הרשם לניוזלטר
רוצה לקבל עדכונים בנושא הפרישה?
הרשם עכשיו וקבל את עידכוני החקיקה למייל שלך
שם מלא:
כתובת דוא"ל:
שלח
כל המידע בפרישה ובמעבר קריירה
מאמרים
סקירות כלכליות יוני 2014: סקס סמים ורוק'נ'רול
השנה היא 2030. אלה תהיינה הכותרות בעיתון כלכלי מוביל: "ארה"ב פצועה. בדיעבד מבינים שם שהניסוי הכלכלי הגדול: הזרמת המזומנים, שהחל בשנת 2000 מיד לאחר מתקפת הטרור והתעצם בשנת 2008 כשל".
הדפס מאמר
Hovav-letters
סקס סמים ורוק'נ'רול
סקירות כלכליות: יוני 2014

The only risk at the moment is not to be invested in the Stock Market

השנה היא 2030. אלה תהיינה הכותרות בעיתון כלכלי מוביל:
 • סקס סמים ורוקנרול"ארה"ב פצועה. בדיעבד מבינים שם שהניסוי הכלכלי הגדול: הזרמת המזומנים, שהחל בשנת 2000 מיד לאחר מתקפת הטרור והתעצם בשנת 2008 כשל".
   
 • "החברה האמריקאית הפכה שסועה, עד כדי כך שמדינות בתוך ה"יוניון"   שוקלות התנתקות ממנו ותובעות עצמאות לעצמן".
   
 • "אירופה חזרה לימי מלחמת התרבויות והיא שוב מחפשת הגדרה".
   
 • "איראן המחזיקה בנשק גרעיני מאיימת על העולם".
   
 • "רוסיה וסין משתלטות על כלכלת העולם. השפה הסינית הפכה לשפה מועדפת במדינות רבות בעולם".
בחזרה להווה:
עד לשנת 2030 יש עדיין זמן רב. במונחי ההיסטוריה האנושית 16 שנה הן נצח. בעולם מתרחשים אירועים מרתקים. מתקיימים תהליכים אבולוציוניים חברתיים נדירים.

עולה התהייה: מדוע, עוד בשחר ההיסטוריה, החלו האנשים הראשונים לנדוד? החוקרים טוענים כי לא היה זה רק מתוך סקרנות אנושית, אלא גם מתוך דחף כלכלי לחיים טובים יותר (בעבר הרחוק: מקורות מים, חיות לצוד אותן ושטחי אדמה לעבדם. מאוחר יותר – חיפוש וגם שוד של עושר ושל עוצמה כלכלית). תופעת הנדידה חוזרת בימינו, במלוא העוז. תהליכים של הגירה בממדים גלובליים הולכים ותופסים תאוצה. כתוצאה מכך, מדינות לובשות פנים חדשות והרכב האוכלוסייה ביבשות ובארצות משתנה ללא הרף. "נדידת עמים" חדשה, בעיקר מהעולם השלישי הרעב אל העולם המערבי, ה"שבע" לכאורה.
 
ועתה, קצת היסטוריה כלכלית פרטית שלי ושלכם, קוראי:

 • בשנת 2007 העברתי את המשקיעים לאפיקים נטולי מניות.
   
 • בשנת 2009 כתבתי כי "אהיה מוכן למכור את הבית שלי" ולהשקיע הכול בשוקי המניות.
   
 • בשנה האחרונה כתבתי כי המשקיעים ימשיכו לחוות "כיסי אוויר" בשווקים אך המגמה תיוותר בעינה.
   
