הרשם לניוזלטר
רוצה לקבל עדכונים בנושא הפרישה?
הרשם עכשיו וקבל את עידכוני החקיקה למייל שלך
שם מלא:
כתובת דוא"ל:
שלח
כל המידע בפרישה ובמעבר קריירה
מאמרים
חשבון נפש: "אנשי התמרורים"
קוראי היקרים: בדרך כלל אתם מקבלים ממני מאמרים הכוללים הכוונה ועצות, נוסחאות לחישובי-מס ומונחים מקצועיים שיעזרו לכם בדרככם לפרישה. היום בחרתי לכתוב אודות משהו אחר. לקחתי לעצמי אתנחתא, מין נקודה "באמצע הדרך"...
הדפס מאמר
 
חשבון נפש: "אנשי התמרורים"

השכילו מניסיונם של פורשים


חשבון נפש אנשי התמרורים השכילו מניסיונם של פורשיםקוראי היקרים: בדרך כלל אתם מקבלים ממני מאמרים הכוללים הכוונה ועצות, נוסחאות לחישובי-מס ומונחים מקצועיים שיעזרו לכם בדרככם לפרישה.

היום בחרתי לכתוב אודות משהו אחר. לקחתי לעצמי אתנחתא, מין נקודה "באמצע הדרך" שבה ברצוני לערוך מין סיכום ביניים של המסע שאני עורך: מסע שאתם שותפים לו. מכל אדם שפגשתי בחיי גם לקחתי משהו וגם נתתי. בלעדיכם, קוראי היקרים, היה קשה לי מאד להגשים את החלום.

אספר לכם היום על חלק מהאנשים שהייתי במגע איתם.

לעתים תכופות אני מהרהר באנשים שפגשתי במסע חיי. בעיניי הרבה מהפורשים האלה היו גיבורים. לא כי לחמו במלחמות אלא כי היו בעלי תובנות וחכמת חיים. הם עזרו לי לצמוח ולהיות מי שאני. עם חלקם אני נמצא בקשר. לחלקם אני מתגעגע. אני נושא עמי תובנות שאספתי מאותם אנשים יקרים. אני קורא להם "אנשי התמרורים". מדוע? כי אנשים אלה הם היכולים לספק עצות, "טיפים" ורמזים. הם לא יוכלו לקבל את ההחלטות בעבורך, הקורא. כדאי לעיין היטב היטב בסיפוריהם ולקחת מהם - כל אחד ואחת מכם - תובנה למסעכם האישי.

אספתי כאן כמה סיפורים על התנהלות של פורשים מלקוחותיי. שמותיהם שונו לצורך הסיפור, אך התובנות אמתיות וחשובות. נסו לאמץ לעצמכם חלק מהן.
 

תשואה וסיכון:

דוד הוא לקוח שלי ומשמש כרואה חשבון בחברה ציבורית גדולה. יום אחד ביקש לשוחח איתי. הגעתי לביתו ועל השולחן היתה מונחת חוברת של חומר שיווקי שהכותרת שלו: "שעתיים ביום ויש לך משכורת. ממש כסף קל... קורס למסחר בני"ע"

דוד שאל אותי: "מה דעתך רן?"

עניתי: "אמור לי: אם הייתי מציע להחליף אותך בתפקידך לאחר הדרכה קצרה, האם אתה חושב שהייתי מצליח?"

הוא השיב: "כפי הנראה שלא".

הזכרתי לו כי עולם ההשקעות מורכב משנים של אגירה, עיבוד מידע וניסיון נצבר שאין לו תחליף, לבטח לא בקורס אחד של חודש ומקריאת החומר המצורף בחוברת. המסחר בניירות ונגזרים (אופציות) הינו מגרשם של מקצוענים. זה מתכון ופוטנציאל למפח נפש ולהפסד כספי.

