הרשם לניוזלטר
רוצה לקבל עדכונים בנושא הפרישה?
הרשם עכשיו וקבל את עידכוני החקיקה למייל שלך
שם מלא:
כתובת דוא"ל:
שלח
כל המידע בפרישה ובמעבר קריירה
מאמרים
אמריקה! תקנות חדשות המאפשרות ניהול קופת גמל בניהול אישי
אדם רוכב על אופניים, איש נוהג במכוניתו, ילד שמלקק גביע גלידה וחיוך נסוך על פניו. כל אלה מביאים למחשבה אחת: הערכה רבה לכושר ההמצאה האנושי,
הדפס מאמר
 
אמריקה!

תקנות חדשות המאפשרות ניהול קופת גמל בניהול אישי
Individual Retirement Account = IRA


הראש היהודי ממציא לנו פטנטיםבעת שאני מטייל ברחוב, לעתים קרובות אני נתקף בהרהורים: אני מביט ורואה אדם רוכב על אופניים, איש נוהג במכוניתו, ילד שמלקק גביע גלידה וחיוך נסוך על פניו. כל אלה מביאים למחשבה אחת: הערכה רבה לכושר ההמצאה האנושי, ליכולת של האדם לשנות את המציאות ולהגיע להישגים חדשים. הרי פעם לא היו בעולם אופניים, מכוניות וגביעי גלידה! מישהו היה צריך לחשוב על כך, לתכנן, להיאבק ולבצע כדי ליצור עולם טוב יותר. לפעמים הקידמה היא תולדתו של רעיון מבריק בן שנייה אחת. לפעמים היא תהליך מתמשך של דורות ששותפים לו הוגים, ממציאים, טכנאים ומשקיעים. עולמנו מורכב מאין-ספור של יצירות אנוש, שהתחילו אי-אז בגילוי האש ובהמצאת הגלגל – והנה כולם רוכבים על אופניים, דוהרים במכוניות ומלקקים גלידה להנאתם. האדם יודע לשנות את המציאות!

לפעמים נדמה כי דווקא בישראל, היכולת לחולל שינוים במציאות היא קשה וכמעט בלתי אפשרית. הרבה דברים הם מקובעים ו"תקועים" במציאות המורכבת של חיינו כאן. בתחומים רבים אנו מגיעים כמעט אל הקצה, אל הבלתי-אפשרי... ואז, במקום לבצע שינוי מקיף, מקימים עוד וועדה! הרעש פוחת, העניין הציבורי נעלם והעניין נעלם בקול ענות חלושה.

דוגמאות יש למכביר: כך למשל יש היוצאים חוצץ נגד רשתות השיווק הקמעונאיות וטוענים בקול כי הם האשמים ביוקר המחייה. מי שיתעמק במאזנים של החברות האלה, ימצא כי מתח הרווחים של הרשתות הקמעונאיות הינו אחוזים בודדים בלבד... אבל מה זה משנה למלעיזים? שהרי הם מעולם לא החזיקו וקראו מאזן או עיינו באופן מעמיק בדו"ח של חברה. כאשר רוצים לשווק ביטוח באופן אגרסיבי, יש מפרסמים המתארים את הסוכנים של המתחרים כגזלנים ועוד נותנים בהם שמות: "שוקה". (מבלי לבדוק באמת מה היא תרומתו של סוכן הביטוח "שוקה" אופייני שכזה לכלכלת ישראל ולביטחונה.)

בישראל כמו בישראל: העדר מנהיגות משפיע גם בחתך רוחבי. הוא מייצר שיח רדוד ומפחית את הסיכוי לראות שינוי. כדי לייצר שינוי אין צורך להתלהם. אין צורך להכפיש. צריך לבנות ולייצר מציאות חדשה, כזו המייצרת סביבה עסקית טובה ואלטרנטיבה ראויה.

נשיא ארצות הברית ברק אובמה אמר: "השינוי לא יבוא אם נחכה לאדם אחר או לזמן אחר. אנחנו האדם שחיכינו לו. אנחנו השינוי שאנחנו מחפשים". חשיבה שונה מייצרת מציאות טובה וחדשה. דוגמה לכך היא אחת מהיוזמות הברוכות, מבית מדרשה של המפקחת על הביטוח, הגברת דורית סלינגר: תקנות חדשות המאפשרות ניהול קופות גמל בניהול אישי: Individual Retirement Account או בקיצור: IRA.