 • להערכתי, בקרוב יכנס העולם לשלב האחרון בניסוי הכלכלי הגדול: אקרא לו בשם: "סקס, סמים ורוק'נ'רול".
האדם - מטבעו – אינו בנוי לקבל פתרונות ארוכי טווח. דור ההורים שלנו נוהג לזעוק אודות הנטל הגדול: כיצד היה עליו לסעוד את ילדיו. אבל היכן הם היו, כאשר אוצרות הטבע והחסכונות הפנסיוניים הופקדו בידיהם? הם אכלו אותם לשובע ולא הותירו דבר לצאצאיהם.  אם היו משקיעים מעט מחשבה ייתכן שגם אנחנו, צאצאיהם בני ה- 30 וה- 40 היינו נהנים מפנסיות תקציביות ומבטיחות תשואות. לצערנו זה טבע האדם מאז ולתמיד: אם ניצבות לפניו משימות כלכליות כבדות הוא מעדיף להעביר את ההתמודדות לדורות הבאים... (חוב, מלחמה, שלום, אינפלציה וכו'). אין לדעת: אולי יתרחשו ניסים? כך פועלים קברניטי הספינות הכלכליות. ארצות הברית, אירופה ,יפן ועוד, כולם החליטו "לחלק כסף" להמונים ובכך הם דוחים את ההתמודדות הגדולה עם הבעיות. הכסף  - מסתבר – לא פותר את כל הבעיות. אנחנו, כמנהלי כספים, מחויבים לראות ולזהות מגמה, לעקוב אחר הנתונים, להיכנס לראשם של מנהלי הבנקים המרכזיים ולקבל הכרעות.

אני נשאר בהערכתי: המגמה חיובית. אין זה אומר שלא יהיו "כיסי אוויר", אך להערכתי המגמה העיקרית היא של עליית מחירים. הסנטימנט של המשקיעים דווקא הולך ומתחזק הדו"חות היו בגדר סבירים. גם המימוש שנחווה לאחרונה לא היה אלא מעבר כספים מתחום ה"ביו-טק" לתחום מניות הטכנולוגיה. הכסף לא יצא מהשוק גם עכשיו. המזומנים נעים לעבר שוק המניות.


אירופה: מכשירים את השרץ: "סקס, סמים ורוק'נ'רול"

אירופה במדיניות מיסוי אגרסיביבאירופה מחפשים דרכים לגביית מיסים בעששיות... במחזור ההתפתחות רגיל שלה כלכלה יש תקופות שונות: חלקן שנים רעות וחלקן שנים טובות. ההתערבות הממשלתית אמורה לאזן בין התקופות. כך בשנים הרעות המדינה מתערבת, מזרימה ביקושים לשווקים מורידה ריבית ומבצעת שינויים מבניים. זאת כדי לעודד צמיחה. במחזור ההתפתחות הבא, כאשר הצמיחה הריאלית חוזרת, המדינה מכריזה על מלחמה בביקוש (=אינפלציה), מעלה את הריבית ומעלה מיסים.

כך זה אמור להיות, אולם עתה כמעט נטרפו ונגמרו כל הקלפים. אירופה מחפשת כספי מיסים.  השווקים ציפו לנקיטת מספר צעדים מצד הבנק המרכזי האירופאי. השווקים ציפו להפחתה משמעותית ולמיחזור הלוואות, הפחתה בריבית וריבית נמוכה עד שלילית לפיקדונות ארוכים. נגיד הבנק האירופי, מר יודראגי, ראה היטב את הנתונים המעידים על משק דפלציוני ואת העדר הביקושים. הוא מלא אחר ציפיות המשקיעים וחתך את הריבית המרכזית מ-0.25% לשפל חדש של 0.15%, כאשר במקביל גם הודיע כי הוא מוריד את ריבית הפיקדונות בבנקים מרמה אפסית לרמה של 0.1%-. המטרה של ריבית פיקדונות שלילית היא למנוע דפלציה, להחליש את האירו ולעודד צמיחה.

באירופה מתחוללת דרמה. כפי שזה נראה עכשיו, מובילי הכרכרה איבדו את המושכות. בבחירות האחרונות לפרלמנט האירופי, מפלגות קיצוניות בעלות אידיאולוגיה המושתת על שנאת זרים קבלו לגיטימיות, בהליך דמוקרטי, עד כדי ייצוג מדינתם בפרלמנט. התוצאות אלה ממחישות עד כמה מנותקים הקברניטים מהאזרחים. התוצאות הן העדות שדרך הטיפול במשבר כשלה. קיימת אבטלה גבוהה והעדר עתיד לצעירים. אירופה שתלתה תקוות בהגירה נוכחה לדעת שההגירה תלתה את אירופה. היא הפכה לפצצה חברתית מתקתקת. אזרחי אירופה הפכו ל" אנטי": אנטי ממסד, אנטי בנקאות, אנטי זרים, אנטי קפיטליזם. אירופה רוצה בדלנות. אזרחיה מבקשים להקיא מתוכם זרים ולהסתגר לתוך עצמם, כאילו הגלובליזציה היא אשליה מתנפצת. הם מבקשים לחזור לשמרנות.

