פרישה - סקירות כלכליות: האם השוק משוגע?
 
Hovav-Letters: Still Bullish
פרישה - סקירות כלכליות.
האם השוק משוגע?
 
פרישה - סקירות כלכליות. האם השוק משוגע?באחת ההרצאות שנתתי השבוע נשאלתי: "רן, אמור לנו: השווקים לא השתגעו?" "ידידי" עניתי: "השווקים אינם משתגעים מי שמשתגע הם האנשים". בכל פעם זה מעסיקה אותי הבעייה הזו מחדש: האדם נברא כיצור חושב וקיבל שכל כדי שיוכל להפעיל שיקול דעת ויכולת לקבל החלטות. לתוך המבנה המורכב הזה, הקרוי אדם, הותקנו גם מערכות רגשיות, אמוציונאליות. אז איך, בכל המהומה הזו שמעורבים בה שכל ורגש, מתקבלות החלטות?

חששות ותקווה הם צדדים שונים של אמוציות. נסיוני בתחרויות קרב-מגע אני זוכר ימים שלפני אליפות או תחרות גדולה: כל המשתתפים מכינים עצמם מנטאלית ומכריזים כי הם ורק הם יהיו אלופים. כשמגיע לבסוף יום התחרות, רק מעטים מצליחים להתעלות מעל למתח, לנטרל את הרגשות, לעלות על המזרן – ולנצח! מחוויה זו הבנתי: מה שמביא לניצחון אינה מסת שריר, אלא היכולת המנטלית לעמוד בלחצים, לקלוט את כל הנתונים המטרידים, להתעלם מהם ולהיות מרוכז במטרה. רוב בני האנוש הם יצורים יותר רגשיים מרציונליים. בקלות הם יעברו מתקווה לפסימיות ובחזרה.

כמו בתחרויות ספורט, כך גם בכלכלה. עם אמוציות לא מנהלים אסטרטגיה. ככה לא מנצחים בקרבות. היום, בעידן הטכנולוגי שבו כל ידיעה זוכה לעשרות פרשנויות מקצה העולם ועד קצהו, שבו התנודתיות הפכה חדה יותר, חריפה יותר. נדמה לפעמים כי ברגע שמספר מסוים של אנשים בעולם מחליטים שיש משבר - הוא קורה, ללא כל קשר למציאות הכלכלית. זאת תוצאת עודף המידע. קיים גם פרמטר חדש שנכנס לתורת ניהול הסיכונים בשנים האחרונות, המכונה בשם "מדד הפחד". האם באמת השתנו הנתונים? האם השוק השתגע?

לאן פני השווקים? אלה שמחשיבים עצמם כמובילי דרך ומנהלי סיכונים הם אלה שבהחלט יש בידיהם כלים המאפשרים לנסות ולהעריך את קצב האירועים המסחרר. ממש בימים אלה נראה כי העולם משתנה. תהליכים דמוגרפיים משנים יבשות שלמות. מדינות נעלמות. הקיצונים הופכים קיצונים יותר.


דמוגרפיהדמוגרפיה: נדידת עמים, כמו זו המתרחשת כרגע, יכולה - בתכנון מושכל - להפוך למנוף צמיחה. מדינות עשירות עם אוכלוסייה מזדקנת יכולות לראות בהגירה אליהן נכס. בדרך מוקפדת ונכונה ניתן לנצל פוטנציאל למשאב אנושי גדול. מאז מלחמת העולם השנייה שילשה אוכלוסיית העולם את עצמה. בשנים האחרונות הואץ קצב ההזדקנות של האוכלוסייה במדינות המפותחות. יש לכך השלכות רוחביות של האטה בפעילות הכלכלית. בטווח הקצר עלולות מגמות ההגירה ליצור נטל על מהמדינות העשירות, אך הן עשויות ליצור גם הזדמנויות כלכליות בטווח הארוך. אם אירופה תפיק את הלקחים מגלי ההגירה הקודמים ותיישם אותו על גל ההגירה הנוכחי, השינוי הדמוגרפי יהפוך למנוע צמיחה. תהליך שייקח זמן-מה אבל ישתלם בטווחים הארוכים.  


ארצות הבריתארצות הברית: ניתן לשכוח מהעלאת ריבית. דפלציה? בבדיקה מעמיקה של הנתונים הכלכליים בארצות הברית נראה כי היא נמצאת על סיפו של תרחיש דיפלציוני. אם מנטרלים את נתוני מערב ארצות הברית, שם עמדה האינפלציה על 1.35%, כבר באוגוסט 2015 ומתקבלת אינפלציה שלילית. קיימים איזורי צמיחה אנמיים רבים בארה"ב. רק במערבה של אמריקה היה מדד המחירים לצרכן חיובי. כל הצמיחה בשמונת חודשים אחרונים מגיעה ממערב ארצות הברית. בדו"ח של הבנק המקומי בסנט לואיס נכתב כי השפעות אינפלציוניות הם גאוגרפיות: האינפלציה החיובית היחידה היא במערב. בכל יתר שטחי ארה"ב חוו דפלציה: במחוזות הצפון והמזרח אינפלציה שלילית של 0.1%- ובדרום 0.3% +. האינפלציה הנמוכה והאפשרות לדפלציה ממלכדות את הבנק המרכזי. יש להוסיף לכך את מחירי האנרגיה היורדים וההאטה בביקוש העולמי. וול סטריט מחכה לסימנים מהבנק המרכזי: חזרה לנורמליזציה במדיניות המוניטארית, על ידי העלאת הריבית לאחר תשע שנים.

