הרשם לניוזלטר
רוצה לקבל עדכונים בנושא הפרישה?
הרשם עכשיו וקבל את עידכוני החקיקה למייל שלך
שם מלא:
כתובת דוא"ל:
שלח
כל המידע בפרישה ובמעבר קריירה
מאמרים
סקירות כלכליות: מאי 2014 (כלכלת ארמסטרונג)
נטיית האדם להעריץ דמויות מיוחדות היא עתיקת-יומין: הבוחר להעריץ אדם אחר עושה זאת כי הוא רוצה להיות דומה לו, קרוב אליו ולשייך את הישגיו של הנערץ גם לו עצמו, הוא שואף לחקות את תכונותיו המיוחדות שהן ההופכות אותו למיוחד.
הדפס מאמר
Hovav-letters
כלכלת ארמסטרונג
This “Bull Market” will continue
סקירות כלכליות: מאי 2014

 
כלכת ארמסטרונגנטיית האדם להעריץ דמויות מיוחדות היא עתיקת-יומין: הבוחר להעריץ אדם אחר עושה זאת כי הוא רוצה להיות דומה לו, קרוב אליו ולשייך את הישגיו של הנערץ גם לו עצמו, הוא שואף לחקות את תכונותיו המיוחדות שהן ההופכות אותו למיוחד.

דמות שרכשה לה מעריצים רבים היא זו של רוכב האופניים לאנס ארמסטרונג, שזכה פעמים רבות במרוץ האופניים "טור-דה-פראנס". נדמה היה שהוא הינו ההוכחה לניצחון של הרוח על הגוף. הדוגמה האנושית שנתן הייתה כזו שיכולה לנטוע בקרב מעריציו אמונה כי דבר לא עומד בפני הרצון. שהכול הוא מחסומים נפשיים ולא גופניים. שניתן להתגבר על כל המכשולים, המחלות והקשיים ולכבוש פסגות שאיש לא האמין שיוכל לכבוש. דמות וזו של ארמסטרונג התפוגגה ואבדה באחת, כאשר נודע בעולם כי מי שסובב את דוושות האופניים היו הסטרואידים שנטל ולא רגליו של הרוכב... האיש הצליח לתעתע, לספק אופיום של ציפיות להמונים – וכך התנפצה דמות ושל ארמסטרונג, אליל ההמונים, אל הסלעים.

בניגוד ל"חכמת ההמונים", הפיץ ארמסטרונג את אשליית ההמונים. ההערצה אליו התמשכה לאורך כמה שנים טובות.רובם האמינו (ורק מעטים מאד חשדו!). רבים רצו להיות להידמות לו – עד שהאמת יצאה לאור.

הפעם בחרתי למכתבי את הכותרת  "כלכלת ארמסטרונג". מה שמניע היום את המשקיעים ואת השווקים הם "תותחי הסטרואידים" היורים ללא כל אבחנה ובקרה. כרגע כולם מנסים להאמין, אך כאשר תכה בהם המציאות, היא תהיה מפולת, בדמותה של נפילתו של ארמסטרונג.

כבר כתבתי ואחזור ואכתוב שוב: לא עכשיו! המגמה הנוכחית יכולה להימשך עוד כמה שנים, אך כדאי לזכור את צמד המילים "כלכלת ארמסטרונג"!


ארצות הברית: "גורילה" עשוי מנייר

ארצות הברית: "גורילה" עשוי מניירהמשקיעים הופכים יותר חשדניים. אז מה בכך? לאן הם יברחו? יש אמנם כמה "כיסיי אוויר", אך המגמה נותרה בעינה: השווקים ימשיכו במסע העלייה שלהם. כלכלנים ומשקיעים מאמינים יותר ויותר בהתאוששות כלכלת ארצות הברית. אמונה זו תמשיך ותדחוף את השווקים כלפי מעלה.

בשנת 2008 שלח המשבר את המשקיעים לחפש מקלטים. הם העמידו פנים כמי שמתנזרים ונזהרים מנכסים מסוכנים. כנגד מגמה זו פתחו בנקים מרכזיים את כיסיהם והתחילו לרכוש "נכסים רעילים" ולהזרים מזומנים. כאן טמון הסוד! תהליך זה אינו דומה לשום דבר שנראה בעבר. לכן, מחזוריות העלייה והירידה תהיה שונה מכל המוכר עד היום. ה"גורילות" מהנייר חזקות עכשיו, בגלל הנזילות, הריבית, האלטרנטיבות והציפיות שהם ימשכו את השווקים לשיאים חדשים.