תהליך זה יכול להתפתח לאבולוציה של הגלובליזציה, זו שהוצגה כמקור לפתרון כל הבעיות הכלכליות. ייתכן שנחזה בתחילת שקיעתה של הגלובליזציה העולמית, או – אם יתעשתו הקברניטים וינקטו במעשים – יהיה זה רק תהליך אבולוציוני בהתפתחות הגלובליזציה העולמית. נכון לעכשיו הפערים החברתיים הולכים ומעמיקים. ההגירה של אוכלוסיות חלשות מעיקה ומסבכת את המצב הכלכלי חברתי. לא צריך להעשיר אורניום כדי לקבל פצצת אטום חברתית... יש לחבר בעיות כלכליות ומלחמת תרבויות. אירופה כבר ידעה מלחמות. הקברניטים מתעלמים. הם אינם מתייחסים לתמרורי האזהרה. במקום לטפל בשורשים הם שולחים דווקא אש בשדה הקוצים: "קדימה, חברים! אנחנו יורים בתותחי האירו! כסף להמונים! נזילות!" מר יודראגי סיפק את הסחורה.

אם זה לא מספק, הנה מקור חדש להעלות את שיעור הצמיחה: סקס וסמים. אירופה מכשירה מעשים בלתי-חוקיים והופכת אותם לחוקיים כדי להשתית עליהם משטר מיסים!... לדוגמה, בריטניה שהכריזה כי הכשרת הסקס והסמים תוסיף כ- 16 מיליארד דולר מס שנתי ותגדיל את שיעור הצמיחה ב- 1% ויותר לשנה. לכלכלת בריטניה שצמחה ב- 0.8% ברבעון הראשון של 2014, הסקס הוא  "ג'וקר" בתל"ג! במדינות כמו איטליה וצרפת הכשרת פעילות זו תהייה דרמטית יותר, כתוספת לצמיחה.

למרות זאת ובזכות הרצון למעשים שישפרו את המצב אני מעניק תחזית חיובית לשווקים באירופה. המהלכים האחרונים נתפסים כחיוביים. הניסוי הזה יעבוד, לפחות בטווח של השנים הקרובות. תארו לכם את אירופה: "גן עדן" של ממש... סקס, סמים, כסף זול! ממש "שילוש קדוש". יש לצפות לעלייה חזקה של השווקים.
אזהרה: המשקיעים באירופה חייבים שלא לשכוח לגדר את השקעתם באירו. אין זה מחויב שתהייה בקרוב ירידה חדה בשווי במטבע, אך היא תגיע, ללא ספק.


ארצות הברית: משחקים בנתונים!

ארצות הברית משחקים בנתוניםאין ערך לנתונים הכלכליים המתפרסמים בכלי התקשורת. חשוב יותר להיות קשוב לשווקים. הנתונים אודות האינפלציה או האבטלה הוזמנו מראש. יש - לכאורה – שידור של יציבות: שוק האג"ח מתאושש, המניות עולות. זה מספיק כדי לצאת בהצהרות על הכלכלה המשתפרת.

"משתפרת" אינו הביטוי הנכון. הכלכלה הייתה אמורה להאיץ, אך זה לא קורה. כדי להגיע לקצב צמיחה של 4% לשנה דו"חות התעסוקה חייבים להצביע על קצב יצירה של 300,000 מקומות עבודה לפחות. נתון עגום עוד יותר הוא שיעור ההכנסה = שכר לשעה, המייצרת מונה קודרת למדי, כי קיימת ירידה מתמדת בתשלום השכר השעתי. די להישיר מבט על שוקה אג"ח ולראות שהמשקיעים אינם מוטרדים מהאינפלציה, בעיקר בעקום התשואות ל-10 שנים. הם אינם מתרשמים מקצב הצמיחה. יש להוסיף לכך את העובדה שכלכלת ארצות הברית מושתת על ביקושים מקומיים.

כל זה מביא למסקנה שמדיניות הריבית של הבנק המרכזי (ה- Fed) תמשיך להיות כשהייתה עוד זמן רב. לא יהיה כל שינוי במדיניות "ההרחבה הכמותית" (QE). המשקיעים ימשיכו להשקיע כספם במניות. בהעדר אלטרנטיבות והאמון גובר שלהם בדיווחים (הלא אמינים!) אודות הצמיחה, הכספים שלהם יוזרמו גם לנכסים מסוכנים יותר ונזילים – והשווקים יגיעו, כפי שכתבתי גם בעבר, לשיאים חדשים.


