יועץ פרישה – מעשה שהיה

סיפורי פרישה - סיפור על רן חובב יועץ פרישה המשרת לקוחותיו בנאמנות רבהבאחד הימים בעבר, הופניתי על ידי לקוחותיי לאדם הנמצא בשלבי פרישה מהעבודה. במפגשנו הראשון חשתי כי אנו עלולים שלא להימצא ב"זוגיות ייעוצית".

אני מאמין כי היחסים שבין הפורש ליועץ הם זוגיות לכל דבר ועניין. אני נוהג לקחת על עצמי את האחריות לנהל, לנווט להקשיב - אך להחליט בעצמי, בהנחה שכל האחריות רובצת על כתפי. שאלתי את האיש האם הדרך והאופי שבהם אני מטפל בפרישתו לא עלולים להתנגש בתפיסת עולמו. האיש ענה כי הוא ילמד אותי כפי שאני אלמד אותו. כך היה. לימים הפכנו חברים. החברות הייתה כזו שאת נרות החנוכה הוא לא הסכים להדליק, אלא אם
אתייצב לצדו. שיחות הנפש שלנו הלכו והעמיקו.

באחד הימים הוא התוודה בפני כי חלה ואמר שהוא מעריך שימיו ספורים. כמי שניחן ב"אופטימיות לוחמנית" אמרתי לו כי הדברים יסתדרו והוא יבריא וימשיך בניהול הטיולים ברחבי העולם, כפי שכל כך אהב. לצערי, עם הזמן מצבו הלך והידרדר. באחת משיחותינו העניק לי ייפוי כוח לטפל בכל נכסיו.

באחד מימי חמישי התקשר אלי ובקול האופייני לו אמר: "רן ידידי, בוא אלי בבקשה. אושפזתי שוב בבית החולים". נסעתי אליו מיד ונכנסתי לחדרו. היו שם מספר אנשים וידידי ביקש מהם לצאת כדי לשוחח איתי. "בוא ושב לידי, ראה אותי" אמר. "איש כל כך גדול וחסר אונים... קח בידך נייר ועט ורשום: דע שאני לא אצא מכאן! אני יודע זאת ואומר מתוך הכרה במצבי. אני מבקש ממך כי תישאר עם בני משפחתי. דע לך כי אני סומך עליך". הוא הכתיב לי שורת משימות.

אני זוכר שלא יכולתי להוציא הגה מפי... ממש קפאתי. לאחר כשעה אמר: "רן, חבר, קר לי, תביא נשיקה וצא מכאן. אם אשתי תשאל אותך מה יהיה, אמור לה בביטחון שהכול בשליטה".
כך היה: פגשתי את רעייתו בסמוך לחדר. חיבקתי אותה ואמרתי שבכל מקרה - אהיה לצידה לתמיד. האיש נפטר כעבור שעות מספר. היום אני חלק מהמשפחה. עושה כמצוותו ומרגיש תחושת שליחות בדרך שקשה לי לתארה במילים. באזכרות אני מגיע ראשון, מביט לשמיים ואומר: "ראה חבר, אני עושה בדיוק מה שבקשת ממני!".


להיות יועץ פרישה זה אינו רק  מקצוע ...זו גם דרך חיים.

ברוח הסיפור הזה כתבתי כמה חוקי יועצים:
 1. מקצועיות: הליך ליווי בפרישה אינו דומה לכל תהליך ייעוץ אחר. מרבית היועצים שתפגשו במהלך חייכם יהיו בעלי התמחות בתחום אחד. יועץ הפרישה מחויב במקצועיות ומומחיות במגוון רחב של תחומים: מיסוי, תכנון פנסיוני, השקעות. אלו הם שלושת התחומים בהם נדרשת מומחיות. לא בקיאות, מומחיות!.
   
 2. כנות: אם זה לא שבור אל תתקן! בתהליך הייעוץ נחשפים לאוסף: אוסף של חסכונות שנצברו במשך השנים. יש כאלו שנצברו בתנאים שכבר אינם קיימים. בייעוץ פרישה מקצועי יהיה נכון לסמן "V" גם על מה שהיה כבר כאן לפנינו. טובתו של הלקוח היא מעבר לטובתו הכלכלית של היועץ.
   
 3. למידה ושקדנות: כאשר אתה לא מעודכן אתה פשוט לא קיים. למידה מתמדת ושקדנות בתנאי השוק המשתנים היא חלק בלתי ניפרד מיכולת היועץ לנווט לעבר המטרות והיעדים. אתה יכול להגיע למקום מבוקשך בתוך יממה, אך יש מי שיעשו זאת בחצי מהזמן, בזכות זה שהכירו את קיצורי הדרכים הבטוחות.
    