סקטור הבנקאות: מעיון מעמיק בנתונים שפרסמו הבנקים לרבעון הראשון, הם מלמדים כי הכלכלה האמריקאית נעה בדשדוש כלפי מעלה. מרבית הרווחיות של הסקטור הבנקאי הושגה מתוכניות התייעלות. מאידך גם לתוכניות התייעלות יש גבול והמשך הצמיחה של הסקטור הזה תלוי אך ורק בצמיחת המשק האמריקאי. זה מביא למסקנה אחת: לא יכול להיות קיטון בקצב הרכישה של אג"ח על ידי הבנק המרכזי. להיפך. אם המאזנים של הבנקים ייראו כך גם ברבעון השני, ייתכן מאד כי תתרחש הגברת תכניות הרכישה (QE) של הבנק המרכזי הארצות הברית.

אחד הנתונים המשמשים בהערכות כיוון לכלכלה הוא נתוני האבטלה. בחודש האחרון דווח על שיעור בלתי מועסקים של 6.3%, אולם בהעמקה בנתונים מקבלים תמונה שונה לחלוטין. אכן התווספו למשק האמריקאי 288,000 משרות, אך מאידך, שיעור ההשתתפות במעגל העבודה ירד ל-62.8% לעומת 63.2% במארס –והגיע לרמתו הנמוכה ביותר מאז 1978.

המשמעות היא שיותר ויותר אנשים מתייאשים ויוצאים ממעגל מחפשי העבודה. זה כולל צעירים שהשקיעו ולקחו הלוואות לסטודנטים שהתייאשו מלחפש עבודה. שיעור האבטלה האמיתי בארצות הברית חוצה את ה 10%. לא נראה מצב שבו הבנק המרכזי מחליט להעלות את הריבית. אוקטובר 2014 הוא המועד שבו הצהיר ה-Fed כי יסיים את תכניות הרכישה. זה לא עומד לקרות. יש לראות כיצד ארצות הברית מתנהלת מול רוסיה: ממש "גורילה מנייר". אובמה יודע היטב כי סנקציות על רוסיה הן חדשות לא טובות ביחס לדולר. גם כך הדולר הוא מטבע פגום, נכס המייצר כאבי ראש לא קטנים למי שבוחר להחזיק בו כרזרבה. זה עלול ליצור מצב שבו עוד ועוד אנשים יחפשו אלטרנטיבות לדולר. מי יקנה אז את החוב? על כן אין ממש באיומים אודות הטלת סנקציות חריפות על רוסיה.


אירופה: כלכלה ב"אופסייד": ציר צרפת-גרמניה

אירופה כלכלה באופסייד ציר צרפת-גרמניה באירופה מצויים רגע לפני התערבות משמעותית של הבנק המרכזי האירופאי. בנקים מרכזיים יעדיפו אינפלציה על פני דפלציה. זאת בגלל שכך ניתן להקטין יתרות חוב הם יעדיפו תמיד "מאניה" מאשר "דפרסיה"... לפיכך יש לצפות להורדת ריבית נוספת בגוש האירו. ההערכה היא כי מטרתם של הכלים שיושקו תהיה לתמרץ את הכלכלה בנוסח "מזומן להמונים" – ממש בקרוב. ההפקדות של אירו בבנק תזכינה בריבית שלילית ותהייה לכך השפעה ישירה על שער ושל האירו. כלכלה - כזכור – היא משחק של כלים שלובים: כסף נע בין האפיקים. התרחיש הוא שהשווקים באירופה מצויים בפוטנציאל עליה נוסף.

אחד הסקטורים בעלי פוטנציאל עליה משמעותי הוא סקטור הבנקאות. תרחיש של ירידת ריבית טוב ביותר בשבילו. המרווחים בהלוואות שהוא מעניק רק גדלים ואיתם גם גדלה הפעילות הבורסאית. גרמניה, המשויכת ל"ליגת האלופות" ממשיכה לצמוח. לעומתה ה"ברווז" הצרפתי צולע. לטובתה של צרפת יש לציין שהם הצליחו להעביר רפורמות מרחיקות לכת בשוק העבודה וקיצוץ משמעותי בהטבות לעובדים, כולל קיצוץ הסקטור הציבורי. הצרפתים תמיד צועקים: "אחרי! קדימה!" ונשארים מאחור. הפעם הם עשו מה שנידרש ומצופה מהם. יש לנשיא הצרפתי עוד הרבה עבודה, אך הם בהחלט בכיוון הנכון. צרפת נתפסת אחרת כבר היום בעיני המשקיעים.

