הרשם לניוזלטר
רוצה לקבל עדכונים בנושא הפרישה?
הרשם עכשיו וקבל את עידכוני החקיקה למייל שלך
שם מלא:
כתובת דוא"ל:
שלח
כל המידע בפרישה ובמעבר קריירה
מאמרים
מי את פוליסת פרט? אל תהיו חלק מעדר!
תהליך קבלת ההחלטות של רוב בני האדם, איך הוא מתרחש? מה מתוך התהליך הוא תוצאה של תחושה ואינטואיציה ומה מתוכו הוא תולדה של חשיבה מסודרת והגיונית? ככל שהאדם בוגר יותר, הוא מסתמך פחות על תחושות ורגשות ובוחר בתהליך של בדיקה, לימוד, קריאה ומחקר.
הדפס מאמר

מי את, פוליסת פרט? או: אל תהיו חלק מעדר

החלטות מושכלות או החלטות עדריות?
מי את פוליסת פרט? אל תהיו חלק מעדר!תהליך קבלת ההחלטות של רוב בני האדם, איך הוא מתרחש? מה מתוך התהליך הוא תוצאה של תחושה ואינטואיציה ומה מתוכו הוא תולדה של חשיבה מסודרת והגיונית? ככל שהאדם בוגר יותר, הוא מסתמך פחות על תחושות ורגשות ובוחר בתהליך של בדיקה, לימוד, קריאה ומחקר.

נכון שלפעמים אין ברירה, כי החיים מציבים לנו אתגרים פתאומיים שמחייבים החלטות מהירות וביצוע ללא השהייה. במצבים כאלה נכנסת לפעולה האינטואיציה, זו המבוססת על יצרים קדמוניים של הישרדות. אך האם אין לחץ של זמן וסביבה, תהליך קבלת ההחלטות הוא אחר.

שלא במפתיע, גם תהליכי קבלת ההחלטות שלא בתנאי לחץ אינם נקיים ורציונליים בלבד. באופי האדם יש תמיד "רעשים סביבתיים". חלקם פנימיים וחלקם חיצוניים המעורבים בכל תחום של חייו. לפעמים ההחלטות מושפעות מאד מהסביבה, אינן אישיות יותר והופכות להיות חלק מ"פעולת העדר". זאת למרות שלמחליט נדמה כי הוא פועל ממניעים אישיים בלבד, בעת שהוא מושפע מאוד מסביבתו ומאנשים אחרים. פעולת העדר היא מאד לא רצויה בכלכלה ועל כך נשוחח במאמר הזה.

לדוגמה: איך תגיבו אם אשאל: "מה דעתכם על מוסדות פיננסים למיניהם, או על חברת ביטוח?"
אנשים רבים מתוך אוכלוסיית הנשאלים - אם לא כולם - יעקמו חוטם... הם יחושו אי נוחות ואסוציאציות שליליות. אלה הן כנראה תחושות המתבססות על חוויות שרוב הנשאלים בכלל לא היו שותפים להן! האם זה משהו הטבוע באדם?

על כן, במאמר זה אנסה להעביר לקוראים מעט ידע, שיאפשר להתייחס לשאלה אחת בתחום זה בדרך פחות רגשית ויותר מבוססת על לימוד עובדות ויישומן.

במה מדובר? באחד המכשירים היעילים לניהול כספים ולשיפור תזרים מזומנים. ממש "קופסה של הטבות" היכן? במפתיע, דווקא בחברות הביטוח, ב"פוליסת פרט" שבסעיף 4.

הנה כמה דוגמאות ל"ערוצי ניהול" של כסף פנוי פיננסי / פנסיוני בעת פרישה:
 1. ניהול תיקים בחשבון בנק או בחשבון ברוקר
 2. קופת גמל ת.190
 3. קופת גמל להשקעה
 4. פוליסת פרט.
מי את פוליסת פרט?
זו היא פוליסה המשווקת על ידי חברות ביטוח והשקעה. היא פוליסה המשתתפת ברווחים, בעלת מסלולים ודרכים שונות בהשקעת כספים, החל מאי חשיפה לנכסים מסוכנים ועד חשיפה מלאה לנכסי סיכון ולמניות. פוליסת פרט היא למעשה מנגנון לחיסכון.

השם "פוליסת פרט" יכול להטעות ולגרום לחשוב כי מדובר בפוליסת ביטוח, במקרה של פוליסת פרט מדובר בפוליסת חיסכון ב"כאילו" היא אינה נחשבת לקופת גמל, אינה מקנה כל הטבת מס בהפקדה (השתתפות המדינה בהטבת מס בהפקדות לפוליסת פרט), אך היא עולם גדול ורחב של תועלת בניהול כספי הון - ובדגש לגמלאים.

