הרשם לניוזלטר
רוצה לקבל עדכונים בנושא הפרישה?
הרשם עכשיו וקבל את עידכוני החקיקה למייל שלך
שם מלא:
כתובת דוא"ל:
שלח
כל המידע בפרישה ובמעבר קריירה
מאמרים
מלכודת הדבש
מלכודת הדבש: פרישה היא סוג של פורקן ושל שחרור ממסגרות שאליהן הורגלנו, אל יום יום שאין בו סדר. לצערנו אין בו גם תמיד בהירות. אני מכנה זאת בשם "שפעת פרישה".
הדפס מאמר
מלכודת דבשפרישה היא סוג של פורקן ושל שחרור ממסגרות שאליהן הורגלנו, אל יום יום שאין בו סדר. לצערנו אין בו גם תמיד בהירות. אני מכנה זאת בשם "שפעת פרישה". 

מבחינתו של הפורש: "פרשתי, אני אדם בוגר. יש לי מספיק ניסיון!". כאן מתחילות כל הבעיות, לפעמים נראה לפורש כי לטפל בעתידו הכלכלי הוא תהליך קל ודומה להחלפת נורה חשמלית.

"מה בחייך כבר צריך? ניסיון? יש לי! אני קורא את עיתוני הכלכלה. ולא רק זאת, אני רשום לקורס להכרת שוק ההון. אני בטוח כי לאחר הקורס  אדע לנהל את עתידי הכלכלי". ויש עוד דרך מקובלת: "מה שטוב לחברים שלי טוב גם לי".תיאוריית מלכודת הדבש

את שנת הפרישה הראשונה מאפיינים שינויים דרמטיים, כלכליים ונפשיים. בפן הכלכלי נוצרת התמודדות עם רמת הכנסה שקטנה והזמן הפנוי שנוצר בכפייה והעלייה בהוצאות מביאים גם להיבטים רגשיים/נפשיים. ברוב המקרים לא נעשית עבודת הכנה והפורש ממשיך לחיות ברמת החיים שלה הורגל. אין זה אומר כי רמת החיים צריכה לרדת אך היא מחייבת ניהול נכון של תזרימי ההכנסות. ללא בקרה וניהול שכזה הפורש ממשיך להתנהג כפי שהורגל בעבר. בכל פעם שנוצר חוב הוא ממומן מההון שהתקבל בפרישה.

מחקרים מלמדים: שלוש שנים לאחר פרישתנו הכספים ייעלמו. הגורמים לכך הם: ניהול כושל, החלטות שנלקחות בראייה לטווח קצר, מבלי לתכנן ולהביא בחשבון טווחים  בינוניים וארוכים. ה"חגיגה" מתחילה: משדרגים את הרכב... יש המחליטים לפנק עצמם ברכב מפואר, משפצים דירה ועוזרים לילדים. הכסף זורם כאילו אין מחר. מי בכלל לוקח בחשבון מונחים כמו אינפלציה, תוחלת חיים, סיעוד, בריאות? קיימת תחושה (מוטעה!) של טיול לאחר שרות צבאי קשה וממושך.

טעויות נפוצות:

"אני? בחייך, במשפחה שלי לא חיים הרבה"
כאשר אני שומע את המשפט הזה אני עונה: "שמע, ידידי היקר: אין לי כדור בדולח! ומה יקרה אם דווקא אתה תנצח את הסטטיסטיקה? דווקא אתה תהייה זה שיאריך ימים! מי ידאג לך אז?"

"כלל האצבע" הוא שמגיל פרישה יש לתכנן תזרים ל- 20-25 שנה!

"אני?סגרתי הכול בפק"מ":
אחד האויבים שלנו בניהול תקציב בכלכלת פרישה היא האינפלציה. האינפלציה מייצגת את שחיקת הערך הכספי - כולל שלנו. היא מביאה לירידת ערך יכולת הקנייה. בעולם של ריביות נמוכות ומס רווחי הון, הפק"מ הופך להיות "מלכודת הון" אמיתית. מחיר הפק"מ לשנה הוא בסביבות 0.5% נטו, כאשר האינפלציה היא בסביבות 4%. הווי אומר: הפסד בפק"מ של כ-3.5% לשנה. אדם שיסגור את כספו כך ל-10 שנים יפסיד מכושר הקנייה של כספו כ-35% ואף יותר מכך.

תשואה היא תמיד קורלציה של סיכון. (אגב: לא רק בתחום הכלכלי. גם בחירת מקצוע או בן/בת זוג היא סוג של סיכון, אולם כולם מוצאים עצמם לוקחים סיכונים אלה...) בהתנהלות כלכלית נבונה, ניהול ההשקעה באגרות חוב צמודות המדורגות גבוה והמעניקות תשואה הכוללת את האינפלציה ותוספת ריבית תעניק הגנה מפני שחיקה אינפלציונית.


"אני סולידי!":
סולידי? מה זה אפיק סולידי? זה מונח די כוללני ופילוסופי. בדוגמא הקודמת (הפק"מ) בחרנו באפיק סולידי לכאורה שהפך בלי ידיעתנו לאפיק ספקולטיבי, תוך כדי שהוא שוחק את ערך הקנייה של כספנו.האמינו לי: אין דבר כזה "סולידי". "סולידי" זוהי הרגשה ולא אפיק השקעה. על כן, כאשר מוכרים לנו משהו שקרוי "סולידי", ראוי שנבדוק בציציות האם מדובר בכלי פיננסי שבאמת יכול לשמר ולהגן על כספנו.

