הרשם לניוזלטר
רוצה לקבל עדכונים בנושא הפרישה?
הרשם עכשיו וקבל את עידכוני החקיקה למייל שלך
שם מלא:
כתובת דוא"ל:
שלח
כל המידע בפרישה ובמעבר קריירה
מאמרים
פרישה סקירות כלכליות: אוקטובר 2014
במשך שנים האמנתי שלחץ הינו אלמנט שלילי בהשפעתו על חיי ושאהיה חייב לעשות כל מאמץ להימנע מלהימצא במצבי לחץ. בכל עת שחשתי כי הלחץ נאגר בי הייתי נתקף חרדה..."לחץ בריבוע"! זה השתנה רק כאשר נקטתי בצעדים, למניעת תופעה זו. במסגרת "דע את האויב" חיפשתי ועיינתי במחקרים: מה עושים עם ה"חבר המלחיץ" הזה?
הדפס מאמר
 
Hovav-letters oct.2014
Stress is my friend
When emotions take over

בטווח הקצר הכל נראה מפחיד בטווח הארוך הכל הופך הגיוני
 
 
פרישה סקירות כלכליות אוקטובר 2014במשך שנים האמנתי  שלחץ הינו אלמנט שלילי בהשפעתו על חיי ושאהיה חייב לעשות כל מאמץ להימנע מלהימצא במצבי לחץ. בכל עת שחשתי כי הלחץ נאגר בי הייתי נתקף חרדה..."לחץ בריבוע"! זה השתנה רק כאשר נקטתי בצעדים, למניעת תופעה זו. במסגרת "דע את האויב" חיפשתי ועיינתי במחקרים: מה עושים עם ה"חבר המלחיץ" הזה?

רגע מכונן לתהליך ההתגברות שלי היה כאשר נתקלתי במחקר אחד, של אוניברסיטת "הרווארד". השתתפו במחקר הזה 30,000 נבדקים שנשאלו: "האם אתה מאמין שלחץ יכול לגרום למוות?" החוקרים בדקו את הרשומות לאחר שנים: התוצאות היו מדהימות! אלה שהאמינו שהלחץ מזיק לבריאות נפטרו ומתו כשנקלעו לנסיבות לחוצות. לעומתם, אלה שחוו המון לחץ רב בחייהם, אך האמינו שלחץ אינו מזיק לבריאות, נמצאו בקבוצת הסיכון הנמוכה ביותר ואחוזי הפטירה בקרב קבוצה זו היו נמוכים מאוד.

לא יאמן, נכון? האם שינוי במחשבה ובתפישה אודות הלחץ משנה את התנהגות הגוף ומשפר את הבריאות? התשובה היא כן!!, במצבי לחץ מתמלא הגוף במרץ = ההורמון אדרנלין המכין אותנו לאתגר.  ברגעים שבהם מתהפך הלחץ והופך לחיובי, משתחרר בגוף שלנו הורמון אחר: האוקסיטוצין הידוע גם כ"הורמון החיבוקים". זה הורמון הלחץ החיובי. הוא מפעיל גם מנגנון אנטי דלקתי, לחזוק הגוף.

דאגה מייצרת עמידות!!!:  התקופה האחרונה בשווקים מספקת תחושת לחץ למשקיעים ואף לבנקים המרכזיים. כולם מבולבלים ולחוצים. הדבר האחרון שנחוץ לכלכלה הוא תנאי אי וודאות. זאת בגלל שבכל מצב של וודאות יש לרוב מקום להשקיע בו את הכסף. חוסר וודאות הוא גורם לחץ ראשון במעלה.

כמומחה שמחובר לכל נתון, אני קורא, מנתח, מצליב נתונים כלכליים - ואז אני לוקח את הלחץ "החבר שלי" הצידה כדי לקבל החלטות. אחרי דיון של "לחץ ידידותי מאוד" נמצא מקור הלחץ... המשקיעים תובעים להמשיך במדיניות ההרחבה! הם מבקשים והם יקבלו. כיסי האוויר הפכו לתלולים, מלחיצים ומפחידים יותר - אך הם עדיין רק כיסיי אוויר.
להערכתי, המגמה הכללית נותרה בעינה: השווקים יספקו תשואות גבוהות מהריבית.ארצות הברית:

