הרשם לניוזלטר
רוצה לקבל עדכונים בנושא הפרישה?
הרשם עכשיו וקבל את עידכוני החקיקה למייל שלך
שם מלא:
כתובת דוא"ל:
שלח
כל המידע בפרישה ובמעבר קריירה
מאמרים
הנער שמכה את השוק- כיתת לימוד: ניהול השקעות בפרישה
רום ושטר בן 100 שקלים: לעיתים מזומנות מתכנסת בביתי חבורת "החופרים", המורכבת מקרובי, בני משפחתי, לצורך ניתוח דו"חות כספיים של חברות ציבוריות. חלוקת התפקידים בחבורה היא כזו: אני אחראי על ניתוח מאזנים
הדפס מאמר
 
הנער שמכה את השוק

כיתת לימוד: ניהול השקעות ל/בפרישה
שיעור מס' 1


הנער שמכה את השוקרום ושטר בן 100 שקלים: לעיתים מזומנות מתכנסת בביתי חבורת "החופרים", המורכבת מקרובי, בני משפחתי, לצורך ניתוח דו"חות כספיים של חברות ציבוריות. חלוקת התפקידים בחבורה היא כזו: אני אחראי על ניתוח מאזנים.

אופיר אחראי על ניתוח המוצר והשוק. אלי אחראי על גיליונות ה"אקסל". פיני אחראי על איתור חברות חדשות, איסוף חדשות ופרסומים. מזה שלוש שנים שאנחנו, כל החבורה, עסוקים בחיפוש אחר ה"יהלום" שמתחת לערימת השחת.

בפגישה האחרונה של "החופרים" התקרב רום, בני והקשיב לדיון. הייתי בטוח שבתוך כמה דקות הבחור ייעלם מהשטח, אבל זה לא קרה. רום נשאר שם, התיישב על כיסא ואף הקשיב. בבוקר שלמחרת, יום שישי, אני - כהרגלי -  מצחצח שיניים, מתלבש ויורד להכין את ארוחת הבוקר. והנה הפתעה: רום מציב לפני סדרת שאלות: "אבא, בוקר טוב. מהי בדיוק העבודה שלך? מה זה מניה? למה אנשים קונים מניות? איך אתה יודע מה כדאי לקנות? זה לא מסוכן?"

לקח לי כמה שניות לעכל את השאלות ולחשוב על תשובות. היו שתי אפשרויות: האחת: "רום, אתה עדיין קטן. כשתגדל אסביר לך".  בחרתי באפשרות השנייה.

הוצאתי מהארנק שטר כסף בן 100 שקלים ושאלתי את רום מהו המחיר המקסימלי בשקלים שהוא יהיה מוכן לשלם לי תמורת שטר ה- 100 ₪ ? רום הביט בי בתמהון: "מה השאלה, אבא? אני אשלם לך 100 שקלים. אתה בטוח?"

"כן" השבתי לו "זה מה שהשטר שווה. נכון, רום. אבל איך אתה תרוויח מזה שתקנה ממני את השטר ב- 100 שקלים? נניח שתרצה למכור אותו למישהו אחר הוא בוודאי יסכים לשלם לך מקסימום סכום של 100 ₪!"

פתאום נעשה שקט... רום חשב רגע ואז אמר: "אם כך, זה אומר שאני צריך לשלם לך פחות ממאה שקלים בעבור השטר כדי שאוכל להרוויח?"

"נכון" אמרתי. "עכשיו אתה מבין מה אני עושה עם חבורת "החופרים" שמתכנסת כאן".

רום הוסיף לשאול: "אבל למה שמישהו ימכור לך שטר של 100 ₪ ב 60 ₪ ? איזה פראייר יסכים לכך?"

הסברתי: "עכשיו אתה מתחיל להבין חלק מהדברים שאבא שלך עושה. אני לא מחפש פראיירים. אני משתדל לנצל סיטואציות, כמו עיוותים של תמחור בשוק המניות או מצבים מיוחדים. בדומה למבצעי מכירות בסופר-מרקט, ישנם מצבים דומים - בגלל סיבות שונות - גם בשוק המניות."

שאל רום: "אבא, אפילו אני יכול ללמוד?"

ואני משיב: "כל אחד יכול אם הוא באמת רוצה. המשקיע האמריקאי האגדי, המיליארדר ווראן באפט התחיל כשהיה בגילך!"


