הרשם לניוזלטר
רוצה לקבל עדכונים בנושא הפרישה?
הרשם עכשיו וקבל את עידכוני החקיקה למייל שלך
שם מלא:
כתובת דוא"ל:
שלח
כל המידע בפרישה ובמעבר קריירה
מאמרים
מסתגלים לפרישה
פרישה היא לא רק אירוע כלכלי. היא - קודם כל - אירוע הסתגלותי. יש שוני של ממש בין לדמיין את עצמך כפורש ובין היום שבו אתה "תולה את הנעליים". זה כל כך שונה מאחד לאחד – וגם ממין למין. הנשים הם חזקות יותר ומסתגלות לשינוי מהר יותר. יש להן גמישות שכזו – אולי תכונה מולדת. אצל גברים פרישה היא אירוע הרבה יותר מהותי ואולי אף טראומטי. הם פחות גמישים באופיים והחשש לכניסה לחיים של שגרה מלחיץ אותם.
הדפס מאמר

מסתגלים לפרישהבהרצאותיי אני חש לפעמים כמנצח על תזמורת. אני המנצח והקהל הוא כלי הנגינה. בתזמורת יש לכל כלי וכלי את האופי והצליל שלו. הצירוף שלהם הוא המוזיקה, הגורמת לך להתרגש ולרגש. כך זה בדרך-כלל, אולם ישנם מקומות בהם כל הנוכחים = "הכלים" בתזמורת הופכים למצלתיים... וגם לא מנגנים את אותם התווים. מתי זה קורה? כאשר בהרצאתי אנחנו מגיעים לנקודה בה שואלים הנוכחים: "רגע, אמור לנו איך בכלל מסתגלים לכך שפרשנו?".

רוב בני האדם אדם הורגלו לתפקד במסלול אחד. פרישה היא לא רק אירוע כלכלי. היא - קודם כל - אירוע הסתגלותי. יש שוני של ממש בין לדמיין את עצמך כפורש ובין היום שבו אתה "תולה את הנעליים". זה כל כך שונה מאחד לאחד – וגם ממין למין. הנשים הם חזקות יותר ומסתגלות לשינוי מהר יותר. יש להן גמישות שכזו – אולי תכונה מולדת. אצל גברים פרישה היא אירוע הרבה יותר מהותי ואולי אף טראומטי. הם פחות גמישים באופיים והחשש לכניסה לחיים של שגרה מלחיץ אותם.מתוך "מחברת הסודות" שלי אני מציע בזאת לכם מספר צעדים ועצות מעשיות למסתגלים לחיים חדשים. ברוך בואכם פורשים יקרים!
 1. תקציב: עבדתם לא מעט שנים. כסיפור הנמלה שאגרה את מזונה, כך אתם טיפסתם במעלה המסלול, חסכתם והקפדתם. כל זאת כדי שיהיו לכם "מאגרים". בעצם, עכשיו אתם רק מתחילים לחיות! חזרתם להיות זוג צעיר עם חלומות, יעדים ורצונות. לכן אתם חייבים להיצמד לתקציב אותו תכננתם מראש. מספרים הם לא דבר קדוש, אך בעידן שבו כל הכספים משתתפים ברווחים, בקרת תקציב חשובה. זהו את ההבדל בין הוצאות שוטפות חודשיות לבין הוצאות וודאיות או צפויות, כפי שתרצו: (חתונת ה"גוזלים", עזרה, טיולים ועוד). יש לחשב את אותם התכנונים בתזרים, אך לא כהוצאה שוטפת. יש להעמיד את ניהול הכספים למטרות אלו באופן שונה מניהול יתר הכספים.
 1. דיור: במהלך החיים אנחנו נוטים לקנות בתים גדולים, לבנות ולשפץ כי יש לנו "גוזלים" בקן. הנה מגיע היום שבו יש שקט בחדרים והם הופכים לחדרי אירוח לסוף השבוע למבקרים. כל אחד יודע למה הוא באמת זקוק בסעיף הדיור. ייתכן והגיע הזמן ל"ספור את המזומנים", קרי: מכירת הנכס ורכישת נכס חדש - לרוב קטן יותר - המתאים לצרכים שלכם. יהיו כאלה שיוכלו וירצו להפוך את בית המגורים שלהם כמקור להכנסה נוספת, על ידי חלוקה והשכרת חלקו. כך ניתן להגדיל את ההכנסה החודשית, להקטין את עלויות המחיה ולהשיג חיסכון בתשלומי המיסים והארנונה. אגב: זה נכון גם בהתייחס לכלי הרכב שלכם: כאשר אתם פורשים, שימו דגש על רכבים חסכוניים. נסו שלא להישאר עם מכוניות "זקנות". הן אוהבות לבלות הרבה ב"בתי אבות" – מוסכים.
 1. עבודה: מי מכם שיוכל וירצה - מומלץ ביותר. אם אתם מעוניינים: צאו לעבוד. האמינו לי: זה תורם לכל! לזוגיות, לבריאות, לחברותא ולכיס. אחד האויבים הכי שקטים אך מהותיים להון שצברתם הוא האינפלציה. ככל שתמשיכו לעבוד, תוכלו לממן חלק מעלויות המחיה ע"י השכר שתקבלו ולהמשיך ליהנות מהריביות על הכספים אותם אתם לא צורכים. מניסיוני מצאתי כי מרבית לקוחותיי המגלים גמישות מחשבתית מוצאים להם תעסוקה. חישבו: זו הזדמנות נדירה לעשות דברים שלא יכולתם או לא העזתם לעשות בעברכם - ועוד לקבל על כך תגמול.
   