סקירות כלכליות ארצות הברית אוקטובר 2014"ניווט בעלטה"... הכלכלה בארה"ב דומה לספינה ענקית ששטה באוקיינוס ואבדה דרכה. הקברניט עשה שימוש בכל הרזרבות. עכשיו הוא פורש מפרש גדול ונע בכוח האינרציה והרוח. בכל שבוע הוא עורך "מסיבת ימאים" על הסיפון. לצדו ניצב ההגאי המכריז : "בכל רגע אנחנו מתקרבים ליבשה. איני יודע מתי אבל היא ממש מעבר לאופק הבא". כך חולף הזמן. כולם מתרגלים: עוד רגע מגיעים...  דבר לא קורה בארצות הברית. כל האיברים מחוברים למכונות ההנשמה. כולם מחכים לראות את התרחישים הכלכליים:  אם הכלכלה תצמח בקצב משביע רצון והנזילות - שהבנקים המרכזיים העבירו לבנקים המקומיים - תיספג, יתקיים תרחיש רצוי.  אם ינתקו את המערכות מהר מדי ממכונת ההנשמה, הכלכלה עלולה להיקלע למשבר. במקרה בו הכלכלה תראה סימני האטה ייתכן תרחיש היפר אינפלציוני בשל הררי הנזילות.  עיקר הכוח הדוחף את השווקים היום הוא הריבית הנמוכה. דווקא נכסי סיכון נזילים כמו אגרות חוב, מניות וכיו"ב הם אלה שיזכו להמשך ביקושים. בכל התרחישים לא נראה כי הכלכלה האמריקאית תראה סימני חוזקה המצדיקים העלאת ריבית. בנוסף הבנק המרכזי בארצות הברית לא יוכל להשלים עם תהליך של התחזקות הדולר בעולם, תהליך המכרסם בציפיות הצמיחה. לא נראה שיש לבנק המרכזי  תוכנית להעלאת ריבית ויותר מכך: אם תימשך מגמת הנתונים האנמיים, הבנק ישיק תוכנית רביעית להקלה כמותית QE4, גם המשך התחזקותו של הדולר תהיה סיבה טובה דיה כדי להשיק את התוכנית. הריבית הנמוכה תהיה כאן לעוד שנים רבות. השוק האמריקאי ימשיך לתפקד כ"ברווז צולע" - אך הכיוון נותר חיובי. 


אירופה: הכול פתוח ועוד רגע יהיה מאוחר!:

סקירות כלכליות אירופה אוקטובר 2014עתידה של אירופה אינו ברור. היכן תהיה אירופה בעוד מספר שנים, הכול ייתכן: פיצול הגוש, דעיכתו או היעלמותו של האירו, מלחמות דת? הכל אפשרי. נכון להיום הקברניטים נראים כמי שאבן ריחיים מונחת על צווארם ואין פתרון. האירו, גם אם יהיה קים בעוד מספר שנים, לא יהיה אותו האירו. לאיחוד  אין יכולת לייצר קונצנזוס בין המדינות בכל הקשור לנקיטת צעדים כלכליים. רק לראות את הססנותה של אירופה בהקשר לאוקראינה: זו ממש משוועת להיות חלק מהאיחוד האירופאי. במקום שהאיחוד יהיה יותר אקטיבי הוא מנהל מדיניות פחדנית והססנית. הבנק המרכזי באירופה מעביר את האחריות לממשלות. הן מחזירות בחזרה אליו. אירופה דומה לפאזל: גרמניה אוסטריה אינן צריכות ואינן רוצות תכניות להקלה כמותית ושחרור הררי מזומנים. מנגד, צרפת, יוון, ספרד, צריכות את הנזילות כמו אוויר לנשימה. מסובך!

כתבתי מספר פעמים כי על אירופה לחלק עצמה לליגות ולייצר יחסים שונים בתוך הגוש: אירו ל"אלופות", אירו "ליגה לאומית, אירו "ליגה ארצית". בעזרת פתרון שכזה ניתן לסלול דרך ליצירת אחידות: מנגנון שיתוף פעולה שבו כל מדינה תדורג לליגה הכלכלית המתאימה לה. היא תוכל לטפס בליגות בהתאם לשיפור בתנאים הכלכליים.

