הרשם לניוזלטר
רוצה לקבל עדכונים בנושא הפרישה?
הרשם עכשיו וקבל את עידכוני החקיקה למייל שלך
שם מלא:
כתובת דוא"ל:
שלח
כל המידע בפרישה ובמעבר קריירה
מאמרים
Hovav-Letters Dec.2014
מאז תחילת ימי האנושות, האדם מייחס חשיבות עליונה לתאריכים. כבר בתקופות פרה-היסטוריות יצרו ועקבו אחרי לוח השנה, זיהו בו את המחזוריות של השלמת סיבוב כדור הארץ סביב השמש וציינו חודשים על פי מופע הירח. בתחילה מסיבות דתיות ואחר כך יישמו את מסגרת הזמן לכל תחומי החיים – וגם לכלכלה.
הדפס מאמר
 
Hovav-Letters Dec.2014
Welcome 2015
2015 will be better than 2014... Buy - Just a little.
 
סקירות כלכליות לשנה החדשה 2015מאז תחילת ימי האנושות, האדם מייחס חשיבות עליונה לתאריכים. כבר בתקופות פרה-היסטוריות יצרו ועקבו אחרי לוח השנה, זיהו בו את המחזוריות של השלמת סיבוב כדור הארץ סביב השמש וציינו חודשים על פי מופע הירח. בתחילה מסיבות דתיות ואחר כך יישמו את מסגרת הזמן לכל תחומי החיים – וגם לכלכלה.

מסגרת הזמן יכולה להכניס אנשים ללחץ. המעבר משנה שחלפה לה לשנה חדשה גורם למשקיעים לחדד חושים, לנסח הערכות, לחקור ולהתפלסף. אולם: מה אם דבר לא השתנה במעבר משנה לשנה? על מה כל המהומה, הפולמוס, החגיגה? מושמעות אין סוף הערכות, אין סוף לדעות המתפרסמות. מה נשתנה? מאומה! דבר לא השתנה. חלפה שנה. הבעיות המורכבות של התנאים בהם מתנהלת הכלכלה בעולם נותרו בעינן. רק סימני השאלה וסימני הקריאה החליפו קידומת: משנת 2014 ל-2015.
 

ארצות הברית סקירות כלכליות 2015ארצות הברית: נדמה לפעמים כי ברק אובמה נכנס לתפקידו, לפני כ- 6 שנים, כנער מפוחד. עד שהבין שהוא נשיא של המעצמה האדירה חלפה לה כהונתו... הוא מזכיר לי ראש ממשלה, אי-שם במזרח התיכון, שלא "פספס" אף הזדמנות שלא לשנות דבר. יום יבוא ושניהם יבינו: לא משנה כמה זמן כיהנת בתפקיד. מה שמשנה הוא מה שעשית!

שוק הנדל"ן בארצות הברית: בשנת 2014 הייתה עלייה גדולה בהיצע הנכסים - ודווקא בפרברים. העלייה הייתה גדולה מאוד ולקראת שנת 2015 הנתונים מלמדים על עודף היצע. נוצר שוק עם יותר יכולת התמקחות של הקונים. ניתן לצפות לפחות לחץ על רמת המחירים בטווח הקצר והבינוני. בטווחים ארוכים יותר, תמונת שוק הנדל"ן בארצות הברית נראית מוצקה יותר. כמחצית הצעירים בגילאי 20-24 גרים עם ההורים שלהם. יותר קוני דירות מרגישים ביטחון וחוזרים אט אט לשוק.

