הרשם לניוזלטר
רוצה לקבל עדכונים בנושא הפרישה?
הרשם עכשיו וקבל את עידכוני החקיקה למייל שלך
שם מלא:
כתובת דוא"ל:
שלח
כל המידע בפרישה ובמעבר קריירה
מאמרים
עובדים/פורשים "מגדלים" ילדים
במבט לאחור זה נראה כל כך קצר: התינוקות הקטנים נעשו לבוגרים כהרף עין. השנים חלפו עברו והנה, התינוקות יצאו מהעגלה, זחלו, הלכו והתחילו גם לרוץ. פעוטון וגן, בית ספר יסודי וחטיבת-ביניים, תיכון והופ- הם בצבא. המסלול הרגיל כולל גם טיול בעולם ואחר כך הרשמה ללימודים גבוהים.
הדפס מאמר
 
דברו אתם, ספרו להם - ודעו שגם לכם מגיע!
 עובדים/פורשים "מגדלים" ילדים.

 

עובדים פורשים מגדלים ילדיםבמבט לאחור זה נראה כל כך קצר: התינוקות הקטנים נעשו לבוגרים כהרף עין. השנים חלפו עברו והנה, התינוקות יצאו מהעגלה, זחלו, הלכו והתחילו גם לרוץ. פעוטון וגן, בית ספר יסודי וחטיבת-ביניים, תיכון והופ- הם בצבא. המסלול הרגיל כולל גם טיול בעולם ואחר כך הרשמה ללימודים גבוהים. מסלול קבוע שנראה כמתכון מנצח? עד לשלב זה כן. אך מה הלאה? המוקש הממתין להם בדרך הבטוחה הזו הוא שלב הניסיון שלהם להגיע לעצמאות כלכלית.

בניגוד למקובל, הם אינם מפונקים. זה דור חרוץ. לאחר שעברו את כל המסלול מגיע הזמן שלהם להתחיל קריירה ולהקים משפחה. אז הם נתקלים - לראשונה - בכמה מכשולים כלכליים שלעבור אותם יהיה כנראה למעלה מכוחותיהם. העיקרי שבהם הוא שאפילו אם יאחדו את משכורותיהם (הבעל והאשה) לא יוכלו לרכוש לעצמם קורת-גג משלהם. גם בתחומים אחרים ההוצאות כבדות והצעירים נזקקים לעזרה.

ממי? מההורים, כמובן.

וההורים נותנים. כל אחד לפי יכולתו. שולחים ידיים לכיסים, מוציאים ותומכים. זו תופעה נרחבת המתקיימת בכל שדרות הציבור. המדינה כשלה בטיפול באזרחי העתיד בכך שלא נתנה דעתה על יוקר המחייה של צרכי הבסיס. במקומה נכנסו לחלל הריק הזה ההורים. המצב הלך והחמיר ככל שהמחירים (בעיקר של הנכסים) האמירו ועלו, כאשר לא התרחשה במקביל עלייה של ההכנסות האישיות מיגיע כפיים. המשימות הכלכליות הפכו לקשות יותר ויותר, מורכבות ולבסוף לבלתי אפשריות. נכון שלאחר שנים של שתיקה היו ניסיונות של מחאה ויציאה לרחובות, עם הפגנות, מופעי אמנים וסערה ציבורית. מחיר הקוטג' נשאר כשהיה – וההפגנות דעכו לאחר הבטחות ממשלתיות לטיפול בבעיה, הבטחות שנמוגו ומוסמסו בתוך הוועדות שמונו לצורך הטיפול במצב. כך לא עושים מהפכה!

יש חשש שדווקא הדור הבא, דור הילדים של אותם ילדים, הם יהיו אלה שיחוללו כאן מהפכה של ממש.

עד שתחול רעידת אדמה של ממש בתחום זה צריך להסתפק בקיים. התקנות הרבות הקיימות כמעט ואינן מוכרות לציבור. כוונת מאמר זה היא להגדיל את המודעות ולספק מידע שבעזרתו ניתן להקל את המאמץ של העזרה הכלכלית שנותנים העובדים לילדיהם, לפני ואחרי הפרישה מהעבודה. ידע הוא כוח – וגם מקור להכנסה נוספת. יש עובדים ופורשים רבים שאינם מודעים לזכויותיהם. אם החוק מאפשר, כדאי לקחת. כדי לקחת צריך, קודם כל, לדעת. באותה הזדמנות רצוי גם לעדכן את הילדים, לספר להם ולעדכן אותם במשמעויות של הטבות המס והתקנות שנחקקו לטובת הורים לילדים. ידע=כסף!