 4. נאמנות: תהליך הייעוץ דומה ליצירה מוזיקלית, שתחילתה בגישוש, בהפנמה, בהבנה. יותר מכל, מקבל הייעוץ מבקש לדעת עד כמה יוכל לסמוך על יועץ הפרישה שלו - בדיוק כפי שיחסים בין בני זוג מתפתחים לאיטם, עד שהם מוכנים לכרות את הברית, נאמנות היא אבן-בוחן במערכת היחסים. תהליך ייעוץ הפרישה הוא תהליך המתמשך לשנים ארוכות. הנאמנות תיתן את הביטחון בשיתוף, בלבטים, בידיעה כי יש מי שרוצה רק בטובתך ונאמן לך.
    
 5. סודיות: בתהליך ייצור היין, ככל שהוא מתמשך, נוצרים תוצרים טובים יותר. מרביתם מתסיסה של התירוש... זה טבעי שבמערכת יחסים שכזו ולאורך טווח יוצא סוד - דבר שרק אתה כיועץ הפרישה יודע. ייתכן שהסוד הוא משותף לשני בני הזוג ובמקרים מסוימים – רק של אחד מהם.
   
 6. מנהיגות: נניח שיצאנו לטייל ביער היפה ביותר בעולם. ללא מי שינחה אותנו וייקח על עצמו את מלאכת המנהיגות נוכל בקלות ללכת לאיבוד. מנהיגות היא תכונה מולדת: הרצון לקחת על עצמך את מלאכת ההובלה. כך גם היכולת של היועץ לקבל החלטות. מנגד עליו להקשיב קשב רב לצרכים המתפתחים עם השנים ולהתאימם למציאות.
   
 7. סובלנות וסבלנות: ישנם מקרים בהם אני יודע כי ישנה דרך טובה יותר להשגת המטרות. עם זאת, אני מבין כי אם לא אהיה סבלן כלפי מי שאינו מודע לה - אשיג תוצאה הפוכה. סבלנות וסובלנות, הקשבה, עקשנות ומשמעת עצמית המשולבות יחד עם עבודה קשה ונחישות, הן המפתח להשגת היעדים בייעוץ פרישה. בספרות המקצועית פרישה משולה לתהליך לידה. באותה הסבלנות בה מטפלים ברך הנולד, כך יש לטפל במי שזה אך פרש:  הכול חדש עבורו.
   
 8. ראיית הנולד: ייעוץ פרישה הוא תהליך ארוך טווח בו אתה נידרש לנווט בכל המצבים, במשברים ובשינויי חקיקה. ראיית הנולד היא היכולת להסיק מסקנות מדויקות ככל הניתן בנוגע לעתיד. יועץ פרישה חייב להיות מוכן ליצירתיות מחשבתית, תוך ראיה מקדימה של האירועים וקבלת החלטות בהתאם.
   
 9. תכנית היא בסיס לשינוים: אם אתה לא יכול לחשוב על שלושה דברים שעלולים להשתבש בתכניותיך, אז יש משהו פגום בחשיבה שלך. ייתכן שמספר אירועים לא יתרחשו כפי שתוכננו בתהליך הפרישה. יכול להתרחש שינוי בפרמטרים שבשעתו נלקחו בחשבון כ"עוגן". תכנית הפרישה חייבת להיות דינאמית ובמידת הצורך, בעלת יכולת לקבל שינויים.  
   
 10. סקפטיות: לעולם אין לקחת את הדברים כמובנים מאליהם. ייעוץ הפרישה חייב לנבוע מתוך ראייה מרחבית וחשיבה יצירתית למען ולטובת הלקוחות. סקפטיות תעזור להתגבר על קשיים.
   
 11. אהבת אדם: היא תכונה מולדת. משהו ש"בוער בך" להיות מעורב ברצונותיו של האחר. עם היכולת להכיל, לקבל, לאהוב את המטרות והיעדים של האחר כאילו הם המטרות והיעדים שלך - אתה יועץ פרישה טוב.
החיים הם בעיקרם מסע מנטלי ולא פיזי. כדי לנצח בקרבות של החיים לא צריך כוח אלא אמונה ביעדים.

יש לי את המקצוע הטוב בעולם

רן חובב
יועץ פרישה