הרשם לניוזלטר
רוצה לקבל עדכונים בנושא הפרישה?
הרשם עכשיו וקבל את עידכוני החקיקה למייל שלך
שם מלא:
כתובת דוא"ל:
שלח
כל המידע בפרישה ובמעבר קריירה
מאמרים
איך להכין דו"ח מס הכנסה לפורשים לשנת 2011
הגשת דו"ח למס הכנסה לשנת 2011 עלולה להיות קשה ומסורבלת לפורשים שאין ברשותם ידע כיצד מבצעים את הדיווח, במאמר זה אסביר לכם צעד אחר צעד כיצד להגיש דו"ח למס הכנסה בצורה גורפת על מנת שתוכלו להבין כיצד מתבצע התהליך המורכב הזה של הגשת הדוחות
הדפס מאמר

איך להכין דו"ח מס הכנסה בשנתהגשת דו"ח למס הכנסה לשנת 2011 עלולה להיות קשה ומסורבלת לפורשים שאין ברשותם ידע כיצד מבצעים את הדיווח, במאמר זה אסביר לכם צעד אחר צעד כיצד להגיש דו"ח למס הכנסה בצורה גורפת על מנת שתוכלו להבין כיצד מתבצע התהליך המורכב הזה של הגשת הדוחות, אם אין לכם עוד יועץ מס או מומחה בפרישה שיוכל לסייע לכם בהגשת הדוחות תוכלו לפנות אל מומחה רן חובב שיסייע לכם לנהל את הדיווח למס הכנסה, הורידו לעצמכם את העול הזה מהכתפיים שלכם.

הגשת הדו"ח למס הכנסה מתחלק לשתי קבוצות עיקריות:

 1. החייבים בדיווח למס הכנסה
 2. הרוצים לדווח שמבקשים לתבוע החזרי מס לפורש
פורשים החייבים בדיווח:
מי שפרש מעבודתו וביצע פריסת מס יהיה חייב בדיווח בשנות הפריסה, לדוגמא אדם שפרש מעבודתו בתאריך 1.1.2011 וביצע פריסת מס ל- 6 שנים מ- 2011 ועד 2016 יהיה חייב בדיווח הכנסותיו בכל אחת משנות הפריסה, חובה זו רשומה בטופס 160 שהוא טופס פריסת המס.


טופס הדיווח 1301:
בכל שנת דיווח מופק טופס כזה המיועד לאותה השנה.

על מה מדווחים:
דרישת הדיווח היא על סך כל הכנסותיו של המדווח לרבות בת זוגתו, נשאלת השאלה על מה מדווחים? להלן פירוט שעליהם חובת הדיווח: בעל עסק, תקבולים חייבים במס מביטוח לאומי כדוגמת דמי אבטלה, מילואים, דמי לידה, משכורת, קצבאות, פנסיה, מענקי פרישה שנפרסו החלק המיוחס לשנת הדיווח, שכר דירה, רווח הון, טופס 867 מהבנקים, משיכה שלא כדין מקרן פנסיה, קופת גמל, וכל תקבול אחר החייב במס הכנסה לפי הפקודה. ניכוי במקור מהבנקים-867 א'-ד', הכנסות מדיבידנד, רווח הון מתוכניות, חסכון, הכנסות מחו"ל בין אם מדיבידנד, שכר או כל הכנסה אחרת החייבת בפקודה על פי חוק דיווח למס הכנסה על כל תקבול אשר מתקבל מהאלמנטים לעיל.

אילו מסמכים נידרש להציג:
המסמכים שאתם צריכים להציג הם כדלהלן: הכנסות מפנסיה, תלושי שכר מהעבודה, משכורות, נדרשת בהגשת טופס 106, טופס 106 הוא סיכום שנתי של כל התשלומים אותם קבלנו מהגוף המשלם בין אם הוא קרן פנסיה/קופת ביטוח או מעביד בישראל, אישורי תשלום מהמוסד לביטוח לאומי, וכל אישור אחר המעיד על תקבול חייב שקיבלנו. טופס 687 אם נוכה מהכנסתך מס במקור ממשלם ששילם לך שכר. טופס פריסת מס 160,
טופס 161 אם משכיר נכס נדרש העתק חוזה שכירות, אם שולמו המקדמות יש לצרף אישורים בהתאם.