ידע: כדי לרכוש ידע לא נידרש הון עצמי. אך בזכות הידע ניתן להעצים את הון האישי. מעולם לא היו הידע והמקצועיות בתחום הפיננסים מהותיים כל כך, עד כדי שיקבעו את גורלכם וגורל היקרים לכם. בעזרת הידע ביכולתכם להגיע לחיסכון לפרישה שיאפשר לכם לחיות את החיים שאליהם שאפתם תמיד. מנסיוני אני יכול להעיד כי לאחר כמה עשורים של עיסוק מעמיק בתחום וחיפוש אחר נוסחה מנצחת, הגעתי למסקנה: אם אתם רוצים לנהל ולהשקיע כספים בדרך נכונה, האקדמיה יכולה להיות בסיס בלבד. איש לא יוכל לעשות זאת בעבורכם. אתם תהיו חייבים ללמוד ולעשות זאת בעצמכם.

השקעות ערך: לטובתכם, קוראי הנאמנים, החלטתי לצאת אתכם למסע לימודים. אדריך, אלמד ואשתף אתכם בכל הידע שרכשתי - ושעוד ארכוש בעתיד. אלה שיתמידו בקריאת סדרת המאמרים יוכלו לאמץ אותם, ללמוד ולהפיק מהם תועלת. אם אתם מאמינים שאתם יכולים, כל שנותר הוא ללמוד ולשנן, לצאת, לחפש ואף למצוא.

"הנער שמכה את השוק": זו תהייה סדרת מאמרים, כעין "כיתת לימוד" שבה אדריך ואסביר, בצורה פשוטה יחסית, את הנושאים המורכבים הקשורים בתחומי ניהול השקעות-ערך וניתוח דו"חות כספיים. גם אלה מהקוראים שאינם בעלי רקע כלכלי יוכלו להבינם.

כמה מהנושאים שנדון בהם: כיצד לנתח מודל עסקי, כיצד לקרוא מאזן, כיצד לאתר חברות במחיר נמוך מהשווי האמיתי שלהן ועוד רבים. נעשה זאת תוך מיקוד בהשקעות-ערך ותזרים המזומנים של חברות המחלקות דיבידנדים. סדרת הכתבות תהיה מלווה במצגות ושקופיות.

נתחיל בשיעור הראשון, כפי שלימדתי את רום: איך נסחרות מניות ומה אפשר ללמוד מהמסחר בהן?

מניות ואניות קטנות: "רום, נסה לדמיין "ים של מניות" בו שטות אניות, בכל אניה יש מטען בשווי 1000 ₪ שזה בעצם שווי האניה. אחת האניות מציעה את עצמה למכירה ב- 1000 ₪. אניה אחרת מציעה עצמה ב- 1,500 ₪ ואניה נוספת מציעה עצמה למכירה ב- 500 ₪. זכור: כל האוניות שוות בערכן, שהוא 1,000 ₪. מה תחליט לרכוש?"

רום לא חשב הרבה וענה: "את האניה ב-1000 ₪ אינני יודע אם ארצה לרכוש".

עניתי לו: "לא יודע? במונחים כלכליים זה אומר אומר 'אדיש לקניה'. במונחי ילדים זה 'אתה לא עף על זה'...

רום המשיך: "את האניה המוצעת למכירה ב- 1500 ₪ לא ארכוש, כי מחירה האמיתי הוא 1000 ₪  זה יקר."

"יפה!" עניתי.

"את האניה במחיר 500 ₪ ארוץ לקנות!"

"למה?" שאלתי

"מה זאת אומרת למה? כי מיד אוכל להציע אותה למכירה ולהרוויח 500 שקלים."

אמרתי: "כן, זה נכון, אבל אולי תוכל גם להחזיק אותה למשך שנים, לאחר שבדקת שהאניה מנוהלת נכון והערך שלה עשוי לעלות יותר לאורך השנים. אז תוכל למכור אותה בעתיד במחיר גבוה יותר."

רום חשב לרגע ואמר: "אבא, נראה לי שהבנתי. רק היכן אפשר למצוא אניות של כסף, כמו אלה?"


