הרשם לניוזלטר
רוצה לקבל עדכונים בנושא הפרישה?
הרשם עכשיו וקבל את עידכוני החקיקה למייל שלך
שם מלא:
כתובת דוא"ל:
שלח
כל המידע בפרישה ובמעבר קריירה
מאמרים
אל תהיה יועץ היה מנהיג
האם משה רבנו היה הופך לדמות החשובה ביותר בתולדות עם ישראל אם היה רק יועץ? אם היה רק מייעץ לבני ישראל לצאת ממצרים לכיוון כנען, ולא הופך למהיג, העומד בראש המחנה, האם היינו זוכרים אותו? בארבעה מספרי התורה
הדפס מאמר

אל תהייה יועץ. היה מנהיג.

מהו יועץ למנהיגות?

 

אל תהיה יועץ היה מנהיגהאם משה רבנו היה הופך לדמות החשובה ביותר בתולדות עם ישראל אם היה רק יועץ? אם היה רק מייעץ לבני ישראל לצאת ממצרים לכיוון כנען, ולא הופך למהיג, העומד בראש המחנה, האם היינו זוכרים אותו? בארבעה מספרי התורה: "שמות", "ויקרא", "במדבר" ו"דברים", מסופר רבות כמה היה מאבקו של משה קשה ומורכב. הקורא הנבון ישאל: מדוע הוא היה צריך את"כאב הראש" הזה ואת התסכול מעמו שלו? רק תחושת שליחות עמוקה ביותר, יחד עם קרבה לאלוהים (ולא מעט דירבון מידי שמיים...)
הפכו אותו למנהיג בלתי-נשכח.

כילד, לא הבנתי מדוע הסכים משה לעמוד בראש המחנה ואיך גרם לכולם ללכת בעקבותיו, ארבעים שנה במדבר. האחריות שבמעשהו הפעימה אותי. רק לימים, כשבגרתי, הבנתי כי בכל תחום בחיים ניתן לנסות להכנס לנעליו של משה: לפעול בכל עיסוק עם הרצון והדחף ואף האהבה. סביבך יהיו כאלה שיצטרפו אליך למסע... לחיים של שירות, של נתינה ושל השפעה על עתידם של אחרים.

עולם החיסכון לפרישה: דומה מצבו של החוסך לפרישה למלח הנמצא בלב ים, בספינה קטנה. הים רוגש והגלים מטלטלים את כלי-השיט מצד לצד. המלח המודאג מחפש היכן היא אימא אדמה... היכן ניתן לחוש בטוחים במערכת מס. לפתע מגיחה מולו ספינה ענקית, עוצרת לרגע ומהגשר יוצא אדם ושואל: "היי! לאן אתם שטים?" המלח משיב: "אנחנו מחפשים חוף מבטחים..." והאיש, ממרומי הגשר, מסמן לו: "שם! אתם חייבים לשוט לשם". למלח המודאג יש חששות וספקות והוא מוכן אפילו לשלם  סכום גדול כדי להגיע לחוף מבטחים - אך הספינה עם הקברניט/יועץ "החכם" מתרחקת כבר. עוד ספינתנו הקטנה מיטלטלת - ולפתע מגיחה ספינה וממנה יוצא אדם אחר, השואל שוב את המלח הרטוב והמאוכזב לאן הוא שט. המלח, המנוסה כבר בתשובות חסרות-ערך, עונה: "אנחנו ? מחפשים חוף מבטחים, ואל תספר לנו שזה הכיוון. את זה אנחנו כבר יודעים". האיש מחייך ועונה: "לא התכוונתי כלל לתת עצות מיותרות, אלא לבקש את רשותכם לרתום את ספינתי לספינתכם הקטנה ולגרור אתכם בעצמי לחוף מבטחים".

איזה ספינה הייתם בוחרים?

ועתה, לענייננו: בתחומי המיסוי והפרישה תם עידן הייעוץ בלבד! צריך הנהגה! מדוע יש תוצאות שונות בתחומים אלה, כאשר לאנשים האמורים לייעץ יש נגישות לאותו המידע והידע המקצועי?  

קיימים כנראה שני מודלים של גישה:
  • יועץ רובוט: כזה שאמנם יש לו נגישות לאותו מאגר מידע, כמו לכל האחרים. השימוש שיעשה אותו יועץ באותו המידע הזמין לכולם, יהיה תלוי ביכולות המקצועיות ובנסיון שרכש במשך השנים. שאל אותו שאלה ותקבל ממנו תשובה מקצועית.
     
