הרשם לניוזלטר
רוצה לקבל עדכונים בנושא הפרישה?
הרשם עכשיו וקבל את עידכוני החקיקה למייל שלך
שם מלא:
כתובת דוא"ל:
שלח
כל המידע בפרישה ובמעבר קריירה
מאמרים
יד ביד: נשים - גברים בפרישה
גבר ואישה הם עולמות שונים בכל מה שקשור לחיסכון פנסיוני והיערכות לקראת פרישה מעבודה, רכזתי למענכם כמה מההיבטים השונים: נשים מרוויחות פחות. זו עובדה - אך הן מספקות את אותה התפוקה ואף יותר. גובה השכר והרציפות בעבודה משליכים ישירות על גובה החיסכון הצבור לפרישה. מחקרים מראים כי בעבור תקופות צבירה דומות, הגבר יקבל פנסיה גבוהה מזו של האישה ב כ- 4,000 ₪. הסיבות לכך רבות ובינן שלעתים קרובות האישה תחפש לעצמה משרה גמישה, שתאפשר לה למלא את יתר המשימות האחרות שיש לה.
הדפס מאמר

יד ביד
נשים - גברים בפרישה

יד ביד: נשים וגברים בפרישהאת סיפור בריאת העולם בתורה אני אוהב לקרוא. בכל פעם מחדש, ליבי פועם בהתרגשות בעת הקריאה ואני מנסה לראות בדמיוני את מלאכת היצירה, כיצד נוצר עולם ומלואו מהתוהו ובוהו. כוח הבורא הוא כוחו של הרצון, היכולת לעשות וליצור יש מאין.

כך, בדמיוני, אני רואה כיצד בכל יום נוסף עוד ועוד לבריאה. האל דיבר והנה השמיים הכחולים והארץ והאור. "וביום השני ברא את הרקיע" והנה פתאום - משום מקום – עולות בי תמונות של הים והדגים בגוונים וצבעים... ולפתע: הנה היבשה, עם צמחים וחיות. ממש קסם! ומגיעה גולת הכותרת: פאר הבריאה – האדם.

האל ברא תחילה את הזכר. תוך זמן קצר הבין שצריך לברוא לצדו של האדם עזר כנגדו, טוב ממנו – הנקבה. הוא "הפיק את הלקחים" וברא לצדו של אדם את חווה. כבר בהיותי ילד בן שלוש הבנתי את הדבר וכבר אז רציתי מיד להתחתן...

בגרתי מאז, אך השונות הזו שבין המינים מרתקת אותי עד היום. חיים ביחד וכל כך הרבה שוני! בכל לילה, לפני השינה, אני מסתכל על אשתי ואומר לעצמי: "איזה קסם! היכן הייתי בלעדיה?"

ולענייננו: בכל הקשור ובנוגע לחיסכון הפנסיוני והיערכות לפרישה, גבר ואשה הינם עולמות שונים. רכזתי למענכם כמה מההיבטים השונים לעיונכם:


תנאי ההעסקה: אותה העבודה בפחות כסף

נשים: נשים מרוויחות פחות. זו עובדה - אך הן מספקות את אותה התפוקה ואף יותר. גובה השכר והרציפות בעבודה משליכים ישירות על גובה החיסכון הצבור לפרישה. מחקרים מראים כי בעבור תקופות צבירה דומות, הגבר יקבל פנסיה גבוהה מזו של האישה ב כ- 4,000 . הסיבות לכך רבות ובינן שלעתים קרובות האישה תחפש לעצמה משרה גמישה, שתאפשר לה למלא את יתר המשימות האחרות שיש לה.

גברים: מרווחים בממוצע 25% יותר מנשים. גברים לא יחששו מנסיעות ארוכות, יהיו מוכנים לעבוד בתנאים לא נוחים והם נוטים לקחת יותר סיכונים.

לידיעתכן, נשים יקרות: במחקר אותו ביצע וורן פארל, כותב הספר "למה גברים מרווחים יותר?" נמצא שישנם 80 מקצועות שבהם נשים מרווחות יותר מגברים: כגון קלינאיות תקשורת, מכירות, טיפוח אישי, תקשורת, ריפוי בעיסוק, ייעוץ זוגי, גישור ועוד.