המשכתי ללמד אותו, תוך שימוש בדוגמת האניות:


אוניות סערות ומניותאוניות סערות ומניות: נמשיך לשהות באותו הים שבתוכו שטות להם אניות. בתחילת ההפלגה יצאה כל אחת מהן מהנמל כאשר שמאים של חברות הערכת-שווי (אנליסטים) חישבו את השווי ההוגן (ערך אמיתי) של חמש אניות. לכל אניה יש מטען שונה, אך השווי הכלכלי שלהם שווה. כאמור, כל אניה שווה 1,000 ₪. אחת מעבירה סחורות, אחת מפתחת ביוטכנולוגיה, אחת עוסקת בנדל"ן, אחת מעבירה מטען של פיננסים. אחרת מעבירה מטען של אנרגיה. כאשר כל הספינות מתחילות לשוט ניתן להניח כי אין כל שוני בערכים שלהן. הם נסחרות בערכן האמיתי. לעומת זאת, ברגע נתון יהיו אניות שהמחיר שלהם אותה עת יעלה על השווי ההוגן האמיתי שהוא כאמור 1,000 ₪. כך שהסוחרים באניות קונים ומוכרים אותם - ובכל פעם יש מי שמוכר מרצון ויש מי שקונה מרצון. מי שמכר האמין כי מחיר האניה הגיע לשיא. מי שרכש מאמין כי ערכה יכול עוד לעלות. והנה התפתחות חדשה בים: "סופת מניות"! יום אחד, ללא כל התרעה, עוברת לפתע סופה חזקה על הים.

האנליסטים הם המצילים שבים. הם צועקים ומזהירים על סכנה לכל האוניות. במצב זה יהיו בעלי אניות שימכרו אותן מתחת למחיר ההוגן שלהן = 1,000 ₪. מדוע? הסיבה היא לרוב אמוציונלית: פאניקה ורצון לממש את ההשקעה מהר - וכמעט בכל מחיר. כאשר הים סוער יש מקום לקונים אמיצים לרכישת נכסים: יש כאלה שייבחנו היטב את האירועים ויהיו מוכנים לרכוש במחיר נתון, שהוא פחות מהשווי הכלכלי האמיתי של האניה. כאמור, אם השווי שלה הוא 1,000 ₪, המשקיעים האמיצים יחפשו לרכוש אותה ב 500 ₪. בסערות ובשפל שבא

בעקבותיהן ניתן לאתר את ההזדמנויות הטובות ביותר.

האם זה אפשרי? האם אפשר "להכות" את שוק המניות? והתשובה: אם באמת תרצו – כן!


שיעור שני:
 1. מהו ההבדל בין סוחרים למשקיעים.
 2. מהם נכסים?
 3. יסודות בניתוח וקביעת שווי עסקים.
 
 1. סוחר / משקיע: מסחר והשקעות הן שתי שיטות שונות מאוד בניסיון להפקת רווח בשווקים הפיננסיים. סוחר הוא זה שיקנה כל סחורה (כולל מניות) ויבקש לממש בזמן הקצר ביותר את מה שרכש. כך יוכל לרשום רווח ולעבור לרכישה הבאה. הסוחרים נוטים להשתמש בכלים כדוגמת ניתוח טכני לזיהוי מגמות בטווחי זמן שונים.

  המשקיעים לטווחים ארוכים מנתחים את השוק ניתוח פונדמנטליסטי (ניתוח חברות, ניתוח מאקרו-כלכלי וכו') תוך ניסיון לחזות את שיתרחש בשוק בעוד פרק זמן מסוים. זה מתוך ציפייה לכך שאת מה שהם יודעים ומעריכים היום - יבין השוק בעתיד ויגרום לעליה בשווי הנכס שרכשו. המטרה של המשקיעים היא לבנות עושר בהדרגה, לאורך תקופה ממושכת, באמצעות קניית ואחזקה של תיק השקעות. ההשקעות נמשכות לפעמים גם שנים ארוכות ובמהלכן ניתן לנצל הטבות כמו מס וריבית. בעת שהשווקים הופכים תנודתיים, הסוחרים ינסו להרוויח מהתנודתיות בעוד המשקיעים יבחנו את תיק ההשקעות, ברמה של תמחור החברות.

  בדרך-כלל המשקיעים מודאגים יותר מיסודות השוק, כגון יחסי מחיר / רווח ותחזיות ההנהלה.

   
 2. מהם נכסים? נכנסים להגדרה כמה מועמדים, כמו בית מגורים, מלונית ("צימר"), מכונית וכמובן עבודה, שיש לבדקם תחילה:
 • בית מגורים: יש הטוענים שמדובר בנכס. אין הסכמה גורפת על כך, אך במקרה הטוב ביותר בית המגורים ישמור על ערכו.
   
