הרשם לניוזלטר
רוצה לקבל עדכונים בנושא הפרישה?
הרשם עכשיו וקבל את עידכוני החקיקה למייל שלך
שם מלא:
כתובת דוא"ל:
שלח
כל המידע בפרישה ובמעבר קריירה
מאמרים
רצף קצבה
בעידן שבו היינו מתחילים לעבוד ומסיימים באותו מקום עבודה, לא היה קיים המונח רצף קצבה, במילים פשוטות ננסה להסביר תהליך מורכב זה, מהו רצף קצבה? מתי ניתן לבצע רצף
הדפס מאמר

רצף קצבהבעידן שבו היינו מתחילים לעבוד ומסיימים באותו מקום עבודה, לא היה קיים המונח רצף קצבה, במילים פשוטות ננסה להסביר תהליך מורכב זה, מהו רצף קצבה? מתי ניתן לבצע רצף קצבה? באילו תנאים ניתן לבצע רצף קצבה?

במהלך סדיר של הפרשות בתקופת העבודה מופרשים כספי פיצויים ותגמולים, בכל עזיבת עבודה מכל סיבה, הופכת תחנה חשובה מעין כמותה והחלטה גורלית על עתיד כספי הפיצויים, בכלל על קביעת גורלם של החסכונות הפנסיוניים, הפיתוי לעיתים גדול, הצורך בסגירת התחייבויות, מימוש חלומות, ועוד עלול להטעות ולסנוור אותנו ולהסיט אותנו מהמטרה העיקרית של החסכונות ופגיעה בהם, כלומר משיכתם תיחשב פגיעה הרסנית בחיסכון הפנסיוני שלנו.

רצף קצבה מהווה אבן בוחן בתכנון המיסוי הפנסיוני לבקיאים בו, חיסכון המס יכול להגיע לסכומים ניכרים אשר יקבלו ביטוי בהגדלת ההכנסה הפנויה בפרישה. מטרת רצף הקצבה נותן לכל עובד הנמצא בתקופה של מעבר קריירה או פרישה לתכנן את המס על כספי החיסכון, רצף קצבה אחד האמצעים החשובים ביותר העומדים לצדו של החוסך לשימור הזכויות הפנסיוניות

מה ניתן לייעד לקצבה:
בקשה לרצף קצבה, הסעיף בפקודת מס הכנסה 9 (7א) (ז) מגדיר מתי יראה מס הכנסה מענק שנתקבל בידו של העובד עקב פרישה, חשוב לציין כי מענק שנתקבל ייחשב גם מענק שהעובד בפועל לא משך מקופת הגמל אלא בחר להותיר את הכספים בקופה, גם אז יראו את המענק כאילו נתקבל בידי העובד וכמוהו כחייב במס. אולם, אם בחר העובד לייעד את הכספים שנצברו לזכותו למטרת קצבה, לא יראו בכספים שיועדו ככספים שקיבל אותם וכחייבים בתשלום מס בעת הפרישה או במעבר קריירה. 

נקודות חשובות רצף קצבה:

  • עובד המבקש החלת רצף קצבה חייב להודיע לפקיד השומה, ההודעה באמצעות טופס 161 א ' (לינק) סעיף ד.5.(5.2)
     
  • רצף הקצבה בשונה מרצף הפיצויים, אין בו תנאי, ברצף הפיצויים מחויב העובד בביצוע הרצף על כל כספי הפיצויים (לינק), ברצף קצבה יוכל למשוך חלק מהכספים וחלק ליעדם לצרכי קצבה. ניתן לשלב בין רצף זכויות לפיצויים ורצף זכויות לקצבה
     
  • אפשר לבצע רצף קצבה בכספים שהופקדו בקרן פנסיה, ביטוח מנהלים, קופה משלמת קצבה, קופה שאינה משלמת קצבה, על יתרת הכספים שהופקדו מינואר 2008, כספים שהופקדו בקופת גמל לתגמולים ופיצוים עד 31/12/2007 לא ניתן לבצע רצף קצבה
האם ניתן להתחרט ולחזור מרצף קצבה?
כל עוד לא קיימת זכאות לקבלת קצבה (הזכאות תיקבע בכפוף לתקנון הקופה) ניתן להתחרט, אם החרטה תבוצע לאחר שהעמית זכאי לקצבה יראוהו כמהוון קצבה על כל המשתמע מכך.

נעשה הבחנה חשובה:

בקשה לחרטה מרצף קצבה על כספים עד ל- 9.1.2000:
אם הבקשה לחרטה מבוצעת בין השנים 6– 10 שלאחר מועד הפרישה, יוענק פטור נוסף של 20% לכל שנה החל מהשנה ה- 6 ועד לשנה ה- 10 כלומר מי שביצע חרטה מרצף קצבה 10 שנים לאחר מועד הפרישה, יקבל פטור נוסף בגין כספי הפיצויים החייבים שנותרו ברצף קצבה. בקשה זו יש להגיש על גבי טופס 161 ג.

בקשה לחרטה מרצף קצבה לעניין בקשה שהוגשה מיום 10.01.2000:
תיקון 120 לפקודה 10.01.2000 התיקון קבע כי מי שניצל את מלוא הפטור במועד שבו פרש, לא יוכל ליהנות מפטור נוסף בעת החרטה מרצף קצבה, כל יוצא שהמתחרט יאלץ לשלם מס מלא על כספי הפיצויים שנצברו לזכותו בקופה (פתח לתכנון מס), שיעורי המס יהיו שיעורי המס הרגילים שיהיו חלים עליו בשנה שבה הוא מבצע את החרטה, תיתכן ותעמוד לזכותו הזכות לפריסת הסכום עליו מבוצעת החרטה מרצף קצבה, זאת בכפוף ליתרת שנות המס שנותרו לזכותו בפריסה שנעשתה במועד הפרישה. בקשה זו יש להגיש על גבי טופס 161 ג.

במקרה שבו בוצע ייעוד לקצבה ביותר מקופה אחת מה יהיה לגבי החרטה?
החזרה מרצף קצבה תחול על כל קופה בנפרד, ואין חובה למשוך את הכספים בקופות האחרות, החלטה זו קבלה ביטוי על גבי טופס 161 ג' בו ישנה אפשרות לבקש חרטה מרצף קצבה בהתייחס לקופות ספציפיות.


רצף קצבה סרטון הדרכה
 


המאמר נכתב ע"י רן חובב מומחה למיסוי ופרישה

חזרה לרשימת מאמרים
רן חובב מומחה למיסוי ופרישה
072-222-3335, 054-7500405
הארבעה 21 בניין פלטינום ק.9 תל אביב

האתר עוצב ונבנה ע"י חברת קומסטאר פיתוח מערכות © כל הזכויות שמורות