ההערכה היא כי גרמניה תמשיך לספק נתונים חיוביים ויהיה בה שוק עבודה חזק התומך בהמשך הצמיחה למרות זאת, "הסוס הגרמני", גדול ככל שיהיה, לא מסוגל למשוך את כלכלת אירופה לבדו. על כן קרבה ובאה התערבות מוניטארית בגוש האירו.


סין: מסוכן אבל בטוח:

סין מסוכן אבל בטוחהערכת המשקיעים כלפי הממשל בסין הולכת וגוברת באחת. אחת הבעיות בסין היא המינוף הגדול בתחום הנדל"ן. בהצהרת הממשל נאמר כי הם הולכים לתת לכוחות השוק לקבוע את רמת המחירים. זה אומר כי, בניגוד למה שנעשה בארצות הברית, הם לא יממנו חובות או ידפיסו גירעונות מפלצתיים כי להציל מוסדות. כלומר: אם מוסד פיננסי גדול יגיע למצב של חדלות ופשיטת רגל בשל ניהול כושל - לא יהיה שם "אח גדול" סיני כדי לסייע. הצהרה כזו היא חסרת תקדים וכבדת משקל: מנהלי המוסדות והמשקיעים יודעים שהם חייבים להיות זהירים יותר בלקיחת הסיכונים. זה מצוין עבור סין וטוב למשקיעים.בדרך כלל יש חשש מאמינותם של הסינים והיכולת שלהם לעמוד בהבטחות, אך מה שבטוח: הצהרות כאלו לא נאמרות סתם, אלא הן בגדר הצהרת מדיניות למשקיעים בסין. בעשור או השניים הקרובים הם הולכים להשקיע הרבה כסף על מגזרים מסוימים, כדוגמת תעשייה, מים, חקלאות, פתרונות אנרגיה, טכנולוגיה ירוקה, פתרונות זיהום ועוד. למרות הכל ובשקלול הסיכונים יש לשוק בסין פוטנציאל חיובי.
ישראל Up, up we go!
                          ישראל: Up, up we go!

לכל הקוראים הנאמנים: כתבתי ואכתוב שוב "תור זהב" כלכלי התחיל כבר לפני כשנתיים. השווקים המקומיים ימשיכו במסע העליות. אולם "תור זהב" זה הוא ברובו פיננסי והצמיחה הפיננסית אינה נחלת הכול. הנתונים שמתדלקים את הבעירה בבסיסה הם דמוגרפיה חיובית חזקה, ריבית נמוכה וביקושים ממונפים. איך זה ייגמר? לבטח בבכי! אבל בינתיים הכול יעלה. בעתיד, הריבית הנמוכה (בעיקר בשל שוק הנדל"ן) היא זו שתספק את "יום-הכיפורים" לכלכלה הישראלית.

איך שההיסטוריה חוזרת על עצמה. בדומה למחדל המודיעיני ביום הכיפורים, כשכולם סרבול האמין, אז גם עכשיו הכתובת היא על הקיר. זה לא יקרה עכשיו, אך תוך פחות מעשור יתפתח תרחיש קיצוני ומאיים בשוק הנדל"ן בישראל. בשונה משוק המשכנתאות בארצות הברית (שם יכול רוכש הנכס למסור את הנכס לבנק וכך לפרוע את חובו), כאן לבנקים אין סיכון אמיתי כשהם מאפשרים חלוקה חסרת אחריות של משכנתאות. זאת כי הם יוכלו תמיד להעמיד את החוב לפירעון: בין אם עיקלו את הנכס ומכר ואותו- וגם במידה ונותר החוב לאחר מכן, הם כמובן תובעים ומקבלים את כולו.


איראן: ארץ אוכלת יושביה - עוגן דמוגרפי

איראן ארץ אוכלת יושביה - עוגן דמוגרפימי מפחד מהאיראנים? אני לא! (למרות מוצאה של רעייתי היקרה מאיספהן שבאירן...).הילודה באיראן היא אחת הבעיות המדירות שינה ממי שמתיימר להנהיג את האומה האיראנית. השפעת הדמוגרפיה על הכלכלה אינה מידית אפשר לצמוח בגלל ילודה נמוכה בטווחים הקצרים והבינוניים, אך האטה כלכלית היא תהליך שהולך ומתרחש מידי יום בעטיה של הדמוגרפיה. המשטר באיראן מודע לתופעה ועמד שנים מנגד. אולי כי קל יותר לשלוט באוכלוסייה בעלת משפחות קטנות ואחוז מבוגרים גבוה. לאחרונה נכנס המשטר ל"חרדת דמוגרפיה" ועבר מחלוקת אמצעי מניעה בחינם ועידוד של תהליכי עיקור, למבצעים חסרי תקדים על מנת לעודד את הילודה, כמו חופשת לידה בת תשעה חודשים וחופשת לידה הניתנת במקביל גם לאב הם התעוררו כנראה מעט מאוחר מידי. כדי לצקת בסיס דמוגרפי חזק חייבים לספק ולתת תשתיות של ביטחון כלכלי ואופק תעסוקתי. זה לא מה שיש שם. השלטון האיראני אינו אלא "בריון שכונתי" וקיימת ההנחה שאיראן תגיע למצב דומה לזה של מצריים, בגלל הסנקציות, הדמוגרפיה והרצון לחופש שהיה שם שדוכא, אך יגבר במהרה.