 • מלונית: תחשב נכס לאחר שנרכשה. היא תמשיך לספק תזרים מזומנים.

 • מכונית: רוכשים אותה בהוצאה ראשונית. לא רק שהיא אינה שומרת על ערכה היורד בכל שנה, אלא משלמים עליה הוצאות תחזוקה. זאת התחייבות.
   
 • עבודה: היא נכס המשרת התחייבויות. במקרים רבים אין בה גידול בהון הפנוי. ככל שההכנסה גדלה, כך גם גדלות ההתחייבויות.
 
אם כך, נכס הינו כל מה שימשיך לספק תזרים מזומנים לכיס. הוא יגרום להון לגדול ולהתחייבות לקטון. כאשר מדברים על השקעות בכספים פנויים, הכוונה היא לחפש ולאתר אחר נכסים: מבחינה כלכלית רצוי שיהיו כמה שפחות התחייבויות וכמה שיותר נכסים.
 
3.יסודות בניתוח וקביעת שוויי של עסקים: (או דוכן הגלידה של רום)
 
כיצד הכסף זורם לדוכן הגלידה של רוםהמודל העסקי: מורכב מבעלים, מהעסק ומהלקוחות. לרום יש עסק בבעלותו המלאה: הוא הבעלים היחידי של דוכן למכירת גלידה (ואולי גם קצת לימונדה...). רום מעסיק עובד אחד. בסוף השנה הוא יקבל את הרווח של הדוכן שלו.


כיצד הכסף זורם לדוכן הגלידה של רום?

במשך שעה אחת ניגשים לקוחות לדוכן ורוכשים גלידה ב- 1,000 ₪. ההכנסות של הדוכן הן 1,000 ₪ לשעה. ההוצאות במהלך השעה הן: 100 ₪ משכורת לעובד. חומרי גלם במחיר 200 ₪. דמי השכירות של המקום בסך 100 ₪. אלה הן העלויות. אם כך, ההכנסות לפני מיסים הן: (100+200+100) – 1,000 = 500 ₪. נניח כי המס הוא בסך 100 ₪. לכן, הכנסה נטו לאחר מס היא 400 ₪.
 
מה יכול רום לעשות עם ה-400 ₪? יש כמה אפשרויות:
 • להשקיע בעוד מכונת גלידה כדי להגדיל את העסק.
 • למשוך את הרווח כמשכורת.
 • למשוך חלק מהרווח וחלק ממנו להשקיע בעסק.

  האפשרות השלישית היא זו שמרבית העסקים נוהגים לעשותה. הכסף שרום ימשוך נקרא דיבידנד לבעל מניות והכסף שהוא ישקיע בעסק מהרווחים יקרא הון חוזר מושקע.
 
רום מציע את דוכן הגלידה למכירה: נתונים לשנת פעילות אחת:
מחזור המכירות השנתי: 250,000 ₪. השכר לעובדים 70,000 ₪. עלות חומרי גלם היא 20,000 ₪ בשנה. דמי השכירות הם 30,000 ₪. ההכנסה השנתית לפני מס היא 150,000 ₪. המיסים המשולמים הם 30,000 ₪. ההכנסה נטו היא 100,000 ₪, שאינה משתנה.
בהנחה שהסיכון בעסק הוא קטן, כמה הייתם מוכנים לשלם תמורת עסק, שלא תעבדו בו, והמכניס לכם 100,000 ₪ בשנה?
 
מחיר ותשואה:
 • אם תשלמו על דוכן הגלידה 2,500,000 ₪ והכל יעבוד כשורה, יש לצפות לקבל 4% תשואה שנתית, שהיא 100,000/2,500,000 = 4%
   
 • אם תשלמו על דוכן הגלידה 1,000,000 ₪ והכל יעבוד כשורה יש לצפות לקבל 10% תשואה שנתית, שהיא 100,000/1,000,000 = 10%
   
 • אם תשלמו על דוכן הגלידה 500,000 ₪ והכל יעבוד כשורה יש לצפות לקבל 20% תשואה שנתית 100,000/500,000 = 20%
כדאי לשים לב כי ההכנסה לא משתנה, אבל התשואה כן. היא תלויה במחיר ששולם על העסק. כל אחד ישלם מחיר אחר ויזכה לקבל תשואה שונה.

