הרשם לניוזלטר
רוצה לקבל עדכונים בנושא הפרישה?
הרשם עכשיו וקבל את עידכוני החקיקה למייל שלך
שם מלא:
כתובת דוא"ל:
שלח
כל המידע בפרישה ובמעבר קריירה
מאמרים
ההתמדה היא התכונה המתגמלת ביותר בתכנון פרישה
נתחיל בסיפור אגדה קצר ומוסר השכל בצידו: בעיירה אחת נפוצה שמועה כי בעוד מספר ימים יגיע אליה איש חכם ורב-ידע ששמו יצא למרחקים בשל עצותיו החכמות.
הדפס מאמר
ההתמדה היא התכונה המתגמלת ביותר בתכנון פרישה

התמדה בתכנון פרישה לפנסיהנתחיל בסיפור אגדה קצר ומוסר השכל בצידו:
בעיירה אחת נפוצה שמועה כי בעוד מספר ימים יגיע אליה איש חכם ורב-ידע ששמו יצא למרחקים בשל עצותיו החכמות. איש צעיר מהעיירה שחיפש את עתידו רצה מאד לפגוש את החכם הידוע ולא ידע נפשו מרוב שמחה לקראת בואו.

בעבר, סיפר אביו של הבחור לבנו פעמים רבות אודות האיש המיוחד הזה ולכן הייתה הציפיה גדולה. הפעם הבן ניגש לאביו ואמר: "אבא, לא יאומן, אך האיש החכם שעליו ספרת לי כה הרבה נמצא כרגע בדרכו לעיירה. כולם מחכים לו ורוצים בעצותיו המופלאות".

הביט בו אביו ואמר: "שמע בני. כל הכבוד לעצותיו, אך היום, ממרומי גילי, אשיא לך אני עצה אחת."

"והיא?" שאל הבן.

"אל תחפש מה שהעולם זקוק לו. חפש מה הופך אותך לאדם התורם לחברה".

"אבא, זה כל כך מיושן ואידיאליסטי! אתה לא מבין את הדור הצעיר ואותי. אני רוצה להרוויח כמה שיותר כסף בחיי. אפגוש את היועץ החכם ואשמע לעצותיו".

וכך היה. האיש הצעיר חיכה לתורו במשך שעות ולבסוף מצא את עצמו יושב מול האיש הנערץ.  הוא שאל אותו:

"אמור לי בבקשה, אדוני הנכבד: אני בתחילת דרכי. במה כדאי לי לעסוק?"

השיב לו האיש: "בכל כמה שנים, עם הקידמה משתנים המקצועות הנדרשים. שמע, איש צעיר לעצתי: נסה להיות קשוב לשוק. לדוגמה, בכל פעם שתשמע שהנה נחוצים לפתע לשוק זגגים, לך מיד ולמד זגגות. אם, לאחר שנים, השוק זקוק לפתע לשרברבים - לך ולמד שרברבות. כך תוכל להרוויח סכומי כסף גדולים"
האיש הצעיר הודה לחכם על העצה ויצא ממנו שמח ומאושר. את הצעת אביו לא זכר.

שנים רבות אחר כך עדיין לא הצליח הצעיר להגשים את חלומו להתעשר ולהרוויח סכומים גדולים, למרות שפעל על פי הכוונות היועץ.

כששאלו אותו מדוע לא עשה הון גדול השיב: "במשך השנים נסיתי ליישם את העצות שקבלתי והתניידתי ממקצוע למקצוע. בכל פעם שהגעתי לרמה המקצועית הנדרשת נאלצתי לעבור ולהתמחות בתחום חדש. העולם משתנה בקצב. לו אך הייתה לי הבינה להקשיב לעצתו של אבי ולהתמיד בה!..."