אשתו של דוד, שנכחה במפגש, אמרה אף היא: "זה מה שאמרתי לו אבל הוא מתעקש..." הבנתי מהר מאד שדוד נחוש. אמרתי לו: "שמע בעצתי: אם אתה מתעקש לנסות, הגבל את עצמך בסכום ותהיה מחויב רק לו. נסה ותראה. אם תהפוך למומחה - תמיד תוכל להגדיל את השקעתך. אם לא, אז לא נורא..."

סכמתי אתו כי סכום ההשקעה יהיה 200,000 ש"ח. אמרתי כי אשמח אם יעדכן אותי לאחר כמה חודשים.

בשיחת טלפון שקבלתי ערב אחד, סיפרה לי אשתו כי בעלה הפסיד את כל כספו. הסתבר כי בחברת ההשקעות שבה פעל דוד הייתה הונאה. היא אמרה כי הוא אינו חש בנוח לדבר לשתף אותי, למרות שרצה מאד. היא ביקשה ממני להתקשר אליו ביזמתי ולאחר כמה ימים טלפנתי אליו וגם נפגשנו. במהלך השיחה התוודה דוד בפניי כי הפסד הכסף "כואב" לו. הוא נזכר במשפט שאמרתי על כך שלימודים הם רק הפתיח. כדי להיחשב מקצוען יש לחוות חוויות רבות ונחוץ גם ניסיון.

הוספתי ואמרתי לו: "ההפסד הזה יכול להיות הרווח הגדול ביותר שלך, אם למדת את הלקח".
 

שיתוף:

שמעון יצא לפרישה מוקדמת. בעברו היה רב חובל וככזה היה רגיל לכך שהכל מרוכז בידו. רעייתו מעולם לא התעניינה או שאלה בענייני כספים. במשך שנים ביקשתי ואמרתי: "שמעון, איש אינו יודע מתי יגיע יומו. במקרה של פטירתך חו"ח, הצד הנותר – אשתך – תהיה שרוי בלחצים ובקשיים, במיוחד כשלא הייתה מעורבת בניהול הפיננסי".

לימים חלה שמעון ונפטר. כאשר הגעתי לביתם לניחום אבלים, המשפט הראשון שאמרה אלמנתו היה "רן, אמור לי מה אעשה ואיך אסתדר"?

ידעתי שאין לה כל צורך לדאוג כלכלית. ישבתי לצידה ואמרתי לה: "אין לך כל צורך לדאוג. בעוד מספר ימים נשב יחד ואסביר לך מה עליך לעשות וכיצד את הולכת לחיות".

לקח זמן רב עד שהביטחון של האישה חזר אליה. בחודשים הראשונים הגעתי אליה לעתים תכופות, לפעמים רק כדי לחזור על אותו ההסבר מהביקורים הקודמים... החששות שלה המשיכו להיות גדולים. בעקבות המקרה הדהדה בראשי המחשבה: שיתוף אינו מלמד כי שניים חייבים לאחוז בהגה. שיתוף מלמד כי, במקרה הצורך, האחר יכול להחזיק בהגה.
 

מוטבים/יורשים:

ראובן התחתן שלוש פעמים במהלך חייו. הוא היה אדם בעל תשוקה לחיים, הקים ובנה חברות, חי את חייו תמיד כפי שהוא היה רוצה לחיות. במשך שנים רבות זכיתי ללוות אותו - ותמיד עלתה בשיחותינו הסוגיה של רישום צוואה ומינוי יורשים.

לעיתים כאשר אתה מציק יותר מדי לשור, אתה עלול לחטוף ממנו נגיחה... ניסיתי, פעמים רבות ובעדינות להסביר לראובן את חשיבות רישום הצוואה. הוא אמר תמיד: "אם אערוך צוואה כנראה שאמות... עזוב, יש לי עוד זמן!".

יום אחד נפטר ראובן ללא כל התראה. מניסיון, כבר יכולתי לחזות את הצפוי להתרחש וזה אכן קרה. 24 אנשים ונשים טענו כי להם זכות בירושה. המאבק שנמשך שנים היה כזה שבו כולם מפסידים. האישה שחייתה אתו נאלצה לעזוב את הבית שבו התגוררו.