  • יועץ מנהיג: הוא זה שלפני שישאל אותך "מה אתה רוצה?", ישאל לשלומך. הוא יבקש ללמוד, בעדינות ובזהירות המתבקשת, על מצבך. הוא אינו "יועץ רוחני" וגם לא פסיכולוג, אך הוא בעל כישורים נוספים, המאפשרים לו לדעת, מאותו מאגר הידע המקצועי, לשלוף את הפיתרון הנכון לחיים שלך ושל היקרים לך. בנוסף הוא יציע לך את עצמו "כחבר" למסע הפרישה. הוא לא רק יאמר לך מה אתה צריך לעשות. ראשית הוא יפשט אתך את הבעייה, את ה"למה" וה"איך" ואחר כך תבצעו ביחד את הנדרש.   
חיסכון לפרישה: מהו סדר השאלות הנכונות?
תהייה זו טעות לקשור את תקופת הפרישה רק לענייני כספים, אך כמובן שיש קשר. ברור לכל שתחילת הדרך לקראת שנות הפרישה קשורה להגשמת חלומות וצרכים של הפורשים. תפקיד היועצים והמנהיגים הוא להקשיב ולשמוע בתחילה, ורק אחר כך לסלול דרכים. יועצים - מנהיגים חייבים לשקף את המציאות ולהביא את הפורשים קרוב ככל האפשר להגשמתם של החלומות והיעדים.

העובדה שאנשים מתבגרים וצוברים שנים, אינה הופכת אותם בהכרח לחכמים או זהירים יותר. הקשר בין גיל, השכלה והתנהגות הוא לעתים מקרי. תפקידו של יועץ - מנהיג הוא לתפקד כ"שומר הראש", המשגיח בשער. זה שיעמוד שם תמיד, בכל תקופה ועונה. גם בעת סערה וגשם. תפקידו להמשיך ולשמור, גם אם הוא בעצמו נרטב וספוג-מים, אך נותר נאמן לחלומותיהם של אלו שנותרו בבית.

מתי היה נדרש רק ייעוץ פרישה? פעם הייתה כאן מדינה שבה יכולים היו הפורשים לסמוך על הבטחות תשואה. הייתה יכולת לחסוך זכויות, קצרות או ארוכות היה בה ביטחון תעסוקתי. הייתה יכולת לבחור בין אינסוף מוצרי חיסכון והון לקיצבה. אפשר היה לחשב את הקיצבה הצפויה כבר בתחילת החיסכון. באותם ימים, במדינה של פעם, יכול היה הפורש להסתפק בייעוץ.   

מתי נדרש יועץ מנהיג בפרישה?  לעומת זאת, היום אין הבטחת תשואה, אין חיסכון לזכויות, אין ביטחון תעסוקתי, אין בחירה בין הון לקצבה. מה נותר? "יער פנסיוני" עם "חיות חיסכון". בכל פעם שהחוסכים כבר בטוחים שהם בדרך הנכונה, מגיחות מאחורי העצים תקנות חדשות. לעתים קרובות הן מתחפשות... כאילו מבקשות את טובתם של החוסכים, אך כל מה שהן עושות הוא תוספת של תחושת בלבול - ובמקרים רבים אף חוסר אונים. בעת הזו נדרשים היועצים להפוך למנהיגים. בגלל שהתקנות והחוקים משתנים - חדשות לבקרים - והזכויות אינן מתדפקות על דלתות של החוסכים והגמלאים ובגלל שהריבית אינה מובטחת. בשנות עבודתי בתחום הבנתי: אין מקום לייעוץ בלבד. יש תהליך שלם של מסע בייעוץ פרישה הדורש מנהיגות. לא רק  דיבורים והרצאות. חייבים להיות שם, בשטח, כדי ליישם.

ובהיבט האישי: באחד המפגשים האחרונים שלי עם מועמדים לפרישה, אמרתי שבאתי להשפיע. באתי להותיר עקבות. כאשר נשאלתי מדוע, עניתי שתחושותי והסיפוק מהשפעה על עתידו של אדם אחר "מתדלקת" אותי, מעניקה משמעות וזהות לכל עיסוקי. תפקידי וייעודי הוא לדאוג ולטפל באנשים, להובילם ולהנחותם.

מדוע לשאול "למה"?
רוב החוסכים לא יודעים בביטחה מה הם רוצים. הם חוששים מהבלתי-נודע ומעתידו של החיסכון שלהם לפרישה. שאלת "הלמה?" שאני משתמש בה, היא סוג של תחקיר-עומק אישי, תחקיר    המאפשר ליועץ - מנהיג להתחבר באופן מירבי לחלומו של הפורש.

לדוגמה: אדם מעריך שהוא זקוק לתזרים חודשי של 30,000 ש"ח לחודש. תפקידו של היועץ - מנהיג הוא לנסות ולחפש מיידית איך להגיע לתזרים זה - וקודם כל: למה? מדוע מעונין הפורש דווקא בתזרים של 30,000 ש"ח. שאלת ה"למה?" תבהיר את המטרות היעדים של האיש. במקרים רבים מסתבר שחלק מהתזרים מבוסס על הוצאות חד-פעמיות, שאותן אין לכלול בתזרים. ניהול התזרים אמור לשרת את ההוצאות החודשיות השוטפות. ההוצאות החד-פעמיות מחושבות ונמשכות, בהתאם לצרכים, מיתרת ההון הפנויה, כך שהניצול יהיה אופטימלי: שימוש בכספים שלהם הפורש זקוק מדי חודש בחודשו כשייתרת ההון ממשיכה לייצר ריבית. ה"למה?" היא שאלת עומק של הבנה ויצירת חיבור בין היועץ - מנהיג לבין פורש. היא זו שיכולה להתאים מקורות למטרות.