סחורות ומתכות יקרות: Hold Onto Your Gold

סחורות ומתכות יקרות Hold Onto Your Goldמצב של מתיחות פוליטית טוב למשקיעי הסחורות והמתכות היקרות. הוא טוב למתכות אך בעיקר לסחורות: השנה, למרות יבול התירס המשמעותי, המחירים טיפסו. מחירי הקפה כמעט הכפילו עצמם מתחילת השנה. כלל מלאי מוצרי החקלאות נמצא בקרבת השפל ההיסטורי. הביקוש עולה על ההיצע. המלאי הולך ואוזל. הגיל הממוצע של חקלאי בארצות הברית הוא 58 שנים וביפן 66 שנים. יותר ויותר אנשים הולכים ללמוד יחסי ציבור, מנהל עסקים, תקשורת מאשר מחקר חקלאי וחקלאות. כבר היום יש מחסור ממשי בגורמי ייצור (חקלאים).

בהתייחס למתכות היקרות: בכל הקשור לתזמון של השוק, המלאכה מורכבת מאוד. כתבתי ואכתוב שוב: כל משקיע חייב חשיפה למתכות היקרות. רמת המחירים הנוכחית משקפת הזדמנות לשנים הקרובות. המתכות היקרות נמצאות כרגע בתקופת תיקון מחירים: אם המשקיעים היו מעריכים כי מחיר המתכות נמוך מהמקום שבו הוא נמצא היום (1,293$ לזהב ו-20$ לכסף) רמת המחירים הייתה נמוכה מזו. העובדה שמחזיקה את המשקיעים ב"נקודת היכון" דווקא בציפייה לפריצה של מחירים כוללת מספר גורמים. ביניהם רמות החוב הגבוהות של כלכלת ארצות הברית והמסקנה המוחלטת שפוליטיקאים אינם מבינים ואינם יודעים דבר - למעט חשיבה קצרת טווח. התוצאה כרגע היא הדפסת כסף. זאת והעדרו מטבע אחר שיכול למלא את מקומות של הדולר יביאו לנסיקת מחירים. מתי? איש אינו יודע, אך כנראה תוך פחות מעשר שנים מהיום.
 
 
רן חובב – מומחה למיסוי ולפרישה ©
המקצוע שלי הוא הטוב ביותר בעולם.
 
הכותב הינו בעל רישיון בייעוץ מס רישיון פנסיוני ורישיון בניהול תיקי השקעות. הנתונים הינם למועד כתיבת המאמר. המידע כולל הערכות ואומדנים שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים/בלתי מעודכנים. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא, וכן אין לראות בו כהמלצה לקנותו/או למכור את ני"ע המוזכרים בו ו/או ני"ע אחרים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד, ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. הכותב אינו אחראי לכל נזק, אובדן, הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא, לרבות ישיר ו/או עקיף, שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה, כולו או חלקו, ככל שייגרמו, ואינו מתחייב כי שימוש במידע הכלול במסמך זה עשוי ליצור רווחים בידי העושה בו שימוש. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.
 
בכל מה שאני עושה, אני מאמין בקריאת תגר על הקיים. אני מאמין בחשיבה שונה. הדרך שבה אני קורא תגר היא על ידי חשיבה ומעשה בלתי פוסקים, למציאת פתרונות מעשים ומתאימים – פתרונות שיביאו את קהל לקוחותיי לחירות כלכלית בפרישה.

 
קרדיט תמונות:
 

http://media.photobucket.com/user/mully_album/media/Lance_Armstrong_7_23_05.jpg.html?filters[term]=lance%20armstrong&filters[primary]=images&filters[secondary]=videos&sort=1&o=3

Tim Seed

jscreationzs

sirikul

ddpavumba

domdeen

Stuart Miles


חזרה לרשימת מאמרים
רן חובב מומחה למיסוי ופרישה
072-222-3335, 054-7500405
הארבעה 21 בניין פלטינום ק.9 תל אביב

האתר עוצב ונבנה ע"י חברת קומסטאר פיתוח מערכות © כל הזכויות שמורות