורטאי מקצועי – ויהיה זה שחקן כדורגל, מתאבק ג'ודו או אתלט אחר - היה רוצה להמשיך ולהתחרות כל ימי חייו. אך כל ספורטאי שכזה מבין ומזהה שהגיע זמן פרישה, כל אחד בגילו השונה, עם ירידת היכולת. איש לא כופה עליו. איש אינו מכריח אותו או מניח לפניו מחסום כלשהו. ההחלטה שלו היא אישית. בפועל, לא קיים בספורט גיל פרישה.

טענתי: ביטול גיל הפרישה המוכתב בחוק יביא להצמחת שכבת גיל חדשה: "בגרות ביניים".

מאז שהומצא הרעיון של פרישה מטעמי גיל, על ידי ביסמארק במאה ה-19 בגרמניה, נוצר והתקבע קיפאון מחשבתי הגורם לרובנו לחשוב ולהשתמש בביטוי "קשיש" כדי לתאר אדם בגיל 70 ומעלה. בעשורים האחרונים זו יכולה להיות בדיחה. בימינו "זקן" או "קשיש" אינו קביעה פסקנית אלא מושג גמיש ושונה מאדם ולאדם. דור "הקשישים" הנוכחי עוסק בספורט, רוכב על אופניים, שומר על כושר, מטייל בארץ ובעולם. שינוי תפיסתי וחשיבה חדשה יכולים להביא לשינוי של החברה כולה. להזכיר: כבר כיום יותר מ- 21% מאוכלוסיית המדינה הם בגילאי 65 ומעלה.


הנה כמה מהיתרונות של ביטול גיל הפרישה המוגדר:

הגדלת גמישות מעגל התעסוקה: עד אמצע המאה ה-20 הקריירה של רוב העובדים בארץ התחילה לאחר שירות בצבא, תנאי הסף לקבלה בהרבה מקומות עבודה היו ברמה של תעודת בגרות. את מרבית הלימודים הגבוהים עשו העובדים במהלך עבודתם. תנאי העסקתם כללו גם אפשרות לאיגוד וחסכון לפנסיה (או תקציבית או צוברת). בעשורים האחרונים הקריירה מתחילה כעשר שנים מאוחר יותר ותנאי החיסכון של העובדים גרועים בהרבה – אך הפרישה עדיין מתרחשת באותו הגיל. ביטול גיל פרישה הנוקשה ייתן אפשרות לכל עובד להאריך את שנות עבודתו ויביא גם לגמישות תעסוקתית.

קריירה גמישה: ביטול גיל הפרישה המחייב יאפשר לעובדים להחליף במהלך השנים מספר קריירות. ריענון שוק התעסוקה יביא לכך שהוא ימשוך אליו אנשים בעלי ניסיון שיביאו אותו לכדי ביטוי גם בהכשרת דורות חדשים. איש העובד כמתכנת בהייטק יכול בהחלט להפוך למורה ואף לעבוד גם עוד שנים נוספות, אם ירצה. הוא יכול להפוך למדריך לאלה המתחילים בשוק ההייטק ועוד אפשרויות רבות. כמובן שיש לאפשר לעובדים לעבוד גם במשרות חלקיות.

שינוי תפיסה בעולם תשלומי הקיצבה: ביטול הפרישה המוגדרת  על ידי גיל יכול להביא לשינוי גם בעולם הפנסיה הצוברת. ניתן להציע תשלומי קצבאות לפורשים כבר מגיל 50. שינוי זה יאפשר למי שיכול ורוצה לפרוש לעשות זאת בכל גיל. צריך לנתק את הקשר בין תחילת קבלת הפנסיה לגיל הפורש. גמישות שכזו בתשלומי הקיצבה תאפשר לאזרחים הפורשים לקבל אותה בעיתוי המתאים להם ובכפוף לצרכיהם ורצונם – וגם להמשיך ולהיות שותפים במעגל העבודה.

שינוי בהליך תשלום קצבאות זקנה: מתבקש מהלך אמיץ שבו קצבאות הזקנה תשולמנה בכפוף למבחני הכנסה. יתר על כן: יש לאפשר הורשה של קצבאות מדינה! תהיינה אוכלוסיות שתחלטנה שאין להן צורך בקצבת הזקנה. יש לאפשר העברת הזכויות (בכפוף למקדמים אקטוארים בהורשה דורית). בנוסף, יש לאפשר למי שירצה לפדות את קצבת הזקנה בסכום אחד לבצע זאת, בכפוף להיוון. גמישות וחשיבה חדשה בכל הקשור לתשלומי קצבאות זקנה יביא לדחיית תשלומים, הקטנתם והעברתם. כל אלה יכולים להקל על תקציב המדינה.

בריאות ציבורית: אין כל ספק שתעסוקה מגבירה ומחזקת את תחושת הנחיצות ואף משפרת את מערכת החיסונים בגוף. ידוע כי קיים קשר ישיר בין נחיצות תעסוקה לשיפור מצב הבריאות והיא תורמת לחיזוק הגוף והנפש. קיימים מחקרים רבים המלמדים על הקשר שבין התעסוקה למצב הבריאות  של העובד.  

פריון המשק: תמונת המצב הנוכחית בישראל מלמדת ששיעור אבטלה נמוך מאוד. המשק הישראלי הוא משק יצירתי ומבוסס על הון אנושי - בניגוד לכלכלה המבוססת על חומרי גלם. ביטול גיל הפרישה יביא מיד לשילובם במשק העבודה של עובדים בעלי ניסיון וידע שלא יסולא בפז. ידע וניסיון אלה יהפכו ויעזרו להאצת תהליכי צמיחה במשק ולהעלאת הפריון. דווקא שילוב של אנשים בעלי ידע וניסיון יחולל המשך יצירת משרות חדשות.


 
 

רן חובב – מומחה למיסוי ולפרישה ©
המקצוע שלי הוא הטוב ביותר בעולם.
בזכותה של אשתי אני מה שאני.
 
הנתונים הינם למועד כתיבת המאמר. המידע כולל הערכות ואומדנים שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים/בלתי מעודכנים. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. וכן אין לראות בו כהמלצה לקנות ו/או למכור את ני"ע המוזכרים בו ו/או ני"ע אחרים. המידע המוצג הוא לידיעה בלבד. ולא מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. הכותב לא אחראי לכל נזק. אובדן. הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא. לרבות ישיר ו/או עקיף. שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה. כולו או חלקו. ככל שייגרמו. ולאמת חייב כי שימוש במידע הכלול במסמך זה עשוי ליצור רווחים בידי העושה בו שימוש. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. 
 
 
קרדיט תמונה:

 Stuart Miles
 
 
חזרה לרשימת מאמרים
רן חובב מומחה למיסוי ופרישה
072-222-3335, 054-7500405
הארבעה 21 בניין פלטינום ק.9 תל אביב

האתר עוצב ונבנה ע"י חברת קומסטאר פיתוח מערכות © כל הזכויות שמורות