האם ליועץ - מנהיג מותר להיכשל? ההבדל הגדול בין ייעוץ לעשייה נעוץ בכך שיעוץ מקטין את הסיכוי לטעות. עשייה יכולה להביא תוצאות וגם טעויות. יועץ שהוא מנהיג מצוי כל ימי חייו בתהליך של למידה. לאו דווקא למידה אקדמאית או לימוד לתעודה. יועץ - מנהיג לומד מהחיים, מסיק את המסקנות, זוכר את ההצלחות ואפילו מעצים מטעויות. כיצד? בכך שהוא לומד מהן, מסיק את המסקנות וסולל דרכים חדשות.

כיצד תזהה יועץ שהוא מנהיג? הוא לא רק יאמר לך מהו המסלול הטוב ביותר בעבורך לבניית תזרים בפרישה, אלא אם תעניק לו את המנדט לפעול למענך, הוא יהיה זה שייקח אותך ליעדך.

מהם הכישורים הנדרשים מיועץ - מנהיג לפרישה: בעת הזאת נדרש מיועץ שהוא גם מנהיג להיות בעל שליטה וידע בכל תחומי מאגרי החיסכון לפרישה, כמו פיננסית, ריאלית , נדל"ן. הוא חייב להיות בעל ידע מקצועי ומומחיות יתרה במיסוי, וגם קשרים מתאימים עם אנשי מקצוע בתחומים רבים ומגוונים.

לדוגמה: בשנים האחרונות העמקתי את הידע שלי על ידי לימוד בתחום הנדל"ן. העמקה זו הביאה אותי לנסיעות רבות ברחבי המדינה. עשיתי זאת מתוך הבנה שנדל"ן אינו נסב רק אחר ריבית, אלא הוא הגורם המכריע בדמוגרפיה ובהתחדשות העירונית ושל פרויקטים עתידיים של פינוי ובינוי. במסע הזה חיפשתי ומצאתי את האנשים הנכונים: אנשי מקצוע שאינם רק מוכרי בתים, אלא מבינים אנשים החלומות ואת חלומותיהם. הם יודעים להתאים את העסקאות ללקוחותיהם. אספתי לי חבורה קטנה של מתווכי נדל"ן ועורכי דין, אנשים מבינים ורגישים לצרכים, המכירים את הדרכים שבהן ניתן להניח יסודות נדל"ן נכונים - כדי שבעתיד ישרתו חלומות גדולים.

סיכום: אין סיפוק גדול יותר ותחושת הגשמה עצמית מהשפעה חיובית שיש לאדם על האחר. אנו נמצאים בעידן שבו הכל נמדד לטווח קצר. הרוב מחפש מעליות במקום לטפס על המדרגות. מי שיבחר להיות מהמובילים ראוי שידע ויוכל "לספוג" ולנווט בכל התקופות. חיים של עשייה יכולים להביא גם לטעויות, אך היכולת ללמוד תוך כדי תנועה ולתקן, תוביל בסוף קדימה.

זה מאמר אותו רציתי לכתוב ולהפיצו בין קוראי מזה זמן רב, לאחר שבשנים האחרונות הבנתי כמה המקצוע שלי הוא הטוב ביותר בעולם!.

בהצלחה,
רן חובב, מומחה למיסוי ולפרישה ©
 המקצוע שלי הוא הטוב ביותר בעולם. בזכותה של אשתי אני מה שאני

הנתונים הינם למועד כתיבת המאמר. המידע כולל הערכות ואומדנים שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים/בלתי מעודכנים. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ, המידע המוצג הוא לידיעה בלבד, ולא מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. הכותב לא אחראי לכל נזק, אובדן, הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא, לרבות ישיר ו/או עקיף, שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה, כולו או חלקו, ככל שייגרמו, ולא מתחייב כי שימוש במידע הכלול במסמך זה עשוי ליצור רווחים בידיה עושה בו שימוש. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית..
 
קרדיט תמונה:

 Joykid
http://www.freedigitalphotos.net
 
 
חזרה לרשימת מאמרים
רן חובב מומחה למיסוי ופרישה
072-222-3335, 054-7500405
הארבעה 21 בניין פלטינום ק.9 תל אביב

האתר עוצב ונבנה ע"י חברת קומסטאר פיתוח מערכות © כל הזכויות שמורות