ועתה – למוסר ההשכל מהסיפור ולכמה מסקנות לתחום ההשקעה:

השקעות והתמדה: מדוע כולנו מצחצחים שיניים בקר וערב? כבר בילדותנו למדנו כי התהליך חשוב להיגיינת הפה והשיניים. כך חינכו, תרגלו ואפילו "אילפו" אותנו לפעול כך. הפעולה הפכה להרגל – והתוצאה: שיניים בריאות ולבנות עד גיל מאוחר... ורוב השיניים עדיין בפינו! אותו גישה של התמדה היא גם הסוד הטמון בהצלחה בהשקעות. התמדה - ואיתה גם נכונות להבין, ללמוד ואף להתפתח בדרך. אם בכל פעם שנתקלים בקשיים לא מתמידים אלא משנים אפיקי השקעה, לעולם לא יושגו היעדים הכלכליים שאליהם שואפים.
  • המסקנה: להיות עקביים ולהתמיד. לבחור מדיניות השקעה ולדבוק בה.
תכנון, ייעוץ: רשת האינטרנט עמוסה במידע ובעצות על השקעות. בהרבה מאד אתרים מחכים סרטוני הדרכה ומאמרים של "מומחים" האמורים להכיל את סוד ההצלחה בהשקעות. כל אחד מהם מתיימר בכך שהוא זה ש"פיצח את השיטה". הוא - ורק הוא - הינו זה שאצלו נמצאת הנוסחה להצלחה פיננסית. (בכל פעם כשאני נתקל בסרטון שכזה אני נזכר בסיפור על הדייג שמצא על חוף הים מקום שבו הוא מצליח לדוג המון דגים. הוא מעולם לא סיפר על המקום לדייגים אחרים, אלא ישב בשקט ובנחת ודג דגים ככל שרצה. מדוע היה צריך להעביר את המידע וללמד את האחרים?).
  • מסקנה: ללכת בעקבות יועץ אמין ומנוסה ולא להתפתות ל"מומחים" חדשים לבקרים.
השקעות ורגשות: כל משקיע היה רוצה להשקיע יום אחד סכום כלשהו ולאחר תקופה קצרה לגלות כי הסכום הוכפל או שהתשואה שקיבל גבוהה מתשואת השוק. כסף הוא גורם לדחפים אימפולסיביים ומפעיל רגשות. הריצה הבלתי פוסקת אחרי השגת תשואות גבוהות כרוכה ברצון לקצר דרכים, כדי להגיע למטרה מהר ככל האפשר: כל משקיע מצפה כי לא רק שלא יחסר לו דבר, אלא גם ליקרים לו – בני משפחתו. זאת עוד סיבה לאמוציות חזקות. ישנם אנשי מקצוע המודעים לרגישויות האלה ומכירים את המיתרים הפיננסים שעליהם ניתן לפרוט ולנגן ברגשות אלה. המשקיעים הממוצעים אינם יודעים כי משחקים ברגשותיהם. הם לא מודעים למורכבויות ההשקעה ונוהרים כעדר אחר התשואה הגבוהה המובטחת.
  • המסקנה: בהרבה צמתים של החלטות פיננסיות חייבים להיות מנותקים מהרגשות ומהבטחות ללא בסיס ולנתח באופן רציונלי את האפשרויות.
השקעות ומגמות: תחום ההשקעות הוא "טרנדי" במהותו. בדומה למשחקי ילדים שבכל פעם אחד מהם הוא "אופנתי", כובש את השוק לתקופה קצרה – ואז נעלם. במקומו מגיע אחד חדש. כך הילדים נוהרים ממשחק למשחק, כשהמרוויחים האמיתיים הם הסוחרים. המשקיעים המבוגרים גם הם כילדים: נוהרים מהבטחה להבטחה לרווחים קלים, ממגמה למגמה: "אם כולם רוכשים דירות בארה"ב, אז גם אני! אם כולם משקיעים במניות, אז עכשיו ארכוש גם אני".
  • המסקנה: במקום לנוע בין הטרנדים והמגמות השונות צריך להפוך ל"משקיעים ממוקדים". 
"חדר כושר מנטאלי": כמו ספורטאים המפתחים את שרירי גופם, מגדילים את הסיבולת ואת יכולותם הפיזית, צריך המשקיע לפתח במקביל את ה"מנוע האנושי" החזק ביותר שלו: המנוע המנטלי, הנפשי והרוחני. גם שם - כמו במכון הכושר -  הוא צריך לפתח סיבולת ולהיצמד לכללים, לשמו על הכושר גם ביום סערה וגם ביום מוצף שמש.
  • מסקנה: גם בהשקעות יש קשיים, אך חוזק נפשי יסייע להגשמת החזון.  
כסף וסבון: או "גלגול השקעות". מה הקשר בין כספו של המשקיע ובין סבון? התשובה היא שככל  שמשתמשים יותר בסבון, הוא מגולגל בידיים, נשטף וכמותו הולכת ופוחתת. ככל שהמשקיע יגלגל ויעבור מאפיק השקעות אחד לאחר, התוצאה תהיי קיטון בהון שלו. מחקר חשוב שנערך בנושא, מלמד שהתגובות האמוציונליות של המשקיעים מביאות אותם לפעולת החלפה מהירה בין אפיקי השקעה ונסיונם ללכת בעקבות "משיחי תשואה" מביאות אותם לתוצאה שהרווח שלהם הוא פחות ממחצית הצפוי אלמלא היו נצמדים להשקעות יציבות.
  • מסקנה: כאשר "משתמשים בסבון" - כלומר מזיזים השקעות ומשקיעים כספים בתחלופה גבוהה, רצוי לוודא כי מדובר בחלק מתכנית השקעה מתוכננת היטב ולא תגובה אמוציונלית.
יורד - עולה: בכל יום של מסחר בבורסות ישנם מאות אלפי משקיעים שמוכרים מניה, ומולם מאות אלפים אחרים, הרוכשים את אותה המניה בדיוק. אם ניתן היה לראיין את הצד שמוכר בלבד, כנראה שהמשקיע יקבל אף הוא החלטה להצטרף ולמכור את המניה. אך אם ישמע המשקיע את הקונים בלבד – יש לשער שגם הוא ירכוש אותה... מהי האסטרטגיה הנכונה והמתאימה בניהול חזון ההשקעות ארוכות הטווח?
  • מסקנה: המשקיע חייב תמיד לשאול: "מדוע?". למה רכש את המניה במחיר שבו החליט שהוא הנכון והטוב ביותר ומדוע מכר, אם דבר לא השתנה בנתונים הבסיסיים של המניה ושל הכלכלה. הרי מדובר בסך הכל בשוק, עם תנודות: שוק המניות.
מיקוד: קלישאה מוכרת מתחום ההשקעה היא "פיזור". אך זה יהיה יעיל רק אם המשקיע לומד לעומק כל תחום בו בחר להשקיע, ולא מהחלטת חסרת-בסיס על פיזור ההשקעות. התוצאה עלולה להיות קיצונית: טובה או רעה, אך הכל קשור ביד המקרה. אל למשקיע לנסות להתאים את ההשקעות למגמות. הוא חייב לעבור תהליך של חקירה ולימוד, בו יבהיר לעצמו איזה סוג משקיע הוא ואז יבחר את דרכו האישית.
  • מסקנה: גם אם המשקיע בוחר ביותר מדרך אחת, יש לוודא כי הוא מבין את השלכות בחירתו
 