 2. תחביב: לכל איש יש חלום. אחד ירצה לשחות בבריכה כפי שאף פעם לא היה יכול. האחר ירצה טוש ומכחול ויש מי שחלם לצאת במחול. לכל אחד יש חלום - אז אין זמן טוב יותר מהיום. ישנם חוגים המייחדים את עצמם לקהל הגמלאים, מלימוד פריטה בגיטרה ועד טיסנאות. לעולם לא מאוחר לחלום. אין לו "פג תוקף" והוא לא יעזוב אותך עד שלא תנסה להגשימו.
   
 3. התנדבות: יום אחד ביקרתי בכנסת בירושלים ובקשתי להציג שם דרך שבה ניתן יהיה לשקם את מערכת החינוך. בסיס הרעיון היה גיוס הגמלאים למתנ"סים לשעות הוראה. התמורה - הנחות ופטור ממיסים דוגמת ארנונה והנחות במס הכנסה. כמובן שההטבה או הפטור בהתאם לתרומה לקהילה. אני מאמין כי בשנים הקרובות אצליח לשכנע את המחוקקים שישנה כאן אוכלוסייה ענקית בעלת ניסיון ויכולת לתרום. עד שזה יקרה - לכו להתנדב. מחקרים מלמדים שאנשים העוסקים בפעילות התנדבותית חייהם מאושרים ובריאים יותר. לתת זה כוח. בדקו את האפשרות להתנדב בבית הספר המקומי, במוזיאונים ובמוסדות ציבוריים אחרים. אחד הלקוחות שלי מתנדב בסיוע לאוכלוסייה של בני העדה האתיופית. בכל פעם שהוא משתף אותי בחוויות מפעילותו, אני רואה איזה אושר ניחת על פניו. הוא הגדיל לעשות כאשר חגג לילדים בר מצווה. הם קבלו ממנו משהו שלעולם לא ישכחו והוא יצא ברווח.
   