חיסכון פנסיוני: חיות יותר חוסכות פחות

נשים: במרבית חייה המטלות של האישה קשורות בחיי המשפחה. פיתוח קריירה מושפע באופן ישיר ממאפיין זה ומכך - על היקף הסכום הנחסך לפרישה. במרבית המקרים הניוד של נשים עובדות בין מעסיקים גבוה, בשל הנחיצות בגמישות שעות העבודה כדוגמת לידה. דבר זה גורר פגיעה ברמת ההכנסה ובאפשרות של פיתוח קריירה וצבירת וותק בחיסכון הפנסיוני. במקרים שבהם יש לנשים זכאות לפנסיה, היא תהיה בדרך-כלל נמוכה משמעותית מזו של הגברים. במקרים בהם נשים מגיעות לגיל פרישה ומסתמכות על קצבת הזקנה, דווקא בשל העובדה שתוחלת החיים של האישה היא ארוכה יותר, קרנות הפנסיה ישלמו לה במקדמי קצבה פחות טובים משל הגברים. כלומר: על אותו סכום צבור, אישה תקבל פחות פנסיה מגבר. ביציאה מנקודת הנחה כי היא תחיה יותר, דווקא היא חייבת לחסוך יותר.

גברים: 72% מהגברים חוסכים לפנסיה. בעוד שגברים נוטים להתקבע במקום עבודה מסודר ולדאוג לתשלומי הפנסיה שלהם, דווקא הם מגלים יותר אחריות בשימור הזכויות והבטחת הפנסיה העתידית שלהם. הפער בין נשים וגברים בחיסכון הפנסיוני הולך וגדל מגילאי 45 ומעלה.


תכנון מקדים בחיסכון לפרישה: היא: "נעבור גם את זה .." הוא : "לא ישן בלילה..."

נשים: להיות אישה זה לדעת לגלות גמישות: גמישות בשעות השינה, בעבודה, בסיבולת. הן נוטות להיות מודאגות יותר אבל מעדיפות להעביר את האחריות. רק 33% מסך הנשים מעידות על עצמן שהן מעורבות בתהליך החיסכון הפנסיוני לפרישה. קרוב ל- 70% העידו כי אין להן מושג כלל מה צפוי להן בפרישה, במיוחד בכל הקשור להתמודדות עם מצבים כגון אובדן כושר עבודה, נכות, סיעוד, בריאות. הנטייה שלהן היא להתמודד עם הנושא כאשר הוא מתרחש.

גברים: חיסכון פנסיוני נתפס (כמו תפקידי אחזקת הבית...) כמשהו "גברי". בעוד נשים נוטות יותר לסגור חובות ולשפץ, הגברים מוצאים את עצמם בתפקיד "שרי החיסכון". הם נתפסים כדואגים ומסודרים. הגבר הממוצע מנסה "לתפוס פיקוד", אך לרוב זה מתבטא באגירת מידע, דו"חות ודיווחים במעטפות לא פתוחות המונחים על שולחן העבודה.


השכלה פיננסית: היא: "שהוא ילך" הוא: הולך אבל זה לא עוזר...

נשים: מחקרים רבים מוכיחים כי נשים רבות נוהגות להימנע מעיסוק בנושאים פיננסיים וממעטות - אם בכלל - לגלות מעורבות בתחומי ההשכלה הפיננסית. זה לא בהכרח מחששות, אלא בעיקר בגלל עומס המטלות והרצון להטיל את האחריות על ה"צייד". חבל, כי דווקא מי שמסוגלת למלא מספר תפקידים בו בזמן ולקבל החלטות היא בעלת התכונות הנחוצות לניהול הון.

לידיעתכן גבירותי: הסיבה שנשים משקיעות טוב יותר היא הפחד! הוא מביא לכך שהן סובלות פחות מביטחון יתר, שהוא שפוגע בהחלטות בהשקעות.