יש לצפות כי המדדים ימשיכו לעלות, אם כי בקצב מתון ובכפוף להמשך הרווחיות והצמיחה של החברות. חלוקת דיבידנד צפויה להימשך, יחד עם ריבית נמוכה ולכן המניות הן קניה עדיפה. המשקיעים הכינו עצמם לעליית ריבית כבר בתחילת 2015. תהליך ארוך שיהיה קטליזטור להמשך העליות בשווקים. קיימת ציפייה להמשך שיפור בתנאי הכלכלה. נכון לעכשיו, ה- Fed עצר את הזרמת המזומנים והנזילות בשוק. זאת הסיבה העיקרית להתחזקותו של הדולר בעולם. התחזקות זו גררה ירידת-ערך של מחירי הסחורות. אך היד של ה- Fed "קלה על ההדק": אם יופיעו נתונים חלשים של הכלכלה האמריקאית וירידה במחירי המניות, ה- Fed לא יעמוד מהצד וישוב להתערב בשווקים. הוא יספק נזילות ככל שיידרש. המערכת המוניטארית העולמית שואפת לאינפלציה ולכן העלייה של הדולר כרגע היא תגובת השווקים להפסקת הנזילות. זה תהליך שעשוי להימשך בטווח הקצר אך לא בטווח הארוך. בטווח הארוך יש לצפות שהדולר יחזור וייחלש. עד עתה, כמות הכסף הלכה וגדלה. בשנת 2014 גדל היצע הכסף בכ- 9%.
 

אירופה סקירות כלכליות לשנה החדשה 2015אירופה: האינפלציה נמוכה. יש קשיים בשוק העבודה. אירופה חייבת משיח - ומשיח לא מצלצל... נכון לעכשיו, הבנק המרכזי של אירופה חייב לפעול בעוצמות הולכות ומתגברות. לפני כשבוע השיק האיחוד האירופאי קרן השקעות ממונפת. 300 מיליארד אירו (€) שיושקעו במיזמי תשתית. כל התותחים יורים! נגיד הבנק, מריו דראגי ילך ויגדיל את רכישות האג"ח. הקיפאון והסטגנציה יימשכו בטווח הקצר. לאור סימני האינפלציה הבנק יהיה מוכן להתערבות באגרסיביות יתרה בשווקים.

אירופה חייבת לעשות הכול: בעיות כלכליות מייצרות וואקום חברתי, מוטציות בעייתיות ותנועות קיצוניות. הסיבה העיקרית להתערבות הולכת וגדלה קשורה בהנמכת הציפיות לצמיחה של ה"קטרים" של כלכלת אירופה: גרמניה וצרפת. בראשונה, שיעור הצמיחה המשוער לשנת 2015 נחתך בחצי, מ- 2% ל- 1%. בצרפת מ- 1.5% ל- 0.7%. החלשות הכלכלות האלה תמריץ את הבנק המרכזי, תוך מתן עידוד מכל המדינות - גם החזקות - להתערבות אגרסיבית בשווקים.

אין לצפות להתפתחויות גדולות בחודשים הקרובים. תמונת המצב לשוק המניות נראית חיובית בדרך כלל. מאידך, "יד קלה על ההדק" תגרום למשקיעים לפתח ציפיות. התוצאה תהייה תנודתיות בשוק המניות. העליות צפויות להימשך בשווקים בעצמה גדולה הרבה יותר מאשר בשנת 2014. הנזילות תלך ותגדל. ההתערבות תהיה גם בצד המוניטארי וגם בצד הפיסקאלי. ההערכה היא כי תשואת השווקים באירופה תהיה השנה גבוהה מזו של השוק בארצות הברית, עדיין לא רואים תמחור בשוק המניות לפעולות הצפויות מצד הבנקים המרכזיים.

 
סין סקירות כלכליות לשנה החדשה 2015סין: "שום דבר לא ידוע, לא שנה לא שבוע"... לך תבין מה קורה שם! הצמיחה בסין מלווה בחוסר וודאות, יש הטוענים שהנתונים מסולפים ויש המוחאים כפיים. באופן אישי יש בי לסינים הערכה רבה וזהירות רבה. אחת הסיבות לירידה חדה במחירי הסחורות היא ההערכה כי הצמיחה בסין נעצרה. במילים אחרות: לא מאמינים לנתונים הרשמיים המפורסמים על ידי סין.