יתרונות פוליסת פרט:
 1. הפקדה ללא הגבלת סכום.
 2. כספים נזילים.
 3. ניתן לבנות פיזור בין אפיקי השקעה שונים.
 4. שינוי מסלול בהתאמה לתמהיל סיכונים.
 5. השקעה בנכסים לא סחירים דוגמת הלוואות מסחריות ו/או נדל"ן.
 6. מכשיר אופטימלי לדחיית מס רווח הון.
 7. הטבות מס נוספות (שיפורטו בהמשך המאמר).
שיעור מס פוליסת פרט: רווחים ריאליים (מעל לעליית מדד) יחויבו במס בשיעור 25%. הרווחים ייחשבו כהכנסה מריבית, בכפוף לסעיף 3(ה5) לפקודת מס ההכנסה. מעבר בין מסלול השקעה אחד לאחר אינו נחשב כמכירה ועל כן אינו נחשב כאירוע מס. זו היא אחת מהאפשרויות היעילות ביותר לניהול תזרים מזומנים בפרישה.

קבלת אנונה/הכנסה חודשית מכספי פוליסת פרט: אחד האתגרים המשמעותיים בחיי גמלאים הינו היכולת לבניית תזרים מזומנים אופטימלי.

היבטי ניהול סיכונים והיבטי מיסוי בפוליסות פרט:
 1. הכסף נותר נזיל (אינו מיועד לקצבה)
 2. ניתן לשנות את ההכנסה החודשית ע"י הגדלה/הקטנה
 3. באם מנוכה מס רווח הון מההכנסה החודשית, ניתן לקבל חלקו /מרביתו/כולו בדו"ח החזר מס.
סעיפים 125ג' 125ד' 125ה' – מענק חבוי, או "בור הכסף":
פוליסת פרט מעניקה את האפשרות לגמלאים לערוך "מכירה רעיונית" באופן של רעיון בלבד וללא ביצוע הפעולה בפועל בכל שנת מס. התוצאה של מכירה רעיונית יכולה להעניק החזר מס של אלפי שקלים בשנה, לגמלאים בודדים ואף לזוגות.

מבחן גיל: סעיף 125(ג)ד מעניק הטבה של 13,650 ₪ (נכון ל- 2020) אם אחד מבני הזוג נולד לפני 1.1.1949 או 16,680 ₪ אם שני בני הזוג נולדו לפני 1.1.1949. נכון שאחד התנאים המכריעים הוא לידתו של אחד מבני הזוג לפני 1.1.1949, אך חשוב לציין כי גם גמלאים שנולדו לאחר תאריך זה ובעלי הכנסות נמוכות מפנסיה הפטורות ממס יכולים ליהנות מהחזר מס של ריבית שנוכתה מתכנית הפרט. זאת היות ומס שנגבה במקור 25% אינו סופי והחזר המס הוא כתלות בשיעור המס ובכפוף לפטורים המגיעים לגמלאים.

קיזוז הפסדים/רווחים:
אצל גמלאים הפעילים בערוצי ניהול הון פיננסי מגוונים כדוגמת ניהול תיק השקעות ופוליסות פרט ניתן לקזז בין רווח / הפסד הון בין הערוצים: תיקי השקעות - פוליסות פיננסיות ולהיפך.

סיכום:
ממליץ לקוראי ללמוד ולהעמיק בתחום ולקבל החלטות שאינן מושפעות מ"תחושת העדר" אלא בנויות על הבנת אפשרויות ההשקעה וניצול מיטבי שלהן, בהתאם לצרכיו של כל אחד בנפרד.


רן חובב, מומחה למיסוי ולפרישה ©
המקצוע שלי הוא הטוב ביותר בעולם. בזכותה של אשתי אני מה שאני.

הנתונים הינם למועד כתיבת המאמר. המידע כולל הערכות ואומדנים שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים/בלתי מעודכנים. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ, המידע המוצג הוא לידיעה בלבד, ולא מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. הכותב לא אחראי לכל נזק, אובדן, הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא, לרבות ישיר ו/או עקיף, שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה, כולו או חלקו, ככל שייגרמו, ולא מתחייב כי שימוש במידע הכלול במסמך זה עשוי ליצור רווחים בידיה עושה בו שימוש. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.
 
קרדיט תמונה:
Stuart Miles.
 

 
חזרה לרשימת מאמרים
רן חובב מומחה למיסוי ופרישה
072-222-3335, 054-7500405
הארבעה 21 בניין פלטינום ק.9 תל אביב

האתר עוצב ונבנה ע"י חברת קומסטאר פיתוח מערכות © כל הזכויות שמורות