ט"ו בשבט - חג פנסיוני

כך נוטעים החוסכים....
טו בשבט חג פנסיוניהשנה הלכתי עם משפחתי לטעת עצים ביער ראש העין. ילדיי ואשתי היקרה צעדו להם במרץ רב עם אמביציה לכבוש עוד ועוד גומות. בכל גומה היה דגל. מי שהרים את הדגל לאחר שנטע שתיל סימן  כאומר: "נטעתי עץ, כאן כבר אין רק בור, כי נטעתי בו חיים"! רצתי אחריהם, נהנה מהשמחה שלהם ומהחדווה. לאחר מספר שעות נסענו לאורך אותה הדרך ובתי שאלה: "אבא, תגיד: העצים כבר גבוהים?"... אז הבנתי שט"ו בשבט הוא לא רק חג לאילנות אלא חג של תהליך, מהטמנת הזרע ועד צמיחת העץ ואכילת הפירות.

לפתע עלה במוחי הרעיון:
החג הזה יכול לשמש להעברת מסר בחינוך לחיסכון ולחיסכון הפנסיוני במיוחד. התהליך של נטיעת העץ, המגע ממשי עם האדמה. אותו השתיל אותו נטעת באדמה - יום יבוא ומי שנטע אותו יטפס על ענפיו ולאחר מכן יישב תחת צלו ויאכל מפרי העץ. מדהימים דבריו של דוד בן גוריון: "העץ הוא מקור של אושר חומרי במידה כזו, שלא ישווה לו שום דבר אחר. גם עצים אשר קוראים להם עצי סרק, וגם עצי מאכל, כל אחד מהם הוא מקור של כוח..." אפשר ליישם את הדברים האלה בכל הקשור לחיסכון ובפרט לחיסכון הפנסיוני. ממש אחד לאחד. השתיל במקרה זה יהיה התוכנית שזה עתה התחלנו לחסוך בה, הדאגה לעץ תהא משולה להפקדות השוטפות שלנו והבקרה כי אנו דואגים ומטפלים נכון בחיסכון. "מקור לאושר חומרי", אמר בן-גוריון. כך יהיו פירותיו של העץ משולים לפירות החיסכון מהם נוכל ליהנות בעתיד.

ברוח החג ט"ו בשבט הרי לכם, קוראים יקרים, כמה "נטיעות פנסיוניות" שכל שוחר חירות כלכלית חייב לטעת. שתילים פנסיוניים שייצמחו - כדברי "הזקן" - לאושר חומרי:


השתיל הפנסיוני: מודעות לחיסכון: המודעות היא שתביא אותנו לחתור למטרה. אדם הממהר בדרכו יכול לרוץ, אך אם יגיע למעבר חצייה, ימהר ככל שימהר, אך יעמוד ברמזור אדם אם חפץ בחיים הוא. היה מי שדאג לחנך להעלאת המודעות לעצירה במעבר חציה באור אדום. היה גם מישהו שבנה את הרמזור. כך בדיוק בהתייחס לחיסכון.

השתיל הפנסיוני: חיסכון "רב ענפי": בני הדור הקודם שתלו את שתיליהם הפנסיוניים רק בערוגת המעסיק. הם סמכו על החיסכון הפנסיוני הממסדי – ובצדק. הדור הצעיר מחויב להבין ולהפנים כי הוא מחויב לחיסכון, אך יותר מכך, הוא מחויב בפיזור נכון של הכנסות ממקורות שונים.

השתיל הפנסיוני: התמדה: כשם שלא היינו רוצים לגדל עץ שפירותיו אולי יפים אך מועטים. לעתים קרובות אנו נתקלים בחברים, יועצים או מחליפים מעסיקים ואז יופיע מישהו שישכנע אותנו: "עזבו את התוכניות שיש לכם, לנו יש משהו חדש, טוב בהרבה יותר". לזה אני קורא "פיגוע פנסיוני". בסיומו של תהליך זה מגיעים לגיל פרישה עם שעטנז: קצת מזה וקצת מזה והעיקר: לא מספיק לכלום. שתיל ההתמדה הוא בסיס לכך שהעץ שלכם יגדל ופירותיו יהיו יפים, טעימים ומספיקים. התמידו!.