סיכום: כל חוסך/ת מבין הפורשים יבחר את דרכו. נתיב החיסכון הוא אישי: האחד יחסוך בחיסכון פנסיוני פיננסי, האחר יחסוך בצבירת נכסים.  חברו יתמחה במסחר במניות. כל הדרכים כשרות.
  • המסקנה: סוד ההצלחה טמון בהתמדה. בהפנמה שחיסכון אינו תוצאה אלא תהליך. ככל שהמשקיע יתמיד, יעמיק, ילמד ויישם את הידע וההבנה, הוא יגיע בבטחה ליעד החיסכון שלו.
 
רן חובב – מומחה למיסוי ולפרישה ©
המקצוע שלי הוא הטוב ביותר בעולם.
בזכותה של אשתי אני מה שאני.
 

הנתונים הינם למועד כתיבת המאמר. המידע כולל הערכות ואומדנים שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים/בלתי מעודכנים. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. וכן אין לראות בו כהמלצה לקנות ו/או למכור את ני"ע המוזכרים בו ו/או ני"ע אחרים. המידע המוצג הוא לידיעה בלבד. ולא מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. הכותב לא אחראי לכל נזק. אובדן. הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא. לרבות ישיר ו/או עקיף. שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה. כולו או חלקו. ככל שייגרמו. ולאמת חייב כי שימוש במידע הכלול במסמך זה עשוי ליצור רווחים בידי העושה בו שימוש. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. 
קרדיט תמונה:
 
jimbophoto.
 

 
חזרה לרשימת מאמרים
רן חובב מומחה למיסוי ופרישה
072-222-3335, 054-7500405
הארבעה 21 בניין פלטינום ק.9 תל אביב

האתר עוצב ונבנה ע"י חברת קומסטאר פיתוח מערכות © כל הזכויות שמורות