תמונת המצב הנוכחית מבשרת חגיגה של ממש: אין ברירה! תרחישים כלכליים קיצוניים מייצרים תנועות קיצוניות. עלייתה ויכולת הגיוס של תנועה כמו דאע"ש מתבססת בין היתר על מצב כלכלי קשה וההבטחה לצעירים מוסלמים שאם יאמצו את האמונה בדרכם שלהם, יגיע משיח. את זה מבינים היטב הקברניטים באירופה והם ירצו להרוויח זמן. תשובתם תהייה כנראה תכניו הקלה כמותית אגרסיבית. עד כה, הנהגות המדינות החזקות התנגדו למהלכים אגרסיביים של הבנק המרכזי. עכשיו התמונה משתנה. המצב הכלכלי הרעוע מתחיל לאיים גם על המדינות החזקות - דבר שיוביל להגמשת עמדות בנוגע לתוכניות תמריץ ומכאן גם לשווקים עולים.
 


סין: ראויה להערכה!

סקירות כלכליות סין אוקטובר 2014בסין יש תהליכים לא מקובלים, אבל הכול נראה בסדר. ההאטה בצמיחה טובה למשק הסיני ולכלכלה העולמית. כולם מתיישרים על פי התחזיות הסיניות. אפילו קרן המטבע הבינלאומית עדכנה את תחזיות הצמיחה של המשק הסיני בהתאם לתחזיות ממשלת סין. הסינים הודיעו כי הם מזרימים לבנקים 32 מיליארד דולר, כדי שהם יזרימו אותם הלאה לצרכנים ולעסקים. הסינים הם לא אמריקאים: כשהם מעבירים לבנקים כדי שאלה יעבירו הלאה - זה יקרה. בסין אין בירוקרטיה איטית. שר האוצר הסיני Jiwei ראה בחזונו בנק השקעות המתמקד באסיה. בתוך מספר חודשים ספורים קם הבנק! הושג הסכם ציון דרך עבור מבנה בנק ההשקעות בתשתית באסיה (AIIB), עם 21 מדינות והכלכלות שלהן. 21 הכלכלות הן: בנגלדש, ברוניי, קמבודיה, סין, הודו, קזחסטן, כווית, לאוס, מלזיה, מונגוליה, מיאנמר, נפאל, עומאן, פקיסטן, הפיליפינים, אוזבקיסטן, קטאר, סינגפור, סרי לנקה, תאילנד, אוזבקיסטן, וייטנאם. דרך הבנק נתנו הסינים הצעות רכש לתשתיות באסיה וזכו. בעשור הקרוב מדינות אסיה תצטרכנה 8 טריליון דולרים בהשקעות בתשתית כדי לשמור על שיעור הצמיחה הכלכלי הנוכחי. ניתן רק לשער מהו הפוטנציאל בעבור הכלכלה הסינית, כמה חוכמה, כמה אסטרטגיה כמה נחישות. הסינים גם קלטו את הפוטנציאל הנפיץ של הסכסוך האמריקאי-רוסי וקרבו את מוסקבה אליהם.  עוד יהיו "כיסיי אוויר" בדרך גם שם, אך כרגע נראה שהשוק הסיני ימשיך ויטפס.
 


ישראל:

סקירות כלכליות ישראל אוקטובר 2014סובלת מבעיות של חברה, כלכלה והעדר מנהיגות. המדד האחרון שפורסם מעיד על תהליך דיפלציוני במשק, הנגידה, הגברת פלוג, ניצבת בצומת שבה מעולם לא היה לפניה כל נגיד אחר בישראל. הריביות במשק לא ירדו במקביל עם הורדת הריבית הנומינאלית. השוק לא מאמין במדיניות הבנק המרכזי עכשיו. יש באפשרותה של גב' פלוג להמשיך ולהוריד את הריבית לאפס. ספק אם מהלך כזה יועיל למשק. נראה כי הנזקים רבים מן התועלת.  אחת האפשרויות היא לחזור לרכוש אג"ח ממשלתיות. זאת כדי לנסות ולהמריץ את הפעילות הכלכלית. בפועל ישראל נכנסת כאחת השחקניות ומשתמשת באותם כלים בהם משתמשים כל הבנקים המרכזיים. כתבתי כבר בשנת  2009 על תחילתה של "מלחמת עולם שלישית", הלא היא מלחמת המטבעות. בהעדר מדיניות ממשלתית פיסקאלית ברורה, הנגידה פלוג נותרת לבדה בצריח. היא תיכנס למגרש בו נמצאים כל הנגידים המרכזיים בשנים האחרונות - כשהמטרה היא גרימת החלשות של המטבע המקומי כדי להתמודד עם בעיות דיפלציוניות. לאן כל זה מוביל את שוק ההון המקומי? לפחות - בטווח של שנתיים – קדימה, לסנטימנט חיובי.  