בדיעבד הבנתי שהאמונה הטפלה אולי נתנה לראובן תחושה טובה מדומה, אך לחיים היא הותירה אי-סדר ופתח לקרבות ומאבקים מיותרים.

אם נותיר אחרינו מורשת סדורה בצורת צוואה רשומה ייתכן וחלק מהנותרים בחיים יהיו שמחים וחלק ממורמרים וכועסים, אך קרבות לא יהיו. כל אחד יקבל את החלק שייעדנו לו.
 

פרישה, אהבה, כסף:

יוסי, שהוא רופא מכובד, היה עסוק כל ימי חייו בבניית הקליניקה הרפואית שלו, ששמה יצא למרחקים. לאחר שנים ארוכות של בניית העסק נכנסה יום אחד למרפאתו פציינטית חדשה ויוסי נשבה בקסמיה. הוא ביקש ממני להגיע לפגישה אתו בבית קפה בטענה כי יש לו שיחה חשובה לנהל אתי וכי הוא מחכה לשמוע את דעתי.
ישבנו יחד ואני שתמיד הערצתי עליו כאדם חזק, המסוגל אפילו לשתול לעצמו כנפיים, אדם שתמיד עשה מה שרצה, ראיתי פתאום לפני שהאיש הגדול הזה מספר לי סיפור אהבה!...

הוא אמר: "איני יודע מה לעשות. על סמך ההיכרות רבת-השנים שלנו, אני זקוק לראש שלך. מה אתה חושב שעליי לעשות?

עניתי: "יוסי ידידי. איני מבין גדול באהבה, אך אני מחשיב עצמי כמי שמבין קצת בשבילי החיים. אתה תהיה חייב לקבל החלטה. לא תוכל להמשיך ולחיות כך. אם אתה חושב כי הגברת שמצאת והתאהבת בה היא האחת שלך, אני מניח כי יש כאלה שהיו שאומרים לך ללכת בעקבות לבבך. אך זכור את מה שאתה עלול להותיר מאחור: האישה שהלכה אתך, הילדים ועוד רגע הנכדים. חשוב היטב. איני יכול לומר לך מה עלייך לעשות, אבל אני יכול לומר לך שלכל החלטה תהיינה השלכות. חלקן תהיינה כאלה שבגינן לא ניתן להחזיר את הגלגל לאחור".

המסר מסיפור זה הוא שכנראה אין גיל לאהבה. כשאנחנו מתבגרים אין זה אומר שאנחנו נעשים יותר חכמים.
 

תיקון 190:

"קסם קופת הגמל": לאחר החלתו של תיקון 190 זיהו בתי ההשקעות את פוטנציאל גיוס הכספים. אברהם פרש מעבודתו ובמפגש עם סוכן חברת השקעות הוצע לו להפקיד את הכספים בקופת גמל. הוסבר לו כי מדובר במקלט מס - שכן הרווחים חייבים במס מופחת של 15% נומינאלי, הכסף נזיל בכל זמן שירצה ומס רווח ההון יהיה פחות מכל אלטרנטיבה ניהול השקעות אחרת.

בהתאם לכך, הפקיד אברהם בקופ"ג סכום גדול מהכספים שחסך במהלך שנות עבודתו. לאחר כמה חודשים ביקש אברהם למשוך את כספו כדי לעזור לבנו ברכישת דירה. הסתבר כי מציע התכנית לא בדק כלל האם לאברהם יש פנסיה! כזכור, בתנאי תיקון 190, אחד התנאים הוא קצבת מטרה מינימאלית בסך  4,500 ש"ח. בהעדר קצבה כזו אברהם לא יוכל למשוך את הכספים הפטורים שהפקיד, אלא בתשלום מס. 
 