נניח כי רום מציע את דוכן הגלידה למכירה ב 1,000,000 ₪. זה מחיר השוק של רום, אך אין זה בהכרח המחיר שהוא יקבל. לכאורה, זה שירכוש את דוכן הגלידה יזכה להחזר תשואה שנתית של 10%.

כמה העסק הזה בטוח? כמה ההשקעה הזו בטוחה?

לכל עסק יש דו"חות: הכנסות, מאזן ותזרים מזומנים.

ההכנסות נטו של דוכן הגלידה הן, כאמור: 100,000 ₪ בשנה

המאזן: זה מספק מידע חשוב מאוד: מה יקרה אם דוכן הגלידה ייסגר: כמה מזומנים הוא ישאיר בידי בעל הדוכן - כלומר הנכסים (שהם דוכן הגלידה) בניכוי ההתחייבויות.

נכסים בניכוי התחייבויות = הון עצמי

 
נכסים התחייבויות
מזומנים :     10,000 ₪ משכורות לעובדים: 10,000 ₪
מכונת גלידה 20,000 ₪ הלוואות לזמן קצר: 10,000 ₪
לקוחות         5,000 ₪ הלוואות לציוד   : 15,000 ₪
נכס            50,000 ₪ התחייבות שכ"ד : 20,000 ₪
סך נכסים    85,000 ₪ סך התחייבויות : 55,000 ₪
 
 
מה לומדים מניתוח המאזן?

צד הנכסים מסתכם 85,000 ₪, אך צד התחייבויות מלמד כי רום חייב 10,000 ₪ לעובדים. הוא לקח הלוואה לשנה כדי לממן את הפעילויות: בהתחלה רכש את מכונת הגלידה בהלוואה לטווח ארוך ויש לו התחייבות לתשלום שכר דירה.

כלומר הון העצמי של דוכן הגלידה 85,000-55,000= 30,000 ₪.

אם מישהו ירכוש את דוכן הגלידה ב 1,000,000 ₪ ומחר יכריזו כי אכילת גלידה היא סיכון בריאותי - הוא ייאלץ לממש את העסק. כל מה שיהיה ברשותו הוא 30,000 ₪.

עכשיו כמה יישלם הרוכש החכם?
הוא לא יהיה מוכן לשלם יותר מ- 30,000 ₪. כל שקל שהוא יהיה מוכן לשלם מעל המחיר ההוגן מהווה לקיחת סיכון. חשוב לזכור: אם הוא ישלם לרום מיליון שקלים תמורת דוכן הגלידה ובתוך שנה העסק ייסגר -  הוא יפסיד הרבה כסף.

מרווח ביטחון: כל משקיע-ערך ינסה לשלם תמורת דוכן הגלידה, כשהוא מותיר לעצמו מרווח ביטחון של לפחות 30%. מחיר הקניה יהיה, אם כך, 21,000 ₪, בגלל מרכיב הסיכון בעסק.

שווי שוק ומחיר מניה: שוק המניות מספק בכל דקה מחיר-שוק אחר לאותה המניה. משקיע-ערך יחפש נקודת כניסה שהיא מתחת למחיר ההוגן וייקבע את מרווח הביטחון שלו, בדומה לדוכן הגלידה.

להתראות בשיעור הבא.


בהצלחה
רן חובב – מומחה למיסוי ולפרישה ©
המקצוע שלי הוא הטוב ביותר בעולם.
בזכותה של אשתי אני מה שאני.
 

הנתונים הינם למועד כתיבת המאמר. המידע כולל הערכות ואומדנים שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים/בלתי מעודכנים. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. וכן אין לראות בו כהמלצה לקנות ו/או למכור את ני"ע המוזכרים בו ו/או ני"ע אחרים. המידע המוצג הוא לידיעה בלבד. ולא מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. הכותב לא אחראי לכל נזק. אובדן. הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא. לרבות ישיר ו/או עקיף. שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה. כולו או חלקו. ככל שייגרמו. ולאמת חייב כי שימוש במידע הכלול במסמך זה עשוי ליצור רווחים בידי העושה בו שימוש. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו.

קרדיט תמונות:

digitalart

artur84
Simon Howden

 
חזרה לרשימת מאמרים
רן חובב מומחה למיסוי ופרישה
072-222-3335, 054-7500405
הארבעה 21 בניין פלטינום ק.9 תל אביב

האתר עוצב ונבנה ע"י חברת קומסטאר פיתוח מערכות © כל הזכויות שמורות