עליכם, הפורשים מוטלת המשימה: להקל ככל האפשר על הדור הבא. העבירו את המידע לילדיכם, כי הרי כולכם כבר סבא / סבתא ויש לכם נכדים... שגם ילדיכם ייהנו מהטבות מס וישפרו את הכנסתם הפנויה.הטבות במס להורים עם ילדים קטנים:
 
הטבות מס להורים עם ילדים קטנים

החל מה-1 בינואר 2012 נוספו הטבות בתשלום מס ההכנסה הניתנות להורים עובדים שלהם ילדים קטנים. ההטבות במס מאפשרות להגדיל את ההכנסה הפנויה ומסייעות להקל בהוצאות על גידול הילדים. ההקלות במס ניתנות להורים לילדים קטנים באמצעות נקודות זיכוי והן באות לידי ביטוי בהפחתה של סכום המס, כשערכה של כל נקודת זיכוי 218 ₪ לחודש (נכון לינואר 2015).

מילון מונחים:

יחיד מוטב: יחיד שהוא או בן/בת זוגו הגיע לגיל פרישה או עיוור או נכה לפי סעיף 9 (5) לפקודה.

הורה יחיד: שבן זוגו נפטר או שרשום במרשם האוכלוסין בלא פרטי הבן זוג השני.

פעוט: ילד שטרם מלאו לו 4 שנים בשנת המס.

יילוד: ילד בשנת הלידה.

בוגר: ילד בשנה בה מלאו לו 18

נקודות זיכוי בגין פעוט: החל מתאריך 1.1.12 מוענקות נקודות זיכוי גם לאבות לילדים שטרם מלאו להם ארבע שנים בשנת המס (להלן פעוטות).

נקודות הזיכוי ניתנות באופן הבא:
נקודת זיכוי אחת בשנת לידתו של הפעוט ובשנת המס שבה מלאו לו שלוש שנים.
שתי נקודות זיכוי בשנת המס שלאחר שנת לידתו של הפעוט ובשנת המס שלאחריה.

נקודת זיכוי נוספת בגין ילדים עד גיל 5: החל מתאריך 1.1.12 אימהות נהנות מנקודת זיכוי נוספת בעד כל ילד, משנת המס שלאחר שנת לידתו ועד לשנת המס שבה מלאו לו חמש שנים.

נקודת הזיכוי הנוספת היא מעבר לנקודות הזיכוי הרגילות, להן אימהות לילדים זכאיות בגין כל ילד, שהן: מחצית נקודת זיכוי בגין ילוד (נולד בשנת המס) או בגין בוגר (מלאו לו 18 בשנת המס) ונקודת זיכוי אחת בגין כל ילד בגיל שנה עד גיל 17. נקודות זיכוי בגין ילדים ניתנות לאם הילדים ונקודות זיכוי בגין פעוטות ניתנות לאב הילדים.

יחד עם זאת, אם מדובר בבני זוג החיים בנפרד והילדים נמצאים בחזקת האב, נקודות הזיכוי עבור הילדים יינתנו לאב ונקודות הזיכוי בגין פעוטות יינתנו לאם.

כמו כן, הורה יחיד שילדיו בחזקתו יהיה זכאי הן לנקודות הזיכוי בגין הילדים והן לנקודות הזיכוי בגין פעוטות.
 

מצב משפחתי נקודות זיכוי
*רווק
*נשוי ללא ילדים
* אלמן/גרוש ללא ילדים
2.25
*רווקה
*נשואה ללא ילדים  
* אלמנה/גרושה ללא ילדים
2.75
* נשוי שלאשתו (יחיד מוטב) אין הכנסה ואין ילדים
* נער בגיל 16-1
* גבר החי בנפרד ומשלם מזונות בגין ילד (שאיננו פעוט)  שאינו בחזקתו
* אישה נשואה ולה ילד בוגר או יילוד
3.25
 
 
מצב משפחתי נקודות זיכוי
* גבר הורה יחיד ולו ילד בוגר בחזקתו
* אב החי בנפרד ולו יילוד או ילד בוגר בחזקתו
* נערה בגיל  16-18
* אישה נשואה ולה ילד בגיל 6 עד   17
3.75
* אב לפעוט בשנה לאחר שנת לידתו ובשנה שלאחריה (למעט אב החי בנפרד וילדיו בחזקתו(
* גבר הורה יחיד ולו ילד אחד, בגיל 6 עד 17 בחזקתו
* גבר החי בנפרד ולו ילד, בגיל 6 עד 17, בחזקתו
* אישה החיה בנפרד ולה ילד בוגר בחזקתה
4.25
* אישה נשואה ולה ילד בשנה שלאחר לידתו ועד השנה בה מלאו לו  5
* גבר הורה יחיד ולו יילוד בחזקתו
4.75
* אישה הורה יחיד ולה יילוד בחזקתה
* גבר הורה יחיד ולו ילד אחד בגיל 4 או 5 בחזקתו
 *גבר החי בנפרד ומשלם מזונות בגין פעוט, בשנה שלאחר שנת הלידה  ובשנה שבה מלאו לו שנתיים 
   שאיננו בחזקתו
* אב החי בנפרד ולו ילד אחד בגיל שנה עד גיל 5 בחזקתו
 
