ניהול כלכלת המשפחה לאחר פרישה

מה זה כלכלת המשפחה? האם כלכלת משפחה מתאימה לכל אחד? ובכן בהחלט! כלכלת משפחה זוהי כלכלה שבה אנו נדרשים להעמיד תקציב מוגדר מראש פר חודש על מנת שנוכל לעמוד ביעדים והמטרות שלנו, אחד מהיעדים והמטרות לדוגמא של בני המאה הזו היא המטרה לרכישת בית או לחילופין רכישת קרקע שתוכל להניב לנו פירות עתידיים רבים, כלכלת המשפחה לא מתחילה ומסתיימת רק בדיור אלא בכל נושא הכלכלי של המשפחה שזה: כמה כסף לבזבז על אוכל בחודש, האם לקנות לילד בגד חדש או שהילד ישתמש בבגד אחיו, ועוד נושאים כלכליים מהסוג הנ"ל.

איך לתכנן את כלכלת המשפחה
תכנון לכלכלת המשפחה מתחיל בהגדרת התקציב החודשי שעומד לרשותכם, פורשים רבים בגלל הלחץ מהפרישה מגיעים למצב של שפעת פרישה בה הם אינם ממוקדם ואינם יודעים להגדיר את הנושא הכלכלי בצורה טובה, צריך להבין שאם יש לכם תקציב של 1,000 ₪ בחודש אתם לא יכולים להרשות לעצמכם לבזבז 10,000 ₪ בחודש משום שחובות מתישהו תצטרכו להחזיר, ולכן חשוב לגשת אל יועץ פרישה על מנת שייתן לכם כלי הכנה לקראת פרישה לפנסיה כדי שתוכלו להיות הרבה יותר מוכנים גם מבחינה כלכלית וגם מבחינה נפשית כדי למזער הוצאות שלא רצויות לכם.

תכנון כלכלת המשפחה מתחיל במודעות, ראשית כל תהיו מודעים לכך שאתם יוצאים לפרישה מעבודה, ואתם צריכים לתכנן את כל התקציב המשפחתי בצורה נכונה, אין מקום כאן לפזרנות! דעו שחלק מהאפשרויות שיש לכם הם קבלת הנחות לגמלאים מכל מיני חברות ומוסדות כך שתוכלו להוזיל לעצמכם גם את המחיה על ידי הטבות אלו, ובכך כלכלת המשפחה שלכם תקבל תקציב יותר גדול פר חודש היות ויש לכם אפשרות לקבלת הטבות מכל מיני חברות ומוסדות כמו הטבות לגמלאים במקומות ציבוריים שיכולים לאפשר לכם לרכוש שירותים במחירים טובים יותר מלאזרחים רגילים.

ניהול התקציב בצורה חכמה
אל תחשבו שאם יש לכם תקציב מוגדר מראש לסכום הכולל שלכם החודשי אתם יכולים לישון בשקט, אתם צריכים לדעת גם שיש לכל החלטה שאתם מחליטים גם סיכון כלכלי וזה אומר שאם החלטתם לרכוש נכס יקר דעו לכם שצריך לדעת שגם יש ניהול סיכונים בפרישה כלומר שהסיכונים הם חלק בלתי נפרד מהפרישה ומקבלת ההחלטות בעת פרישה מעבודה על נכס או כל החלטה אחרת שאתם מחליטים בחייכם, חשוב להתייעץ עם יועץ פרישה על מנת לדעת שאתם מקבלים את ההחלטה הנכונה, ומעבר לזה תמיד טוב שיש עוד זוג עיניים, ועוד מוח שיכול להראות לנו מה שאנו לא רואים.

המאמר נכתב ע"י רן חובב מומחה למיסוי ופרישה