 

סחורות חוות חקלאיות:

סקירות כלכליות - חקלאות זה העתידהשקעתי במדד מניות היפאני לאחר אסון הצונאמי הגדול. שאלו אותי: "מדוע?" עניתי כי כאשר מתרחש אסון טבע - זה הזמן לרכוש. הסבירות שאסון הטבע יחזור על עצמו נמוכה. לאחרונה הקטנתי את האחזקות בשוק היפני. מדוע? כי יפן עושה בדיוק מה שכולם עושים -   רק באגרסיביות יתרה. יש לשער שייווצרו לחצים אינפלציוניים חזקים.

זו גם הדרך בה אני נוהג בשוק הסחורות. אני מושקע בסחורות ובמתכות יקרות. אינני מתכוון למכור ואיני קונה כרגע. יגיע הרגע בו אחזור לרכוש מוצרים אלה. אחזקה של מתכות וסחורות בימים אלה  הכרחית בכל פורטפוליו. אין לדעת מתי בדיוק יגיע הרגע שבו הכלכלות יתדרדרו לתרחיש קיצוני. שוק הסחורות הוא אחד השווקים שבהם בוחשים כוחות אדירים, המשפיעים על המחירים דרך ניירות, סחורות ומניפולציות.  אחת הסיבות לירידה החדה במחירי הנפט לאחרונה, היא הסכמתה של סעודיה לעזור לכלכלה העולמית דרך הורדת המחיר (ובאותה הזדמנות להקטין את רווחי דאע"ש!).
 מכור את המאזדה. קנה טרקטור!  החקלאות היא העתיד. יש יותר ויותר אנשים בעולם, אך מספר החקלאים הולך וקטן. אוכלוסיית העולם צפויה לחצות את רף ה- 10 מיליארד עד שנת 2050. המון פיות להאכיל... ארגון המזון העולמי צופה כי היצע הקרקע הזמינה לחקלאות ילך ויקטן. רק לאחרונה מדענים בסין הזהירו כי רמות הזיהום של משאבי הקרקע הן כל כך גבוהות, עד כדי חשש מהיווצרות תנאים הדומים ל"חורף גרעיני": פגיעה בתהליך הייצור הפוטוסינתזה של הצמחים! הבעלים של חוות חקלאיות בעולם צפויים לעדנה בשנים הקרובות. קנו טרקטור!
 
 
רן חובב – מומחה למיסוי ולפרישה ©
המקצוע שלי הוא הטוב ביותר בעולם.
בזכותה של אשתי אני מה שאני.
 
הכותב הינו בעל רישיון בייעוץ מס רישיון פנסיוני ורישיון בניהול תיקי השקעות. הנתונים הינם למועד כתיבת המאמר. המידע כולל הערכות ואומדנים שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים/בלתי מעודכנים. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. וכן אין לראות בו כהמלצה לקנות ו/או למכור את ני"ע המוזכרים בו ו/או ני"ע אחרים. המידע המוצג הוא לידיעה בלבד. ולא מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. הכותב לא אחראי לכל נזק. אובדן. הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא. לרבות ישיר ו/או עקיף. שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה. כולו או חלקו. ככל שייגרמו. ולאמת חייב כי שימוש במידע הכלול במסמך זה עשוי ליצור רווחים בידי העושה בו שימוש. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדי.

קרדיט תמונות:

FrameAngel
njaj
ddpavumba
stockimages
worradmu
Supertrooper
 
חזרה לרשימת מאמרים
רן חובב מומחה למיסוי ופרישה
072-222-3335, 054-7500405
הארבעה 21 בניין פלטינום ק.9 תל אביב

האתר עוצב ונבנה ע"י חברת קומסטאר פיתוח מערכות © כל הזכויות שמורות