מה זה IRA: "קופת גמל בניהול אישי" הרעיון נולד בארצות הברית בשנת 1974. כספים בקופות גמל יוכלו להיות מנוהלים על ידי החוסך עצמו, כלומר החוסך לא מוגבל רק למדיניות ההשקעה כמו בקופות מסלוליות, אלא בוחר ורוכש/מוכר בעצמו את המניות, אגרות החוב וכיו"ב. החוסך נהנה מכל יתרונות המס ושולט שליטה מלאה על ההשקעות שלו.

IRA ישראל: קופת גמל בניהול אישי ניתן לנהל בקרן השתלמות בתנאי שהיא נזילה. כך גם קופת גמל במעמד עצמאי נזילה. בין העמית החוסך המנהל בעצמו לבין חברת הניהול נחתם הסכם הכולל את תנאי הניהול. הסכם זה מחויב לעמוד בכל התקנות וחוקי הגמל בניהול אישי. כספי העמית בניהול אישי יושקעו על ידי העמית עצמו או ע"י מי שהסמיך העמית לצורך כך (מנהל תיקים).

מגבלות השקעה IRA ישראל: המגבלות תוקנו כדי להגן על החוסכים מעצמם. בעיקר אלה שהינם חסרי ניסיון או כאלה שעלולים לקחת סיכונים בלתי הפיכים בחיסכון הפנסיוני. ניתן להשקיע אך ורק בניירות ערך סחירים מדורגים, בקרנות נאמנות כולל קרנות חוץ ובמניות במדינות מאושרות. קיים איסור אחזקה של למעלה מ- 10% משווי החיסכון בני"ע, אג"ח של תאגיד בודד, איסור השקעה באופציות מעו"ף. ניתנת אפשרות לרכישה של אופציית הגנה (PUT) עד 5% משווי החיסכון. החברה המנהלת מחויבת בשמירה על הכללים באופן שוטף. לפחות אחת לרבעון עליה לפרסם התרעה לתיקון העיוותים אם ישנם. במידה ולא יתוקנו תוכל החברה המנהלת לחסום את הפעילות. הסכום המקסימלי בניהול אישי הוא שני מיליון שקלים.
 
תקנות חדשות: מאפשרות ניהול קופת גמל בניהול אישי והוסיפו שלושה קריטריונים נוספים בהם ניתן לנהל בניהול אישי וליהנות מהטבות המס. זאת בתנאי אחד: שהשימוש בכסף ייעשה לצורך הפנסיה. כזכור, אחת מהמטרות היא לאפשר גיוון בחברות המנהלות את כספי החיסכון הפנסיוני.
 

  • קופת פיצויים: ישנם חוסכים רבים שבעבורם מופקדים כספי פיצויים של המעסיק בקופת גמל או בביטוחי מנהלים. בכל ניתוק יחסי עובד/מעביד אחת מאפשרויות היא למשוך את הכספים. מעתה, במקום זאת יוכל החוסך להעביר את הכספים לקופת גמל אישית ולנהל אותם. כאמור, בתנאי שהשימוש בכסף יהיה לצורך חיסכון פנסיוני.
 
חוסכים לפני גיל פרישה: אם צברו בחסכונות הפנסיוניים שלהם או שיש להם בחסכונות הפנסיוניים לפחות מיליון שקלים כספים ולאחר שהבטיחו את סכום קצבת המטרה, מעתה יוכלו להפקיד את הסכומים העודפים לקופת גמל בניהול אישי IRA
 

  • כספי מוטבים: תיקון 190 4/2012 אפשר למוטבים להעביר את הכספים בקופת הגמל על שמם ולשמר את הכספים במבנה קופת גמל החסומה להפקדות. בעתיד אף יוכלו לתבוע פנסיה פטורה ממס. מעתה, התקנות החדשות יאפשרו להעביר את הכספים לקופת גמל בניהול אישי. המוטבים יוכלו ליהנות מהטבות המס ולנהל בעצמם את הקופה. בעתיד יוכלו לתבוע פנסיה פטורה ממס.
 