סין כמו בסין: המון מהכול. החוב של סין על נייר הוא רק 30% מהתוצר, אבל אם לוקחים בחשבון גם את החובות של החברות הנמצאות בשליטת הממשל מתקבל יחס של יותר מ 200%. בסין מתפתחת דפלציה: מאז אפריל 2012 המחירים נמצאים בירידה. סין סובלת מעודף כושר ייצור, תופעה הגורמת לקיצוץ במחירים ופוגעת ברווחיות של החברות. אם אכן ישנה האטה בסין, המדינות העשירות במשאבים טבעיים הן אלה שתפגענה, כמו רוסיה, אמריקה הלטינית, אפריקה. כרגע המנופים שהסינים מפעילים על הכלכלה קטנים מדי, אך התערבות זו תלך ותעמיק ככל שיידרש. אם זאת ההערכה היא כי השוק הסיני "יספק את הסחורה" בשנת 2015, למרות ההאטה. נראה כי מדובר בהתאמה הדרגתית של השוק לביקוש המסתמן בשוק הנדל"ן. האטה זו היא רוחבית ומשפיעה על ביקושים במשק כולו. בנוסף לכך קיימת גם ההאטה באירופה יפן, וברזיל - שווקים שסין מייצאת אליהם. יש להניח כי בנק המרכזי הסיני יתערב ביתר אגרסיביות, כדי לעודד את הביקושים.

מלבד ההתערבות ואחרי שלושה עשורים בהם המשק צמח במספר דו ספרתי, סין זקוקה לשורה ארוכה של רפורמות ושינויים מבניים קריטיים כדי לקיים צמיחה באיכות גבוהה. חלקו של מגזר נותני השירותים בתוצר העולמי הוא כ- 60% ובסין רק 40. סין מתמודדת עם אוכלוסייה הולכת ומתבגרת והיא חייבת להעלות את התפוקה כדי לפצות על הזדקנות האוכלוסייה. בנוסף לכך, סין חייבת להשקיע יותר בחינוך, מחקר ופתוח וכן בשינויים מבניים בממשל. ההערכה היא כי שוק המניות הסיני ייסחר במגמה חיובית בשנת 2015. ייתכן אף שיהיה השוק שיניב את תשואת היתר הגבוהה יותר מבין השווקים הנסקרים.

.
יפן סקירות כלכליות לשנה החדשה 2015יפן: כלכלה בהילוך לאחור... זו מדינה עם חוב 230% מהתוצר. היפנים הם עם נחוש וחזק. ההיסטוריה מלמדת כי הם מוכנים להתאבד בעבור מטרה (ספוקו-חרקירי). הבנק המרכזי ביפן ממשיך להעביר מסרים תקיפים בכל הקשור לתכניות הרכישה והנזילות לשווקים. הממשלה והבנקים המרכזיים עושים הכל כדי להילחם בדפלציה: הגדלת תכניות הרכישה מ- 30 טריליון יאן (¥)ל- 80 טריליון יאן. הכל כדי לעורר ביקושים במשק. אך למרות זאת יפן ממשיכה לקרטע. העלאת מיסי הצריכה גררה מידית
להאטה בביקוש, עד כדי צמיחה אפסית בשנת 2014
ותחזית צמיחה אנמית לשנת 2015.

השווקים ביפן צפויים להמשיך ולעלות על רקע ההקלות המוניטאריות. היאן צפוי להמשיך ולהיחלש, דבר שעשוי לדחוף את מגמת השיפור בייצוא. יש להוסיף לכך את הודעת הממשל כי העלאות המיסים, שהיו צריכות להתרחש כדי להחזיר חובות, נדחו לשנת 2017. עכשיו נחוצה, בראש סדר העדיפויות, עוד שורה של רפורמות מבניות נועזות להגברת תחרות ולעידוד צמיחה.

השוק היפני דומה להר געש הפולט עשן, אך כנראה כי לא יתפרץ בשנת 2015 והמגמה החיובית הקלה תימשך.