סין / רוסיה: ה"אחים". מופיעים שני אקדחי גז מעשנים...
סין ורוסיה שני אקדחים מעשנים
נוצר לנגד עינינו סדר עולמי חדש. הנה מתפתחת לה אהבה!  הסינים עומדים תמיד ביעדים שהציבו לעצמם. הם קבעו יעד לצמיחה של 7.5% לשנת 2014. השגת יעד זה תלויה ברובה ברפורמות עליהן הכריזו בסין. במידה וסין לא תגיע ליעד זה, יופעלו צעדים פיסקליים ומוניטריים נרחבים. דווקא הבנק העולמי פרסם תחזית שבה צפויה כלכלת סין להאיץ בחצי השנה השני של 2014. ההנהגה החדשה בסין מראה פתיחות וסובלנות רבה יותר לצמיחה איטית, יותר מכפי שנדרש במאמציה לנווט את המשק. המטרה שלהם היא העלאת הצריכה המקומית: מנוע צמיחה חדש. זאת להבדיל מהגישה של "הכול בדולר", היצוא וההשקעות שהם המנועים מסורתיים. ההוצאות הצבאיות של סין הולכות ועולות. הם משקיעים בארסנל של מזל"טים, ספינות מלחמה, מטוסי קרב, טילים וכלי נשק סייבר וקונבנציונליים. השקעותיה הצבאיות של סין מעניקות לה יכולת גוברת להקרין עוצמה לטווחים ארוכים יותר. 

פוטין מתגלה כשחקן שחמט פוליטי מוכשר. בטיפולו במשבר באוקרינה וסיפוח חצי-האי קרים הוא שקול, חכם וטקטיקן ומבריק. כתגובה לאירועים מדינות המערב, המכונות ה-G7 התכנסו ללא רוסיה. אובמה הזדרז וביקש בעצמו ממנהיגי המדינות להטיל עוד סנקציות על רוסיה, אך אלה הסתפקו במתן אזהרה בלבד. מול הדיפלומטים של ה- 7G התייצבו חברות ענק ממדינות המערב, בייחוד מגרמניה, שהביעו התנגדות חריפה להטלת סנקציות נוספות על רוסיה. זאת בשל החשש מפגיעה עסקית חמורה. (כזכור, חלק ניכר מאספקת הגזל אירופה מגיע מרוסיה!). מספיק להתבונן בסוריה ולהבין: הומניות כן – עד לכיס... האיומים של המערב אינם אלא פגז ינייר.


אקדח גז מעשן ראשוןאקדח הגז המעשן הראשון: עסקת ענק לאספקת גז נחתמה בין רוסיה לסין בשווי 400 מיליארד דולר. תחולת ההסכם למשך 30 שנה לפחות. הגז יסופק דרך צינור חדש שיחבר ישירות בין שתי המדינות. עד כה אירופה היא היבואנית הגדולה ביותר של גז רוסי: 160 BMC (ביליון מטרים מעוקבים). ב- 2013 סין הציבה יעד צריכה של 420 BMC לשנה (כרגע סין צורכת 170 BMC). בחתימת ההסכם הזה רוסיה מנטרלת את איומי המערב ואירופה. פוטין יודע שלאירופה אין מקורות חלופיים. היא "לקוח שבוי". סין הפכה בזמן קצר ללקוח החשוב ביותר של רוסיה. יתר על כן: אירופה אבדה מכוח המיקוח שלה. מי שיקבע מעתה ואילך את המחיר הם הסינים והרוסים.

נראה כי לאירופה אין ספק גז זמין וחלופי. בעצם יש: שמו הוא יצחק תשובה – והוא לא "פראייר". האם תהיה בישראל הוזלה במחיר עלות החשמל כתוצאה ממעבר לגז טבעי? אין סיכוי! די רק לראות את המחירים שבהם נערכה העסקה ולהגיע למסקנה: תהייה עליית מחירים ולא ירידת מחירים... (אלא אם המדינה תחליט לפקח על מחיר הגז שמשווק מהמאגר לישראל – זה לא יקרה, כנראה.).