  • מי שהגיע לגיל פרישה: בתנאי שהוא עומד בתנאי קצבת מטרה של 4,600 ₪, אם יש לו כספים עודפים עד 2 מיליון שקלים מכל מקור, יוכל להפקיד אותם בקופת גמל בניהול אישי. הוא ייהנה מהטבת המס של פטור מס מרווח הון בהתאם לתנאים. כאן גלומות אפשרויות מרובות: אחת מהן היא תכנון מס דרך היוון והקטנת הקצבה החייבת במס והעברת יתרת הכספים לקופת גמל בנוהל אישי - ומשיכת הכנסה חודשית מהקופה, פטורה ממס.
 
אלטרנטיבה: התקנות החדשות הן חלופה להשקעה בנדל"ן. הן מעניקות אפשרות למי שמשכו את כספם ובחרו לרכוש נכס נדל"ן להשקעה ולצורך קבלת תזרים חודשי משכר דירה. קופת גמל בניהול אישי היא אלטרנטיבה מהותית. מעתה יוכלו החוסכים להותיר את הכספים בניהול אישי. תעמוד להם האפשרות לבחור השקעה במניות של חברות גלובליות המחלקות תשלומי דיבידנד קבועים. מהם ניתן להשלים את תזרים ההכנסה החודשית. יש לכך יתרונות מיסוי רבים.              
 
זהירות ניהול עצמי: ניהול כסף דורש מחייב הבנה מעמיקה, חופש בחירה בניהול הכספים בחיסכון הפנסיוני אינו אומר כי זה מתאים לכולם. מי שלא ניהל כסף מימיו או שהוא מכיר בעובדה כי הדבר אינו מתאים לו ראוי שירחק. ניהול כספים הינו מהמשימות המורכבות הקשות והמאתגרות ביותר. בחירת מניות ואפיקי השקעה הם נושאים שיש להעמיק בהם לפני ביצוע כל פעולה. במקום לפעול לבד, ניתן לבחור איש שינהל את הכספים בקופה: איש מקצוע המומחה בניהול סיכונים ובבחירת מניות. זה יוכל למקסם ולתעל את חופש הבחירה להגדלת הסכום שייצבר לאורך טווח בחיסכון הפנסיוני.
 
דוגמא לתכנון המס: החיסכון לפנסיה עבר זמנו. היום חוסכים לתזרים מזומנים. אחת המשימות המורכבות היא פעולה אריתמטית של מס: יכולת יצירת תזרים מזומנים גבוה יותר תוך שאיפה למינימום תשלומי מס.
דוגמא: אדם א' פרש ולו פנסיה של 15,000 ₪ ישלם מס הכנסה בסך  1,917 ₪. אדם ב' פרש, ביצע היוון, הקטין את סכום הפנסיה ל- 10,000 ₪ והעביר את סכום ההיוון לקופת גמל בניהול אישי הפטורה ממס. הוא ישלם מס הכנסה על הפנסיה רק 767 ₪. את יתרת החוסר בתזרים מזומנים יוכל למשוך מקופת הגמל. הכנסה זו תהיה פטורה ממס.
 

                         IRA תקנות חדשות 
רן חובב – מומחה למיסוי ולפרישה ©
המקצוע שלי הוא הטוב ביותר בעולם.
בזכותה של אשתי אני מה שאני.
 
הנתונים הינם למועד כתיבת המאמר. המידע כולל הערכות ואומדנים שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים/בלתי מעודכנים. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. וכן אין לראות בו כהמלצה לקנות ו/או למכור את ני"ע המוזכרים בו ו/או ני"ע אחרים. המידע המוצג הוא לידיעה בלבד. ולא מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. הכותב לא אחראי לכל נזק. אובדן. הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא. לרבות ישיר ו/או עקיף. שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה. כולו או חלקו. ככל שייגרמו. ולאמת חייב כי שימוש במידע הכלול במסמך זה עשוי ליצור רווחים בידי העושה בו שימוש. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.

קרדיט תמונות:

Stuart Miles
 
חזרה לרשימת מאמרים
רן חובב מומחה למיסוי ופרישה
072-222-3335, 054-7500405
הארבעה 21 בניין פלטינום ק.9 תל אביב

האתר עוצב ונבנה ע"י חברת קומסטאר פיתוח מערכות © כל הזכויות שמורות