 
ישראל סקירות כלכליות לשנה החדשה 2015ישראל: יצירי דמיונו ה"מפחידים" של נתניהו: האיראנים, דעא"ש, אירופה, אובמה: ראש ממשלת ישראל מתנהל כמו בשוק ולא כמי שמנהל מדינה. למזלו יש לו "ילד כאפות" בממשלה: יאיר לפיד "החנון"... לא משנה מה חושבים על שר האוצר: הוא לפחות מעז, חושב, שובר מוסכמות, לוקח סיכון והולך נגד הזרם. הדבר המצחיק/עצוב הוא שאין שום איום קיומי על ישראל. האויבים עליהם מדבר ראש ממשלתנו הם דמיוניים ובראשו שלו, עד שלעיתים נדמה כי הוא עצמו גורם להתעצמותם מעצם העיסוק האובססיבי בהם.

ישראל הייתה נתונה בעבר באיום קיומי, אך לא עוד. ישראל היא מעצמה צבאית, מבין המדינות הראשונות בעולם שמשק המים שלה הפך לבלתי תלוי בגשמים. יש ברשותה מצבורי אנרגיה רבים. אם כך, אנא קראו את הסקירה "שלא יעבדו עליכם" של שטרסלר
מחודש יולי 2013 ושפטו בעצמכם: כל הכתוב קרה, קורה ויקרה.

תור זהב כלכלי של ביקושים נפתח במשק הישראלי. הוא מבוסס על דמוגרפיה חזקה, ריבית נמוכה והיעדר הצע ותחרות. הכל יעלה. אך בעוד כעשור, אם המשק הישראלי לא יעבור שינויים מבניים גדולים, כמו שיפור באיכות התעסוקה, טיפול בבעיות החברתיות ובראשן בהסדרי החיסכון הפנסיוני, התרחישים הכלכליים הצפויים קשים ומורכבים. כרגע נראה כי המשק הישראלי יעבור את תקופת ההאטה העכשווית והוא ימשיך ויצמח. התחזקותו של הדולר תתמוך בייצוא ובתיירות.

התעקשותו של שר האוצר יאיר לפיד ואי הסכמתו להעלאת מיסים מוערכת מאד. העלאה כזו הייתה גוררת קיפאון ומיתון בפעילות. לסיכום, לצד הריבית הנמוכה, ההרחבה המוניטארית הצפויה של בנק ישראל וחזרה למתווה של הפחתת חוב החל משנת 2016, יחזירו את אמון המשקיעים במשק המקומי, שנת 2015 צפויה להיות שנה טובה לשוק ההון המקומי.

 
רוסיה סקירות כלכליות לשנה החדשה 2015רוסיה: It’s Time to buy Russia... זה השוק הכי זול, השנוא והחבוט בעולם. אני חוקר, מאתר ורוכש מניות בשוק הרוסי. רוסיה עשויה להיות השוק היחיד בעולם שיכול להכפיל עצמו ועדיין להיות זול. קיימים סיכונים משמעותיים: כיצואנית נפט גדולה, רוסיה נפגעת מהמחיר הצולל של הנפט הגולמי. אך דווקא המתחים הפוליטיים בין מוסקבה למערב ודווקא הטלת סנקציות נוספות יניבו הזדמנויות קנייה חדשות. חברות אנרגיה כמו "גזפרום" ו"רוסנפט" הן חברות גדולות, יציבות, בעלות תזרים מזומנים חופשי אדיר ומאגרי גז ונפט מהגדולים בעולם. לא סביר כי האיחוד האירופאי יבטל חוזים שנחתמו על החברות הללו. הידוק היחסים בין רוסיה לסין מביא למצב שבו תמיד יהיה לרוסים למי למכור ויהיה תחליף לשווקים המאיימים עליהם בסנקציות. ישנן מדינות רבות, כדוגמת הודו וסין, המתנגדות לסנקציות. חברות נוספות שאני עסוק בניתוח ערכן בשוק הרוסי הן: הבנק Sberbank, רשת הסופרמרקטים Magnit וחברת התקשורת וVimpelCom. שוק המניות בעמדת קניה.
 

סחורות: Hold to precious metals: As it falls more, I will buy more!