כבר כתבתי בעבר כי אני ממליץ בחום על השוק הרוסי. מחירי המניות בו עלו וזו רק ההתחלה. 
כדור שני "באקדח הגז המעשן" נמצא בעתידו של הדולר, מול היואן הסיני: בעולם שבו יש ספק אחד ולקוח אחד, יכול להגיע לחץ משני הכיוונים ומאזן האימה דווקא מייצר שקט של אינטרסים שלובים. בעסקה הרוסית סינית השתנה המצב. המשמעות לגבי הדולר היא ערעור השליטה של המטבע האמריקאי. אין זה אומר כי מעכשיו תם תפקידו של הדולר כמטבע רזרבה בעולם, אבל יש לחבר לכך את האכזבה של ערב הסעודית מהתנהלות ארצות הברית בכל הקשור לגרעין האיראני ותמיכתה באיסלם השיעי במקום הסוני. נוסף לכך גם ה"תיאבון" האדיר של הסינים לזהב. כל אלה הם בעלי משמעות מכרעת לגבי "האין עתיד"  של הדולר, בעסקת הגז הזו, יואן סיני מוחלף באופן ישיר ברוב לרוסי. בעסקאות שכאלה, בדרך כלל הייתה ההחלפה של הסחורה תמיד ב"מטבע רזרבה" (הדולר). הפעם בוצע כאן מעקף. כמו בשנות ה-70 של המאה הקודמת, המשקיעים מאבדים את האמון בדולר. בעסקה זו החל לראשונה היואן, המטבע הסיני, לבצר את מעמדו כמטבע רזרבה. 
 

ישראלישראל: קנו מניות! ראו שוב את מכתבי:
  THE HOLY LAND is THE BEST LAND. הכתוב שם התרחש ועוד יתרחש. כתבתי כי תפקידי, כמנהל סיכונים וכמי שאמון על כספי המשקיעים, הוא לנתח מגמות ולקבוע מדיניות. להערכתי השוק המקומי ימשיך ויעלה. אין זה אומר שהכלכלה הולכת ומשתפרת, שהפערים החברתיים מצטמצמים, שיוקר המחיה משתפר, שכל זוג צעיר יכול לרכוש דירה. לא ולא! זה אומר רק שהשוק ימשיך ויעלה. ישראל נמצאת בתקופה של כלכלה פיננסית "כימותרפית". כמה זמן יכולה להימשך מסיבה שכזו? אין לדעת, אך היא יכולה לארוך חודשים או שנים.
צמיחה חלשה? אבטלה סמויה? בנק ישראל מתריע שחייבים להעלות מיסים? שכחו מכל זה. עוד תראו שישראל תנהג בדיוק כפי שנוהגים בארצות הברית ואירופה: היא תעלה את יעד הגירעון (כדי לא לגבות מיסים), תוריד ריבית לאספקת "כסף להמונים". הכל כדי להרוויח זמן.  בינתיים אתם תקנו מניות!.

הכותב הוא בעל רישיון בייעוץ מס רישיון פנסיוני ורישיון בניהול תיקי השקעות. הנתונים הינם למועד כתיבת המאמר. המידע כולל הערכות ואומדנים שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים/בלתי מעודכנים. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא, וכן אין לראות בו כהמלצה לקנות ו/או למכור את ני"ע המוזכרים בו ו/או ני"ע אחרים. המידע המוצג הוא לידיעה בלבד, ולא מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. הכותב לא אחראי לכל נזק, אובדן, הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא, לרבות ישיר ו/או עקיף, שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה, כולו או חלקו, ככל שייגרמו, ולאמת חייב כי שימוש במידע הכלול במסמך זה עשוי ליצור רווחים בידי העושה בו שימוש. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.

 
רן חובב – מומחה למיסוי ולפרישה ©
המקצוע שלי הוא הטוב ביותר בעולם.
 
קרדיט תמונה:

Gregory Szarkiewicz
renjith krishnan
ponsulak
aypong
http://www.freeisraelphotos.com/photo/42
supakitmod
חזרה לרשימת מאמרים
רן חובב מומחה למיסוי ופרישה
072-222-3335, 054-7500405
הארבעה 21 בניין פלטינום ק.9 תל אביב

האתר עוצב ונבנה ע"י חברת קומסטאר פיתוח מערכות © כל הזכויות שמורות