הרשם לניוזלטר
רוצה לקבל עדכונים בנושא הפרישה?
הרשם עכשיו וקבל את עידכוני החקיקה למייל שלך
שם מלא:
כתובת דוא"ל:
שלח
כל המידע בפרישה ובמעבר קריירה
מאמרים
פרשתם? רוצים להגדיל את ההכנסה שלכם?
פרישה מעבודה אינה רק אירוע כלכלי. הניתוק ממערכת של פעילות רבת שנים עלולה להשפיע גם על המצב הנפשי. כך גם החלטות כלכליות לא נכונות. השורש למילה "פרישה" הוא האותיות פ.ר.ש שמהן נוכל לבנות את המילים פָּרָשׁ שהוא לוחם רכוב על סוס ולעומת זאת פֶרֶש שהוא כינוי "נקי" לאחת מהפרשותינו... ככה זה בחיים: אותן האותיות במשמעויות שונות.
הדפס מאמר

פרשתם?

רוצים להגדיל את ההכנסה שלכם?

פרשתם? רוצים להגדיל את ההכנסה שלכם?פרישה מעבודה אינה רק אירוע כלכלי. הניתוק ממערכת של פעילות רבת שנים עלולה להשפיע גם על המצב הנפשי. כך גם החלטות כלכליות לא נכונות. השורש למילה "פרישה" הוא האותיות פ.ר.ש שמהן נוכל לבנות את המילים פָּרָשׁ שהוא לוחם רכוב על סוס ולעומת זאת פֶרֶש שהוא כינוי "נקי" לאחת מהפרשותינו... ככה זה בחיים: אותן האותיות במשמעויות  שונות.

גם האנשים שפורשים אינם דומים. לחלקם פרישה היא הדבר הנפלא ביותר שיכול לקרות: פסגת הדרך, ה"הימליה" של החיים. הם נהנים להביט לאחור ולראות איזו דרך נעשתה עד שהגיעו לכאן. לפעמים חשוב להסתכל לאחור כדי שיעריכו יותר את ההווה. לעומתם ישנם כאלה שהעבודה היא אצלם פשוט חיידק: "אני עובד - משמע אני קיים". יש גם כאלה שנוצרו להם "כיסי זמן פנוי" שאותם ירצו למלא ולעומתם יהיו כאלה שכורח המציאות יחייב אותם לחפש דרכים להגדיל את הכנסתם.


אם אתה שייך לקבוצה זו ורוצה להגדיל את ההכנסה: הנה כמה אפשרויות שבחרתי בעבורכם.
 1. לימודי תעודה: זכיתי לטפל בפורש מעורר השראה: לאחרונה החליט בגיל קצבת זקנה כי זה הזמן להשלים את לימודי התואר הראשון. הוא מעורר בי הערכה והערצה. הוא חובש את ספסל הלימודים עם תלמידים שיכולים להיות הילדים שלו ואולי אף נכדיו. אין מגבלת גיל ללמידה. השריר אולי מתעייף, אבל את המוח ניתן לחדד. מין שריר כזה שאינו מאכזב! ישנם עשרות מקצועות מכובדים שנדרשים להם לימודי תעודה קצרים. לאחר כמה חודשים בודדים אתם יכולים להיות בעלי מקצוע מכניס. למדתי לא מעט מפורש אחד שהחליט, אחרי שאשתו דרשה ביצוע הדברה בביתם פעמיים בשנה, להוציא רישיון מדביר בעצמו. עכשיו הוא מדביר את הבית פעמיים בשנה ובאותה הזדמנות משפר את הכנסתו.
   
 2. הובי - לחשבונית: אם אתם בקיאים מאד בתחום מסוים, כמו תיקון מחשב, כתיבה, אחזקה ועוד, מגיע הרגע בו מתקשר "המכר של החבר" ואומר: "עשה לי טובה, אני צריך עזרה" אתם נחלצים ועוזרים וזה יפה ואנושי. אבל אם אתם צריכים את הכסף למה שלא תהפכו את התחביב שלכם לחשבונית מכובדת ונאה? תמיד תוכלו לקבוע את המחיר - ככל שתרצו. אך מובטח לכם שהמכרים ימשיכו לחייך. כך גם חשבון הבנק שלכם.
   
 3. דע את זכויותייך: חיסכון הוא הגדלת הכנסה. עשרות דפים לא יספיקו לתאר כמה הטבות יש לגמלאים: הטבות כספיות והנחות במיסים. תהייה זו טעות לחשוב כי "לאחר שפרשתי  -זהו זה. מה כבר מגיע לי?" להיפך: ישנן הטבות כספיות והנחות במיסים שרק מחכות לכם. הן לא תגענה אליכם באופן עצמאי, אך מודעות שלכם לסל ההטבות ממש מתבקשת. בעידן האינטרנט ו"האח הגדול" = גוגל לפעמים מספיקות כמה לחיצות עכבר!
   
 4. נוחתים: התאימו את עצמכם למציאות ולא את המציאות אליכם. יש כאלו שחווים תחושת פורקן בפרישה. הם חייבים להספיק, לראות ולעשות. הם מרגישים עדיין צעירים ולוקחים על עצמם חובות כדי לממן הלוואות. זאת אחת הטעויות הכלכליות הקריטיות שפורש עלול לעשות: להגדיל את מצבת החובות בפרישה.
   