דחיית קצבה:

יהודה התקשר אלי וביקש להגיע לפגישת ייעוץ יחד עם רעייתו. במהלך הפגישה סיפר כי הוא בעל פוליסת ביטוח מנהלים וותיקה ואילו גילו הוא 68.  את הקצבה הוא היה יכול לקבל כבר מגיל 65, אבל בעצת "מומחים לפרישה" דחה את קבלתה. ה"יועצים" הציעו לו לדחות את קבלת הקצבה, בטענה כי ככל שידחה את קבלתה היא תגדל ותזכה אותו בסכום חודשי גדול יותר.

ביקשתי ממנו לומר מהו סכום הקצבה שהוצע לו בגיל 65 (שהוא 5,300 ש"ח) ומה הסכום שיקבל כעבור שנה (שהוא 5,750 ₪). הווה אומר כי יהודה נידרש שלא לקבל 5,300X12=63,300 ₪ תמורת תוספת 450 ₪. בחישוב פשוט: ההשקעה 63,300 ₪ תוחזר לאחר כ- 12 שנה, שלא לציין את העובדה כי בזמן שהוא "מתאפק" לממש את זכותו לקבלת הקצבה, הוא נדרש למשוך מחסכונות שצבר. יהודה הבין מיד כי אין כל טעם בהמשך "ההתאפקות" של משיכת הקצבה. הדבר הראשון שהוא עומד לעשות עתה הוא לתבוע את זכותו לקצבה.

זה "תמרור אנושי" נוסף: כדי לראות את כל התמונה צריך לראות את כל הפרטים הקטנים. רק לאחר מכן ניתן לקבל ולהגיע למסקנה חכמה.
 

תשואות ו"קוסמים":

מנחם הוא לקוח שלי כבר שנים ארוכות. הוא ביקש ממני להיפגש עם בתו וחתנו. על הפרק: השקעת כספים. כשנפגשנו שאלתי את הזוג מה מקור הכספים.

הם ענו: "ממכירת דירה".

"ומה אתם מתכוונים לעשות?" שאלתי

"לרכוש דירה" ענו. 

"הבנתי" אמרתי. "עצתי לכם: שמרו את הכספים בבנק, גם אם בפיקדון בנקאי. לכסף יש כתובת בטווח הקצר/הבינוני".

"אבל אין ריבית בפיקדון" ענה החתן.

"נכון, אבל גם אין סיכון!" התעקשתי. "אין מקום לחשוף לסיכונים כסף של משפחה, המיועד לרכישת דירה". קיוויתי כי זה מה שהם יעשו. לאחר כמה חודשים הסתבר לי כי הוצע להם להשקיע בקרן נדל"ן. בעל הקרן הציג עצמו כאחד שמסוגל לתת תשואות גבוהות בהעדר סיכון. לאחר זמן-מה פשטה קרן ההשקעות את הרגל וה"קוסם" התגלה כשרלטן. הזוג הפסיד כמיליון שקלים. מנחם שיתף אותי במידע וביקש ממני שאפגש עם הזוג ואכן פגשתי בהם כמה פעמים. ההפסד הזה הפך למקור למתחים, מריבות ואי-שקט בין השניים. הזכרתי להם כי לשניהם משפחה משותפת ומעל לכל נמצאים הילדים. הילדים לא מבינים ואינם יודעים לכמת את ההפסד. הם רואים רק מריבות ומתחים.

עכשיו הבינו בני הזוג שתשואה היא כמעט תמיד קורלציה של מוכנות לקחת סיכון. כאשר כל העתיד שלהם עדיין לפניהם הם יהיו חייבים ללמוד ולהמשיך קדימה.
 

השקעות אלטרנטיביות:

בשנת 2007 פגשתי בשני חברים טובים (בסלנג "אכלו מאותו המסטינג"). לאחר למידה וניתוח הצעתי לשניהם לנהל תיק המושקע בחברה מבוקרת ומפוקחת בניהול ניגזרים פיננסים. הסברתי להם את הסיכונים והסיכויים. שניהם הלכו לפתוח לצורך ההשקעה חשבון בבנק.

האחד פתח את החשבון. השני התקשר ואמר שחבר אחר שלו העלה בו חששות והוא החליט שלא לפתוח את החשבון. כמובן כיבדתי את רצונו.