בבדיקת המסחר בחוזים העתידיים נראה כי הסוחרים לא מאמינים שהריבית תעלה בקרוב. הכלכלה האמריקאית אכן התקדמה, בעיקר בנתוני התעסוקה. נכון לעכשיו הצמיחה איטית יותר אם כי שברירית. נתוני האינפלציה מלמדים כי המשק צומח מתחת ליעדים שקבע הבנק המרכזי. התוצר צמח בקצב של 1% ברבעון השלישי, הרבה מתחת ליעד שהיה 2.5%. למען ההגינות יש לציין כי כלכלת ארצות הברית נשענת יותר מדי על התנהלותו של הבנק המרכזי. ההאטה בפריון אינה קשורה לבנק המרכזי ולמדיניות הריבית. ישנם הרבה מאוד תחומים בהם יכול הממשל לטפל. המשק האמריקאי זקוק ליותר השקעות ורפורמות כדי להאיץ את הצמיחה. מה שבטוח הוא שהסוחרים בשווקים חזקים מהבנק המרכזי. מפעם לפעם הם מפעילים לחץ, כדי שפעולות הבנק תהיינה נוחות לאסטרטגיית המסחר שלהם, תופעה שעלולה לייצר בעיה בעתיד.
 

אירופהאירופה: הסיכונים פוחתים. כלכלת הגוש עמדה בהצלחה בסערות הכלכליות האחרונות. גוש האירו נהנה ממחירי אנרגיה נמוכים. ירידת האירו הגדילה את האטרקטיביות של יבוא מאירופה. הערכות מדברות על צמיחה של 0.5% ברבעון האחרון של 2015. הצמיחה השנתית צפויה לעמוד על 1.6%, אמון העסקים נמצא במגמת שיפור. ההוצאות להשקעה נמצאות במגמת עלייה ברורה. הוצאות הצרכנים באירופה נמצאת בהתאוששות. ירידה בעלויות האנרגיה הגדילה את ההכנסה הפנויה של משקי הבית ודוחפת את ההוצאות והצריכה כלפי מעלה. התוצאה הישירה היא שיפור בשורת הרווח של החברות האירופאיות .זה יביא להגדלת ההשקעות של החברות במשק. יחד עם השקעה ציבורית נראה עתיד חיובי לכלכלת אירופה.

גביית מיסים משתפרת ועולה ותשקף סגירת גירעונות תקציביים. נראה כי הסיכונים בכלכלת אירופה הולכים ויורדים. ההסכם האחרון עם יוון תרם הרבה ללכידות הגוש ולימד את כולם שיעור חשוב בפשרה. הוכח כי רפורמות שאפתניות יכולות להגביר את יצירת מקומות העבודה, לדרבן השקעות ולהאיץ את קצב ההתאוששות.

 הממשלה החדשה ביוון תידרש למשימות לא פשוטות כדי לענות לתנאי חבילת החילוץ. הסיכויים הכלכליים של יוון השתפרו. באוקטובר, בפעם הראשונה מזה תשעה חודשים, תוצאת התמ"ג חיובית. עם כל זאת צפוי כי הכלכלה היוונית תתכווץ ב- 1.4% בשנת 2015. עם כל זאת נראה בעתיד את תוצאות צעדי הצנע קשים וקיצוצי הכספים: אלה רפורמות מעמיקות שישתקפו בצמיחה המשק היווני. בספרד ובפורטוגל יערכו בחירות בקרוב. הרבה שינויים במבנה הפוליטי לא צפויים, אך בהחלט יתכן כי בתקופה זו תהיה מתיחות אשר תקבל ביטוי בשווקים. כלכלת גרמניה נראית צומחת וחזקה. גם לא נראה כי שערוריית פולקסוואגן תפגע באלמנט הצמיחה. הצד הפנימי של הכלכלה - במיוחד הצריכה הפרטית - צפוי להיות המנוע העיקרי של הצמיחה. השכר זוחל כלפי מעלה, האבטלה נמוכה, מחירי נפט נמוכים והמדיניות המוניטרית המרחיבה של הבנק המרכזי משפיעים לטובה. עם זאת, סיכונים קיימים לענפי התעשייה מגורמים חיצוניים: ביקוש נמוך מסין, יעד היצוא העיקרי של גרמניה ופוטנציאל של האירו המתחזק. עליות התנודתיות בשוק הפיננסי מאיימות להכביד על המסחר. התמ"ג הצפוי בשנת 2015 יתרחב ב -1.7% ו -1.9% בשנת 2016.