 5. חנות מקוונת: יש כאלה שאצלם זה פשוט ב-DNA: חיידק המסחר... אלה שחייבים לקנות ולמכור - לא חשוב מה ולהתווכח על המחיר. כול התהליך מלווה בהנאה צרופה. אז קחו את התכונה הזו והפכו אותם לפרנסה. במספר צעדים פשוטים ובתוך שעות תהיו הבעלים של חנות מקוונת באינטרנט. אם יש לכם מה למכור ואתם שולטים באנגלית ברמה סבירה, Ebay  קוראת לכם!
 1. צהרונים: נכדים יש לכם? אתם אוהבים להיות בחברתם של ילדים ועל הנכד אתם שומרים? אם יש לכם את הכוחות (וצריך כוח!) צרפו לנכד חבר או שניים תמורת שכר. לו תהיה תעסוקה - שהרי החברים ישחקו אתו - ולכם תהיה גם פרנסה. 
   
 2. כסף ישן - כסף עובד: לאחרונה ביקרתי אצל זוג גמלאים נחמד. היא הייתה מורה ופרשה הוא עבד בדואר ישראל ופרש גם הוא. בשיחה שנהלנו הם אמרו כי היה להם חסר בתזרים ההכנסה השוטפת. כאשר שאלתי היכן מופקדים הכספים הסתבר כי מרביתם הופקדו בפיקדון קצר בבנק. ישנן תקופות בהם הריביות מכובדות וניתן להקים הכנסה חודשית מריבית הפיקדון. לעומת זאת, ישנן תקופות בה הריבית כל כך נמוכה שהיא אינה מאפשרת להתבסס עליה ולחיות מרווח. אתם עבדתם כל ימי חייכם כדי לחסוך את הכסף. זה הזמן בו הכסף חייב לעבוד בעבורכם: בזהירות הראויה, בניהול הסיכונים המתאימים - אך חייב לעבוד. מימוש לפני היורשים: הביטו רגע סביבכם: הנה השולחן העתיק של סבתא-רבא , הנה תמונת השמן המקורית ועוד. מסביבנו הרבה חפצים ויש גם כאלה שערכם הכספי גדול. בפועל, רק אתם יודעים את שווים. סביר להניח כי בגיל 120 במקרה הטוב יעבור ה"אלטע-זאכען" הסמרטוטר השכונתי או סוחר ממולח אחר, שבעבור שקלים בודדים ירכוש אוצרות. הקדימו את המכירה. ממשו את החפצים בכסף. השתמשו בתבונה. היורשים יעדיפו לקבל פיקדון בבנק מ"כבשה" של קדישמן.
   
 3. עבודות מזדמנות: ישנן חברות כוח אדם המחפשות בדיוק את קהל הגמלאים והם היעד של חברות אלה. הן מציעות עבודות לשעות קצובות או למשימות חד פעמיות, החל משמירה בבחינות ועד לעבודות ביטחון, העיקרון הוא פשוט: אתה נירשם במאגר ובכל פעם שיש להם מה להציע הם מתקשרים. תרצה – תיקח. לא תירצה - מישהו אחר ייקח. אין מחויבות.
   
 4. מאסטר שף: כמה פעמים שמעתי מפורשים: "עכשיו שיש לי זמן, אני כל כך נהנה לבשל ולארח!". סביבכם מתכונים וספרים ואתם צופים נלהבים בתוכניות בישול ואירוח. לאחרונה ישנה תופעה שהולכת ונעשית נפוצה: אנשים מארחים אנשים אחרים לארוחות בתשלום. הם פותחים את ביתם, מבשלים מטעמים שסוד הכנתם ידוע אך להם. על הדרך גם "סופרים מזומנים". גם בסופה של כל ארוחה הם מוכרים צנצנות חמוצים, ריבה ואפילו יין .
   
 5. יחידה להשכיר: אם יש ברשותכם את המקום המתאים וקצת כסף, תוכלו לבנות יחידה אותה תציעו להשכרה. ההשקעה הנדרשת מוחזרת תוך תקופה קצרה. כך, ממש ליד הבית במקום הדשא ששתה מים, צמחה לה יחידה להשכרה.
רעיונות ומיזמים לא חסרים. עכשיו עצרו לרגע: הלכתם לעבוד, הקמתם מיזם. זכרו שיש לקחת בחשבון גם את ה"שותפים" הבאים
 • מס הכנסה: תיאומי מס
 • ביטוח לאומי: מבחן הכנסה
כל שנשאר לי הוא רק לאחל לכם הצלחה

                    הרצאה: מגדילים הכנסה בפרישה

 
רן חובב מומחה למיסוי ולפרישה  
© כל הזכויות שמורות 
חזרה לרשימת מאמרים
רן חובב מומחה למיסוי ופרישה
072-222-3335, 054-7500405
הארבעה 21 בניין פלטינום ק.9 תל אביב

האתר עוצב ונבנה ע"י חברת קומסטאר פיתוח מערכות © כל הזכויות שמורות