לימים, בשנת 2008, זה שפתח את החשבון זכה להרוויח מאות אחוזים על השקעתו. כאשר ישבו השניים ושוחחו על כך התקשר השני אלי ושאל: "מדוע לא לחצת עלי אז לפתוח את החשבון"?

עניתי כי לשקט הנפשי שלו אין מחיר.

לעצמי אמרתי כי לקיחת סיכונים מחושבים בחיים היא הכרחית למי שרוצה לכבוש פסגות. הפסד/רווח אינם תוצאה של סיפורים או חששות, אלא תוצאה של תהליכים שמובילים אנשי מקצוע. השקעה לא יכולה להיות מסוכנת. המרכיב האנושי כן!
 
חוב וותק פיצויים ייעוד לקצבה:

באחד הימים התקשר אלי לקוח וביקש את עזרתי: כמה חודשים לפני הפרישה נפגש עם נציג של אחת מחברות ההשקעה. זה הציע לו להפקיד את כל סכום חוב הוותק של המעסיק, בכפוף לתקנות (על פני 3 שנות מס דהיינו 1/3 בכל שנה), לקופת גמל בניהול בית ההשקעות שבו עבד. זאת כדי שיוכל ליעד לקצבה ולפתור עצמו מתשלום מס. הנציג הבטיח לו כי לאחר כמה שנים יוכל למשוך את הכסף בפטור ממס, כך שלמראית עין נוצר חיסכון של עשרות אלפי שקלים. לאחר שנתיים, כאשר ביקש הלקוח לממש את הבטחתו של הנציג, מס ההכנסה דרש ממנו לשלם מס 35% על הסכום שיועד לקצבה.
 
שאלתי אותו מדוע הוא פונה אלי עכשיו.

האיש ענה: "התייעצתי אתך לפני הפעולה. הזהרת אותי אז. חשבתי לעצמי: אולי יש לך עכשיו עצה שתוכל לסייע לי"

בסופו של התהליך ובדיקת מכלול האפשרויות, החל האיש לקבל קיצבה. סכום הקיצבה שקיבל היה אמנם פטור ממס אולם זו היתה ברירת המחדל: אם היה האיש מבצע פריסת מס פשוטה היה יכול לפטור את עצמו ממסים ולהותיר את כל כספו בידו.

למדתי מ"תמרור אנושי" זה חוק פשוט: כאשר הולכים לרופא עיניים אין לבקש ממנו חוות דעת על מצב הכליות... תחום המיסוי הוא סבוך ומורכב. יש להקפיד שלא לקבל עצה מ"יועצים" שמסתובבים עם דפים יפים והדורים אך אינם בעל מקצוע ורישיון בתכנון מס. זאת כדי שתכנון מס לא יתגלה כמכת מס!
 

בהצלחה
רן חובב – מומחה למיסוי ולפרישה ©
המקצוע שלי הוא הטוב ביותר בעולם.
בזכותה של אשתי אני מה שאני.
 

הנתונים הינם למועד כתיבת המאמר. המידע כולל הערכות ואומדנים שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים/בלתי מעודכנים. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. וכן אין לראות בו כהמלצה לקנות ו/או למכור את ני"ע המוזכרים בו ו/או ני"ע אחרים. המידע המוצג הוא לידיעה בלבד. ולא מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. הכותב לא אחראי לכל נזק. אובדן. הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא. לרבות ישיר ו/או עקיף. שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה. כולו או חלקו. ככל שייגרמו. ולאמת חייב כי שימוש במידע הכלול במסמך זה עשוי ליצור רווחים בידי העושה בו שימוש. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו.

קרדיט תמונות:

Stuart Miles

 
 
חזרה לרשימת מאמרים
רן חובב מומחה למיסוי ופרישה
072-222-3335, 054-7500405
הארבעה 21 בניין פלטינום ק.9 תל אביב

האתר עוצב ונבנה ע"י חברת קומסטאר פיתוח מערכות © כל הזכויות שמורות