אלמנטים נוספים שחשוב לדעת
חיוב המס מחושב לאחר מתן הנחה בגובה המס על חשבון הניכויים והזיכויים בכפוף לאישורים השנתיים, אישורים נוספים שכדאי להגיש בדוח השנתי:

 1. קבלות בעבור תרומות למוסדות מוכרות סעיף 46 לפקודה
 2. אישורי הפקדה לביטוח חיים סעיף 45 א' לפקודה
 3. הפקדות לקרן השתלמות סעיף 17 (5)(א) לפקודה
 4. הפקדות לקופות גמל, גם כאלו שהופקדו בעבור הילדים סעיף 47 לפקודה
 5. הפקדות לקופות לקצבה משלמות
 6. אישור על תשלום ביטוח אובדן כושר עבודה
 7. אישור ביטוח חיים על תשלומי משכנתא
 8. קורס והשתלמות ונסיעות לחו"ל שעשית כדי לשמר את כושר ההכנסה "שמירה על הקיים"
 9. ספרות מקצועית שרכשת "שמירה על הקיים"
 10. חברות באגודות מקצועיות
 11. אם אתה שכיר ועברת מקום מגורים לצורך עבודה, והנך משכיר את דירתך הראשונה ההפרש שבין גובה שכר הדירה שאתה משכיר לזה שאתה שוכר יוכר עד לתקופה של 5 שנים מיום שהשכרת את הדירה החדשה
 12. עובד מהבית חלק יחסי מהוצאות כגון: מיסים, משכנתא וכדומה
 13. חשבוניות מס עבור ייעוץ מקצועי בפרישה
 14. צילום המחאה של מגישי הדו"ח
החייבים בהגשת דוח מקוון למס הכנסה ראה הרחבה:

הגשת דו"ח שנתי דורשת מומחיות והבנה רבה בתחום החשבונאות והמיסים, מומלץ לא להגיש לבד את הדו"ח ולהסתייע ביועץ מס המומחה במיסוי ופרישה שיוכל להכין ולהגיש עבורכם את הדו"ח למס הכנסה, שכמובן שכר הטרחה של היועץ מס הוא מוכר כהוצאה מוכרת ככה שאתם בין כה וכה לא תספגו את ההוצאה עליכם אלא שכר הטרחה יוכר לכם כהוצאה לכל דבר. לא פעם אני נתקל באנשים פרטיים ובבעלי עסקים קטנים המגישים דיווח לקוי למס הכנסה מפאת היעדר ידע בתחום המיסוי, מה שגורם להם לנזקים כבדים ולהתרוצצויות רבות במשרדי המס, חסכו לעצמכם את כאבי הראש ואת הנזקים העתידיים הצפויים, וגשו עוד היום אל רן חובב מומחה למיסוי ופרישה על מנת שיכין עבורם את הדו"ח. אתם יכולים לקנות מאתר EBAY מנוע לרכב במחיר זול אבל להחליף לבד אתם לא תוכלו, השאירו למומחה שלכם לטפל בכם בצורה מקצועית ואמינה והסירו מעליכם את עול דיווח המס.

המאמר נכתב ע"י רן חובב מומחה למיסוי ופרישה
חזרה לרשימת מאמרים
רן חובב מומחה למיסוי ופרישה
072-222-3335, 054-7500405
הארבעה 21 בניין פלטינום ק.9 תל אביב

האתר עוצב ונבנה ע"י חברת קומסטאר פיתוח מערכות © כל הזכויות שמורות