גברים: הביטחון העצמי הגבוה שגברים מביאים איתם לעולם ההשקעות פוגע בהם. זאת לעומת התנהלות נשית שקולה, שתורמת לביצועים טובים יותר. זה קורה אי-שם בדרך, לקראת גיל 40 מחליט הצייד כי הגיע הזמן - וזאת מעבר להיותו מהנדס בחברת הייטק - זה בדיוק הזמן לקורס בתחום הפיננסי. אחת הבעיות היא שמרבית הקורסים האלה נפתחים ופורחים דווקא בתקופה שבה השווקים עולים. הצייד שלנו "נתפס ברשת", עובר את הקורס ולפתע מגלה שהוא בעל כישרון יוצא דופן בניהול הכספים. יחד עם התיאבון בא האוכל. עד שמתרחש ההפסד הגדול.  פתאום, בדרך הקשה, הוא מבין שכסף הוא מקצוע ולא תחביב. אבל, אל דאגה: ה"צייד" שלנו תמיד יאשים את האישה... שהרי היא שלחה אותו מלכתחילה!.


מלחמת המינים: עזרה לילדים: היא: "תן, יהיה בסדר"  הוא: עוד רגע יקפוץ מהגג...

על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה יותר משליש מהזוגות הצעירים מקבלים עזרה מההורים בכסף, בתשלומים לרכישת דירה וברכישת מוצרים. עזרה לא מבוקרת לאחר פרישה יכולה להביא למצב של פשיטת רגל ממשית, גם של ההורים וגם של הילדים.

נשים: לפעמים, הנטייה לרגשות אשם דוחפת של הנשים להשתדל ולנסות לענות כמעט על כל צורך של הילדים. במקרה ומישהו מהילדים זקוק לעזרה, הנטייה תהא להוציא את הכסף גם זה ש"מתחת לבלטות" ולעזור. רק  אחר כך לחשוב.  

גברים: הגברים נוטים לחשוב כי הנשים דואגות יותר מדי. לרוב הם מאשימים את הנשים ברכות-יתר. הם יעשו ככל שיוכלו לשכנע כי עזרה כספית היא אינה הדרך - אולם לרוב זה ייגמר בניצחונה של האישה. המתח בנוגע לעזרה לילדים עולה שלב בעת פרישת שני בני הזוג. עזרה לילדים נתפסת כאכילת חיסכון כספי, כרסום בסכום שיום אחד הם יזדקקו לו.

חשוב שיהיה תיאום בין בני הזוג בכל הקשור להחלטה בכמה צריך לעזור לילדים, האם לתת עזרה בכסף או בנתינת שרות  כמו שמירה על הנכדים ועוד.  
 

"שפעת פרישה":
תופעה שכיחה בקרב אלו המתקרבים לפרישה. הסימפטומים רבים ומגוונים: שכחה, כעס, בלבול, תחושה שאין צורך בי יותר, חרדה.

גברים: מאופיינים בשפעת "חיידקית"... לעיתים נידרש טיפול מקצועי ממש. יש צורך בשיחות כדי להסביר להם כי בסך הכול מדובר בעוד מעגל בחיים. שלב הריפוי מהתחושות הללו יארך זמן רב.

נשים: אם בכלל, הן מאופיינות בשפעת "וויראלית", כזו העוברת בין-לילה. הסיבה העיקרית לכך היא שקל להן יותר למצוא נושאים שימלאו את זמנן הן גמישות ובעלות יכולת להתאים עצמן למגוון רחב של מצבים.

נישואים: תחילתם בריאקציה כימית שלאחר מכן הופכת למערכת יחסים תלויה נפשית ופיזית.

רן חובב
מומחה למיסוי ופרישה
חזרה לרשימת מאמרים
רן חובב מומחה למיסוי ופרישה
072-222-3335, 054-7500405
הארבעה 21 בניין פלטינום ק.9 תל אביב

האתר עוצב ונבנה ע"י חברת קומסטאר פיתוח מערכות © כל הזכויות שמורות