סחורות סקירות כלכליות לשנה החדשה 2015משל קצר: תארו לכם שבכל יום היה דופק בדלתכם גמד קטן ומביא לכם שי: מעטפה ובה 10,000$. ביום הראשון, עם קבלת הכסף, יש לשער שהייתם רצים למכולת המקומית וקודם כל רוכשים בחלק מהכסף את מוצרי הצריכה הנחוצים.. את היתרה הייתם שומרים... כנראה מתחת לבלטות. ביום השני שוב מופיע הגמד וכך בכל יום.
בסופו של דבר הייתם רצים ברחובות ומחלקים את הכסף של הגמד לכל עובר אורח... והנמשל: הבנקים המרכזיים מדפיסים ומדפיסים כסף. בסופו של יום קילוגרם מלפפונים עוד יעלה מיליון דולר! המתכות היקרות הן הדבר היחיד שהבנק המרכזי לא יכול להדפיס! בבדיקה מעמיקה נמצא כי קצב האינפלציה משנת 1980 ועד לסוף חודש אוקטובר 2014 היה 209%. מחיר הזהב עלה ב-129%. הדבר ממחיש עד כמה המניפולציה של הבנקים המרכזיים, השומרים על מחיר המתכות, היא אובססיבית. זה לא יימשך זמן רב. אמנם מחיר המתכות יכול עוד לרדת השנה ואף להגיע למחיר של פחות מ- 1,000$ לאונקיה, אך בעשור הקרוב מחירי המתכות ימריאו.

כל המבין דבר במערכות פיננסיות יודע כי התרחיש הזה ממשי ויתרחש. זו גם אחת הסיבות לכך שיתרות ה"שורט" על המתכות הולכות וקטנות, כנגד ההיגיון: אם המשקיעים כל כך בטוחים בהמשך ירידת ערכן של המתכות, מדוע הם ממהרים להיפטר מעמדות השורט שלהם? ההתחזקות של הדולר - מעצם היותו "הכלה המכוערת" היחידה על האי של המטבעות - התחזקות זו לא מבוססת באמת על נתונים כלכליים מעודדים. אמנם בטווח הקצר זו המגמה, אך בטווח ארוך המשקיעים יחפשו כל דרך להיפטר מהדולר וירוצו אחר המתכות. גם צד ההיצע הפיזי של המתכות נמצא במגמת ירידה. כל משקיע חייב אחזקה בסחורות כגידור וכהגנה לשינוי מגמה פתאומי. הגל הבא של העליות במחירי המתכות / סחורות יהיה עצום!
 
רן חובב – מומחה למיסוי ולפרישה ©
המקצוע שלי הוא הטוב ביותר בעולם.
בזכותה של אשתי אני מה שאני.
 
הכותב הינו בעל רישיון בייעוץ מס רישיון פנסיוני ורישיון בניהול תיקי השקעות. הנתונים הינם למועד כתיבת המאמר. המידע כולל הערכות ואומדנים שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים/בלתי מעודכנים. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. וכן אין לראות בו כהמלצה לקנות ו/או למכור את ני"ע המוזכרים בו ו/או ני"ע אחרים. המידע המוצג הוא לידיעה בלבד. ולא מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. הכותב לא אחראי לכל נזק. אובדן. הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא. לרבות ישיר ו/או עקיף. שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה. כולו או חלקו. ככל שייגרמו. ולאמת חייב כי שימוש במידע הכלול במסמך זה עשוי ליצור רווחים בידי העושה בו שימוש. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.

קרדיט תמונות:

http://www.newyearsms.net
Michael Elliott
pixtawan
fotographic1980
Rob Wiltshire
http://www.freeisraelphotos.com
Stuart Miles
Vichaya Kiatying-Angsulee

חזרה לרשימת מאמרים
רן חובב מומחה למיסוי ופרישה
072-222-3335, 054-7500405
הארבעה 21 בניין פלטינום ק.9 תל אביב

האתר עוצב ונבנה ע"י חברת קומסטאר פיתוח מערכות © כל הזכויות שמורות