עדיין לא ברור איזו השפעה תהייה לגל הפליטים העצום השוטף את דרום-מזרח מדינות הגוש בדרכו לארצות היעד: גרמניה, סקנדינביה וצרפת. האם יווצרו סדקים באמנות האירופאיות השונות שישפיעו גם על הכלכלה?


סיןסין: מי מנהל את אמריקה? בסקירתי האחרונה כתבתי כי כל ירידה בשוק הסיני היא הזדמנות לטווחים בינוניים וארוכים. אני מחזיק בעמדה זו גם כעת. הבת שלי, רז, תתחיל ללמוד סינית בקרוב... בהתבטאות נדירה אמר שר האוצר של סין כי לא יהיה נכון כרגע להעלות את הריבית בארצות הברית. מהלך של העלאת ריבית עלול להיות בעל השפעה שלילית על כלכלת סין, דבר שעלול לגרום להמשך פיחות מטבעות בשווקים המתפתחים וירידה בנזילות בשווקים. הצמיחה אכן הואטה בסין, למרות ההתערבות הממשלתית. הצמיחה הכלכלית של סין צפויה להיות 6.5% בשנת 2016, ירידה קלה אך משמעית מ- 6.8% הצפויים בשנת 2015. הבנק המרכזי צפוי לנקוט במדיניות מקלה נוספת כדי להדוף האטה חדה יותר. בין היתר צפוי הבנק המרכזי של סין להוריד את יחס הרזרבה של הבנקים כדי להקל על מצוקת האשראי. מעבר למודל כלכלי המתבסס על צריכת הצרכנים בשלושת העשורים האחרונים היו מלווים בהתרחבות "רצחנית". הסינים הבינו שלגישת "צמיחה דו-ספרתית בכל מחיר" יש תוצאות חברתיות הרסניות. הפערים בין עשירים לעניים הלכו והעמיקו. מודל הצמיחה הקודם יצר הון פיזי רק לאוכלוסיות מסוימות. רמת החיים של משקי הבית הסיני הם עדיין נמוכים מהמדינות המפותחות. זו גם אחת הסיבות לביקוש מקומי נמוך. סין הבינה שהיא חייבת להרחיב את הצמיחה ולהתמקד במעמד הבינוני. לכן כרגע עיקר המאמצים מרוכזים בהגדלת ההכנסה, על מנת להבטיח שיותר ויותר אזרחים ייהנו מהפיתוח הכלכלי-חברתי. לצורך כך חולקה סין ל-10 אזורי מפתח, בהם היעד הוא הגברת הצמיחה. אחת המשימות החשובות היא ייעול המפעלים בבעלות המדינה (חברות סיניות ממשלתיות), התופסים נתח גדול מהכלכלה הסינית והמשמשים כעוגן צמיחה. התייעלות והפרטה של החברות יהפכו לגורם מכריע בכלכלה הסינית.


ישראל: הנתונים האחרונים המתקבלים מהמשק חלשים אנמיים. האינפלציה נמוכה. אחת הסיבות למדדים השלילים היא הירידה במחירי האנרגיה והמזון. השביתה ב"כימיקלים ישראל" פגעה בנתוני הייצוא. שיעור אבטלה נמוך. הבעיות המרכזיות נמצאות בפריון ובייצוא. כאן תפקידה של הממשלה הוא לעודד את הייצוא ויש לה השפעה מכרעת על הפריון. הגדלת הפריון והיעילות היא הדרך לשגשוג כלכלי, כך שהשכר יגדל בהתאם לעלייה בפריון. כתוצאה מזה תגדל הצריכה הפרטית במשק. הריבית תמשיך להיות נמוכה ואתה הסכנות הגלומות בשוק הנדל"ן הישראלי. אני מוצא את עצמי ניצב לצידה של הגברת פלוג ורפורמת האשראי שלה: אם לא תפקח נכון, היא תאיץ עוד יותר את התנפחות בועת הנדל"ן. עם כל זאת חשיפה משמעותית לשוק המניות הישראלי תהא נכונה גם בימים אלה.

ואיך ישפיע המצב הבטחוני הבעייתי, הצובר תאוצה בימים אלה? יש להמתין ולראות.  
 
לסיכום: המגמה הכללית בשווקים נותרה חיובית. השוק לא "משוגע".
 
 
רן חובב – מומחה למיסוי ולפרישה ©
המקצוע שלי הוא הטוב ביותר בעולם.
בזכותה של אשתי אני מה שאני.

הנתונים הינם למועד כתיבת המאמר. המידע כולל הערכות ואומדנים שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים/בלתי מעודכנים. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. וכן אין לראות בו כהמלצה לקנות ו/או למכור את ני"ע המוזכרים בו ו/או ני"ע אחרים. המידע המוצג הוא לידיעה בלבד. ולא מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. הכותב לא אחראי לכל נזק. אובדן. הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא. לרבות ישיר ו/או עקיף. שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה. כולו או חלקו. ככל שייגרמו. ולאמת חייב כי שימוש במידע הכלול במסמך זה עשוי ליצור רווחים בידי העושה בו שימוש. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.

קרדיט תמונות:

nixxphotography.
Idea go
tiverylucky.
Stuart Miles