"אני פוחד מלקחת סיכונים":
מקובל ככלל זהיר ונכון, אך האם יש לו אחיזה במציאות הכלכלית? לא! סיכון יכול להיות מחושב. פיזור נכון וניהול סיכון יומיומי בתיק ההשקעות יכול להניב תוספת חשובה מאוד לתשואת תיק ההשקעות בפרישה.

"מניות? זה כבר לא לגילי!":
כאילו שיש גיל לאחזקה במניות... אין דבר כזה! לא קיים "סרגל תאריכים" המציע, בהתאם לגיל האדם, פתרונות השקעה שונים. דווקא בעידן הגלובליזציה שבו הכול קרוב ונגיש, עידן שבו חברות תעשייתיות המחלקות דיבידנדים (דוגמת JNJ), השקעה נבונה במינון הנכון יכולה להיות תוספת להפחתת הסיכון ותוספת להכנסה החודשית.

"אני מאמין גדול במט"ח, נדל"ן (או כל אפיק אחר):
התבצרות והידבקות באפיק אחד משולה להתנהלות בקזינו. נתקלתי במקרים רבים שבהם ההתבצרות באפיק אחד, גם לאחר שהסבה הפסד, הופכת אמוציונאלית: "בוא נחכה שזה רק יעלה בחזרה..." מי אמר שזה יעלה? השקעות מחייבות תהליך למידה. קודם כל יש להבין בתחום שבו הוחלט להשקיע. גם אם אתם בטוחים במאת האחוזים שזו עשויה להיות השקעת חייכם! הכול חייב להיות במידה. אדם משקיע הנוטל סיכון חריג יעשה זאת בסכום שהוא יכול להרשות לעצמו להפסיד.

"אני מפזר את השקעותיי":
המילה "פיזור" תמיד מכניסה אותי קצת ללחץ... בדיוק כמו המילה "סולידי". מהו פיזור? אני פוגש בפורשים שמציגים בפני את פיזור השקעותיהם, ופיזור מבחינתם הוא חלוקת הכסף בין מנהלים שונים... כאן הטעות! ניקח לדוגמא שנה כמו 2008 שבה היו לך שלושה בתי השקעות שניהלו את כספיך. לכאורה –פיזור, בפועל כולם הניבו תשואה של -30%... "פיזור" הוא  לא בין מנהלים, אלא בין אפיקים שונים – ובחירת מנהל בתחום התמחות מסוים. יש בתי ניהול שמומחיותם אגרות חוב וישנם כאלה שפעילותם היא התמחות במניות. על כן קודם כל יש לגזור את רמת הסיכון ולאחר מכן מחלקים את הכסף בין מנהלים שונים בתחום התמחותם. אפילו בשנת 2008 היו גם אפיקים שהניבו תשואות חיוביות גבוהות.

"יש לי על מי לסמוך...":
מסוג האמרות הנאמרות בסתר הלב. "שמע, אני לא מבין שום דבר. עשה טובה, תסביר לי..." אני מחזיק בדעה כי אדם  לא יכול להבין בכל. בהחלט ייתכן שיהיה לו ידע נרחב ולחילופין גם מכרים נבונים אך זה אינו מספיק. לכל אחד מאתנו יש את הרופא האישי שלו, הספר שלו, עורך הדין. כך עם כל בעל מקצוע. על אחת כמה וכמה בניהול הפרישה. מצא לך אדם אמין, אחד שידע להוביל אותך בכל תקופה בחייך אל עבר היעדים. מנה לך
נאמן פרישה.

ניהול כספי פרישה
הוא אומנות מורכבת ומסובכת בעלת אפיון של ניהול סיכונים ומבחני לחץ. מנהל הפרישה שלך חייב להיות אדם שמחד ידע להיות קשוב לצרכים האישיים שלך, ומאידך ידע להוביל אותך על קרקע המציאות, לעזור לך למצוא את האיזון בין צרכים, ערכים ורצונות במסגרת האילוצים. מנהל הפרישה ייסב את תשומת לבך לשיקולים מעשיים, יבדוק באופן שוטף אם הסיכון תואם למצב האישי שלך, הוא אמור להיות בדיוק כמו הרופא המשפחתי שלך!
 

                             מלכודת דבש סרטון הדרכה:רן חובב אינו יועץ השקעות. הוא עוסק בניתוח טכני ומגמות כלכליות. רן חובב עשוי להיות בעל עניין אישי בנכסים הפיננסים המוזכרים בסקירה זו. אין לראות בנכתב כהצעה אוי יעוץ לרכישה ו/ או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. הכתוב הוא בגדר דעתו האישית בלבד של רן חובב. אין להיסמך עליו או להסיק כל מסקנה בגינו.
אין להעתיק או לשכתב
חזרה לרשימת מאמרים
רן חובב מומחה למיסוי ופרישה
072-222-3335, 054-7500405
הארבעה 21 בניין פלטינום ק.9 תל אביב

האתר עוצב ונבנה ע"י חברת קומסטאר פיתוח מערכות © כל הזכויות שמורות