 4. מעורבות: "גדול ממך ביום, מנוסה ממך בשנה". היום אתם מביטים על הדברים מפרספקטיבה שונה, כל אחד בדרכו שלו. יש לכם דעות מוצקות בהרבה תחומים. אל תתנו לניסיון שלכם ולתובנות ללכת לאיבוד. זה הזמן שלכם להשפיע על עתיד החברה, על המקום שבו יגדלו ילדיכם והצאצאים שלכם. עשו זאת בשבילם. אם תתפקדו לפעילות פוליטית ציבורית כלשהי - עשו זאת בעבורם, כי פעם מישהו אחר עשה זאת בשבילכם, תוכלו גם כך להשפיע על עתידכם. צאו ושנו את העתיד. מישהו עוד יזכיר זאת ויאמר לכם תודה.
   
 5. פעילות: הכי קל יהיה להיתפס לשגרה. לא למדתי רפואה אך אני קורא מחקרים המציינים  כי יש קשר הדוק בין פעילות למצב הבריאות. למי שיודע כי עשויות להיות לו בעיות בתנועה יהיה זה נבון אם יסגל לעצמו מספר תרגילים כדי לשמור את הכושר. כן זה הזמן ליוגה... נסו את הספרייה המקומית, מקום שבו ישנם שפע אירועים. במכוני כושר רבים ישנם מדריכים המומחים באוכלוסיית גמלאים. תרגלו הליכה או ריצה - וכל זאת, כמובן, תחת בקרה מקצועית. המטרה היא לא מדליה אולימפית אלא שמירה על נפש בריאה בגוף בריא.
   
 6. קולומבוס: את אמריקה כבר גילו... לא נורא, אני בטוח שיש מקומות שעליהם קראתם ושמעתם ואתם חשים כי - פשוט - חייבים לראות. אל תוותרו: סעו. זה שיש לכם עכשיו את כל הזמן הפנוי דווקא יוכל להוזיל את העלויות. תכננו  לנסוע בתקופות שהן העונות הרגועות (והזולות) יותר. יש לי לקוחות הפעילים ברשת חברתית של אירוח הדדי. ישנן חברות טיולים גדולות המתמחות בארגון טיולים לגמלאים. נצלו את ההזדמנויות.
   
 7. ידע: לו רק הייתם יודעים כמה ידע צברתם במגוון רחב של תחומים! לפני שנים ביקשתי לערוך ניסוי: השארתי אצל מספר פורשים מחברת וביקשתי מהם שבכל פעם שהם נזכרים  בתובנה שאספו עם השנים - שירשמו אותה. אחרי שנה אחת אספתי יותר מ- 3,000 עצות שונות. חשבו מה יקרה אם כל אחד מכם יאמץ לעצמו מחברת כזו. ביום מן הימים תוכלו אף לכרוך אותה ותעניקו כמתנה לצאצאים.
   
 8. סטודנט: ספסל הלימודים ממש קורא לכם. הפעם לא כדי לעמוד בלחץ המבחנים. אתם ממש לא זקוקים לתואר. אתם לומדים כי אתם פשוט סקרנים. רוצים לדעת מי היה הורדוס ומה היו מעלליה של מלכת שבא. הלימודים הם גם אימון למוח. שומרים כושר מחשבה. הנה הזמן ללימודים ללא לחץ זמן. תיהנו.
   
 9. לב אוהב: עשו הכול בלב אוהב. גלו אמון בכל מי שסובב אתכם. לפתע תיווכחו שהסביבה מאמינה בכם והדרך מאירה לכם פנים.
 
בהצלחה,
רן חובב


רוצה לקבל ייעוץ וליווי אישי בפרישה?
מעוניין בתוכנית אישית משפחתית ל"חירות כלכלית" בפרישה?
רוצה להפחית את המס על מענקי הפרישה?

--לחץ כאן כדי למלא פרטיך ונחזור אליך במהרה--
חזרה לרשימת מאמרים
רן חובב מומחה למיסוי ופרישה
072-222-3335, 054-7500405
הארבעה 21 בניין פלטינום ק.9 תל אביב

האתר עוצב ונבנה ע"י חברת קומסטאר פיתוח מערכות © כל הזכויות שמורות