השתיל הפנסיוני: ניהול סיכונים: לאחרונה קראתי כי הקרן הקיימת לישראל נטעה עצי אקליפטוס בכביש הגישה לנחל עוז במטרה להגן על הנוסעים ליישוב. שתילי האקליפטוס יהפכו לחלק ממערכת ההגנה על היישובים. הם יהפכו לחומת מגן כנגד סיכונים. כך גם אנחנו: חשוב שנדע לתכנן פרישה אך לא פחות מכך, חשוב שנדע לתכנן ולנטרל סיכונים: (נכות, אובדן כושר, חלילה פטירה). בכל אחד מהאירועים הללו ביכולתו להוריד למצולות כל ספינה, אלא אם דאגו מראש לגלגלי הצלה.

השתיל הפנסיוני: קרן השתלמות: זוהי קרן הון חשובה. כן, אני יודע: יהיו מי שיקראו ויאמרו: "אני לא יכול, אין לי את האפשרות." ובכל זאת, הכול עניין של גמישות מחשבתית ונחישות. תארו לעצמכם כי מחר בבוקר יחוקק חוק המגביל משיכה של קרן השתלמות, כך שהיא תהפוך נזילה רק בפרישה. אם תנסו למשוך אותה לפני כן יוטלו עליכם קנסות כבדים. נא להירגע: אין עדיין חוק כזה... אך אתם תנסו לתאר לעצמכם שיש. האמינו לי: התמדה ואי משיכת קרן ההשתלמות עוד תהפוך לקרן פרישה גדולה. היא תהיה לרשותכם להגשמת החלומות ובעת רצון לעזור לצאצאיכם. העץ הזה לא יאכזב אתכם. אל תעקרו אותו כל 6 שנים, המשיכו להצמיח אותו.

השתיל הפנסיוני: מעורבות: נדמה לנו כי יש כל כך הרבה גורמים להאשימם: המדינה, הטייקונים, השכנה... לא חסר! בסופו של דבר, אם תהיה ערבות הדדית והמדינה תתערב זה יהיה במצב קיצוני שאיש מאתנו לא מעוניין להגיע אליו. לכן השתיל הזה יכה שורשיו עמוק באדמה. במציאות החיסכון הפנסיוני החדש, בה התוכניות משתתפות ברווחים / הפסדים, לא ייתכן מצב שבו לא תהיו מעורבים. אני מאחל לכם כי תדעו לטפח היטב את הענפים, תתאימו את תמהיל החיסכון באלוקציה מרחבית כוללת המתאימה להגשמת היעדים שתכננתם.

השתיל הפנסיוני: הכנסה גמישה: הפירות של העץ הזה יהיו הטעימים והמשביעים ביותר. תמה והסתיימה התקופה בה האדם מנהל קריירה אחת במהלך שנות עבודתו. החלטתי להצמיד לעץ הזה מונח מעולם הכלכלה: גמישות בהכנסה, כלומר היכולת של אדם לקיים ולהתפרנס ביותר מקריירה אחת גם אם אין הראשונה דומה לשנייה.

השתיל הפנסיוני: ניהול יעדים: בספר "עליסה בארץ הפלאות" מסופר כי עליסה פגשה את הארנב בצומת דרכים. היא שאלה: "לאן כדאי ללכת?" הארנב שאל: "מה בדיוק את מחפשת?" עליסה אמרה: "אני לא יודעת" ענה הארנב: "אז זה ממש לא משנה לאן תלכי!" עץ היעדים ראוי שתשתלו אותו מוקדם ככל שתוכלו. הוא זה שיהפוך למציאות את החלומות שלכם ויעזור לכם לעצב את יכולתכם הכלכלית, שתהיה כזו שתאפשר לעמוד בכל היעדים.

השתיל הפנסיוני: נאמן פרישה: לא משנה כמה תתעניינו כמה תקראו ותלמדו. בסופו של דבר תחום החיסכון והחיסכון הפנסיוני דורש ידע, מקצועיות ובקיאות. מצאו לכם אדם מתאים. בדקו לאחר שהחלטתם כי הוא זה שיוכל לנווט אתכם ב"מדבר" הכלכלי. לכו אתו, התמידו. הזוגיות הזו תזכה בסופה בהצלחה רבה. זה העץ עליו תוכלו להישען, לספר סודות, להגשים חלומות.

כך הולכים השותלים החוסכים

בהצלחה,
רן חובב
מומחה למיסוי ולפרישה 


רוצה לקבל ייעוץ וליווי אישי בפרישה?
מעוניין בתוכנית אישית משפחתית ל"חירות כלכלית" בפרישה?
רוצה להפחית את המס על מענקי הפרישה?

--לחץ כאן כדי למלא פרטיך ונחזור אליך במהרה--