5.25
* אישה הורה יחיד ולה ילד אחד בגיל 4 או 5 בחזקתה
* אישה החיה בנפרד ולה ילד אחד בגיל שנה עד גיל 5 בחזקתה
* אישה החיה בנפרד ומשלמת מזונות בגין פעוט, בשנה שלאחר שנת הלידה ובשנה שבה מלאו לו 
  שנתיים, שלא בחזקתה
 
5.75
* גבר הורה יחיד ולו פעוט אחד בגיל 3 בחזקתו 6.25
* אישה הורה יחיד ולה פעוט אחד בגיל 3 בחזקתה 6.75
* גבר הורה יחיד ולו פעוט בשנה שלאחר שנת הלידה ובשנה בה מלאו לו שנתיים בחזקתו 7.25
* אישה הורה יחיד ולה פעוט בשנה שלאחר שנת הלידה ובשנה בה מלאו לו שנתיים בחזקתה 7.75
 
 
תהליך מימוש הזכות: בכל שנת מס חדשה נדרשים העובדים השכירים למלא טופס 101 שהוא טופס עדכון פרטים אישיים. יש למלא את הטופס בצורה נכונה ובהקפדה ולוודא מול חשב/ת השכר כי נקודות הזיכוי המגיעות אכן מוענקות בחישוב המס. יהיו מקרים בהם פקיד השומה יבקש אישור מס הכנסה. במקרה כזה יש לגשת לפקיד השומה ולבקש אישור תאום מס, הכולל את כל נקודות זיכוי המגיעות.

בקרה: בסוף כל שנת מס ניתן טופס 106 בו נרשמות כל נקודות הזיכוי המגיעות. יש לבדוק על הרישום ולוודא כי נקודות הזיכוי הובאו בחשבון בחישוב המס. במידה ולא, יש להגיש דו"ח החזר מס במשרדי מס ההכנסה, לצורך מימוש הזכות.

ולתוספת: זכרו, גם לכם מגיע.

יחיד מוטב: הינו מי שהגיע לגיל פרישה (שני בני הזוג). בהתאם לסעיף 37 לפקודת מס הכנסה, אם לבן/בת זוגו אין כל הכנסה, הוא יהיה זכאי לנקודת זיכוי אחת, בתנאי שאחד מהשניים הגיע לגיל פרישה.

במקרה שבו לאחד מבני הזוג נקבעה נכות רפואית מעל 90%, מגיעה נקודת זיכוי לבן/ת הזוג.
אחזקת הורה או בן זוג במוסד סיעודי: סעיף 44 לפקודת מס הכנסה מזכה כל תושב ישראל או את בן/ת זוגו לנקודת זיכוי, במידה ושילם עבור אחזקה במוסד סיעודי של הורה או בן/ת זוג. 
 

רן חובב – מומחה למיסוי ולפרישה ©
המקצוע שלי הוא הטוב ביותר בעולם.
בזכותה של אשתי אני מה שאני.
 
הנתונים הינם למועד כתיבת המאמר. המידע כולל הערכות ואומדנים שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים/בלתי מעודכנים. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. וכן אין לראות בו כהמלצה לקנות ו/או למכור את ני"ע המוזכרים בו ו/או ני"ע אחרים. המידע המוצג הוא לידיעה בלבד. ולא מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. הכותב לא אחראי לכל נזק. אובדן. הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא. לרבות ישיר ו/או עקיף. שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה. כולו או חלקו. ככל שייגרמו. ולאמת חייב כי שימוש במידע הכלול במסמך זה עשוי ליצור רווחים בידי העושה בו שימוש. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.

קרדיט תמונות:

photostock
 
חזרה לרשימת מאמרים
רן חובב מומחה למיסוי ופרישה
072-222-3335, 054-7500405
הארבעה 21 בניין פלטינום ק.9 תל אביב

האתר עוצב ונבנה ע"י חברת קומסטאר פיתוח מערכות © כל הזכויות שמורות